Některá místa jsou opravu nenápadná, a nebýt pozorných čtenářů určitě by unikla mé pozornosti. Patří mezi ně i tento sklep; nemít přesné souřadnice, těžko bych jej asi našel. Je pozůstatkem po nějakém domku, který tu kdysi stával.
celý článek
Kousek od vodojemu je u cesty v lese betonový plácek pod kterým se ukrývalo čerpadlo právě pro zásobování vodojemu vodou (jen mi nesedí, že nejbližší zdroj vody je asi Svitava dole v údolí).
celý článek
Stáří objevu tohoto místa se datuje k samotným počátkům Kafélanky, tehdy jsem z kola zahlédl u zábradlí cyklostezky nízký cihlový objekt s nepořádkem uvnitř. Následoval průzkum, který mne přesvědčil, že šlo o čerpadlo říční vody pro blízké zahradnictví.
celý článek
Věcí, která zkušeného badatele zaujme na první pohled, je bezesporu větrací komínek, jenž vždy signalizuje nějaké podzemí. Nejinak tomu je i u objektu na parkovišti pod sportovní halou.
celý článek
Tak jako některá spadaná jablka možná vyklíčí v mladý strom, vyrůstá potrubí z betonové desky jako klíček nějaké, již dávno zaseté, ocelové pecky.
celý článek
Kromě trubek a vodojemů jsou vodárenské čerpací stanice důležitým prvkem v soustavách pro zásobování pitnou vodou, vodu je třeba do vodojemů nějak dopravit a ne vždy je možné využít přirozeného výškového rozdílu mezi vodním zdrojem (resp. úpravnou vody) a spotřebištěm. V těchto situacích se přistupuje ke stavbě čerpacích stanic, které pumpují vodu z nižších tlakových pásem do výše položených vodojemů.
celý článek
Nečekané podzemí se ukrývá v parku pod kovovým roštem: přes jeho mříž proniká dostatek denního světla, takže už z povrchu je možné rozpoznat žebřík a vysloužilé plechové dveře vedoucí do temnot. Za těmito dveřmi se nachází zázemí bývalé čerpací stanice pro dnes už zaniklou fontánu. Dochovalo se jen málo původního vybavení, takže v místnosti pro čerpadla jsou tato připomínána jen betonovými patkami. Elektroinstalace v sousední místnosti je poměrně rozsáhlá, a je tedy možné, že kromě čerpadel byly z těchto míst řízeny i světelné efekty. Snad kvůli hluku z čerpadel je čerpací stanice umístěna asi v 50m vzdálenosti od fontány a potrubí je k ní přivedeno nízkou chodbou.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek