Stařičký vodojem z roku 1913 byl vybudován jakou součást tzv. úřednického vodovodu. Voda se do něj čerpala ze studny v Žabovřeskách. Tento zdroj užitkové vody byl zakrátko nahrazen vodovodem z Březové. Samotný vodojem fungoval až do 60. let, kdy byl odstaven a funkci převzal vodojem Barvičova.
celý článek
Už v roce 1416 byl v Brně postaven první vodovod, měl napájet kašny na Horním a Dolním trhu a přivádět vodu do pivovaru i do jednotlivých domů. Roku 1818 při úpravě sadů byly vybudovány dva nové zděné vodojemy na parkánové zdi. K uvedení do provozu došlo o dvě léta později. V důsledku přebudovaní vodovodního systému, byl vodojem roku 1873 zrušen a začínal chátrat.
celý článek
Kamenný vrch je kopcem vodojemů a jiných vodárenských objektů. Některé stále slouží k akumulaci vody, jiné jsou už dávno mimo provoz. Mezi ty nefunkční patří i dvojice malých vodojemů kousek od jedné z cest.
celý článek
Podivná stavba se zazděnými okenními otvory prozradí svou funkci až při bližším zkoumání dveří, které ve spleti čmáranců a rýh ukrývají nápis "VODOJEM". Není jediný, druhý mnohem větší se nachází na vrcholu Stránské skály a je stále v provozu, zásobuje především Černovickou terasu.
celý článek
V zahradách nad ulicí Ve Vinohradech je k nalezení vodojem s pozorovatelnou. Nachází se ve křoví, díky kterému je obtížněji
přístupný.
celý článek
Trychtýř, čnící nad všechny střechy, se již stal neodmyslitelnou součástí panoramatu kohoutovického sídliště. Jedná se o věžový vodojem, který zásobuje vodou i nejvyšší patra paneláků, musí je tedy převyšovat, aby dosáhl potřebného hydrostatického tlaku v potrubí.
celý článek
Na neobvyklý zjev narazil Dan Kolouch při cestě z obřanského hradiska mezi zahrádkami k řece. Plechová krabice na výrazném betonovém soklu ihned upoutala jeho pozornost. Pár dnů na to jsem se na základě informací, které mi poskytl, vypravil na místo i já.
celý článek
Les nad Veslařskou ulicí ukrývá nejedno překvapení; opustí-li chodec udržované cesty, zavítá záhy do prostoru bývalých zahrad. Ty však připomínají již jen nepatrné fragmenty někdejší zahrádkářské činnosti. Naopak nádrže starého vodojemu přehlédnout nelze, vstupní otvory přímo bijí do očí.
celý článek
Torzo stavby, která byla kdysi vodojemem, leží na hraně hádeckého lomu. V dobách svého provozu zásoboval vodou cementárnu ležící nedaleko. Se zastavením těžby vápence, skončila cementárna a s ní i vodojem.
celý článek
Vodojemy musí být z principu své funkce umístěny výše než sídlo, které zásobují vodou. Často tedy leží v obtížněji dostupných místech a jsou-li nahrazeny jinými a vyřazeny z provozu, pak jsou nechány napospas okolí, protože demolice by byla příliš nákladná. Díky tomu se stávají vděčnými cíli výprav za Kafélankou.
celý článek
Na jednom z kopců svírajících Adamov do těsného údolí narazíme na vysloužilý vodojem. Od cihlové pozorovatelny k němu vede cesta opatřená v místech s prudším stoupáním kamennými schody. Otevřené plechové dveře jasně říkají, že vodojem už není v provozu a zvou průzkumníka dál. Pod vstupní předsíňkou je armaturní komora určená k řízení vodojemu. Kruhová nádrž je překryta skořepinovým stropem s větracím komínem ve vrcholu a stěny jsou popsány hesly připomínající Vonty a Stínadla – opuštěný vodojem zřejmě nahrazoval v romantických představách dramatické scény z knih Jaroslava Foglara. K nezbytnému vybavení naopak patří odběrné potrubí se sacím košem, bezpečnostní přeliv a plnicí potrubí.
celý článek
Co by to bylo za kopec v blízkosti města, kdyby na něm nebyl ani jeden vodojem. Ve svahu nad nemocnicí narazíme hned na dva bývalé rezervoáry. Výše položený je běžný zemní vodojem s obdélníkovou nádrží. Patrně sloužil jen jako vyrovnávací – do nádrže vede jen jedna trubka, ta mohla vodu v době snížené spotřeby přivádět a během zvýšené spotřeby dotovat vodovodní řad. Přeliv, který zabraňoval přeplnění vodojemu, ústí do vstupní šachty a je zároveň jedinou možností jak se dostat do nádrže. Bohužel jeho rozměry činí tento záměr značně obtížným.
celý článek
V období, kdy stromy nejsou pokryté listím, může zvědavé oko na vrcholu svahu nad bývalou provozní budovou Lesního lomu v Líšni spatřit betonový portál s plechovými dvěřmi.
celý článek
Město Rosice u Brna bylo dlouhou dobu zásobováno vodou z tzv. Pendorfských rol; jedním z mála pozůstatků tohoto systému je část nádrže vodojemu.
celý článek
Drobná stavba vetknutá do nepřirozeně vyhlížející terénní vyvýšeniny umístěná vysoko v kopci může být jedině zemní vodojem.
celý článek
Lesík mezi poli, ve kterém je i studánka Na Primále, marně ukrývá mezi svými stromy nepřehlédnutelný betonový objekt s podobnou funkcí jako samotná studánka.
celý článek
Věžové vodojemy jsou výraznými prvky rovinatých území, ve kterých jsou technicky nejpřijatelnější možností, jak zajistit dostatečný tlak ve vodovodní síti v případech, kdy v blízkosti spotřebiště není dostatečně vysoký kopec umožňující situování zemního vodojemu.
celý článek
Kopeček s cihlovým komínem a níže položeným čtvercovým otvorem v zemi může připomínat leccos, nejvíce asi udírnu. Avšak cihlový komín je vyvýšenou vstupní šachtou do nádrže malého vodojemu a pod čtvercovým poklopem se nacházela jednoduchá armaturní komora.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek