Chatky
Ačkoli význam Brněnské přehrady jako rekreačního letoviska má svůj vrchol dávno za sebou, většina objektů je stále využívána. Jednou z nemnoha výjimek je dvacítka dřevěných chatek v poměrně lukrativní lokalitě.
Na kamenné podezdívce sedí jednoduchá dřevěná stavba s částečně zasklenou verandou. K některým chatkám vede asfaltová cesta, jiné však stojí doslova na zelené louce.
Zatímco neobnovované nátěry slézají a odhalují původní povrchy, tak na verandách se zabydlují noví nájemníci, kteří se svými kořeny dále podílejí na pomalé destrukci objektů.
Ne všechny chatky jsou prázdné, některé se staly domovem či útočištěm pro lidi bez jiné střechy nad hlavou, některé si dosud uchovaly osobité pozůstatky po dřívějších obyvatelích, ale jinak jsou si vzájemně velice podobné.
Chatky mají jak vlastní číslování, tak i evidenční číslo, které se uděluje dočasným stavbám či, jako v tomto případě, stavbám určeným k rekreaci.
Nesmělý pohled přes záclonu odhalí stroze zařízený, zdevastovaný interiér s částečně dochovaným nábytkem a tapetami na stěnách.
Vybavení bylo asi u všech chatek původně stejné: skříň, peřináč, postel a lavička na verandě. Více se s ohledem na rozměry chatky dovnitř ani vejít nemohlo.
Elektroinstalace prošla v minulosti rekonstrukcí, co jiného by vysvětlovalo různý materiál použitý na rozvody? Starší hliníkové dráty mají dokonce i textilní izolaci, novější, měděné padly za kořist sběračům kovů.
Komfortnost ubytování byla snížena nepřítomností tekoucí vody a toalet, které byly zřejmě dostupné v hlavním objektu. Jediný přívod vody v blízkosti chatek je bezradně trčící vodovodní trubka u vyšlapané cesty.
O riziku požáru se není třeba dlouze rozepisovat, v chatkách bylo určitě používání ohně zakázáno. O tom, že pozdější obyvatelé tento zákaz nerespektovali, svědčí tři vyhořelé chatky.
Se zdevastovanou chatkou často přímo sousedí udržovaný či dokonce trvale obydlený objekt. Tento silný kontrast může napovídat, že v nepříliš vzdálené budoucnosti dojde k jejich odstranění.