Podchod
Tunel pod mohutným nádražním náspem u stanice Jihlava město je sice rovný a bez odboček, přesto disponuje několika zajímavostmi, díky kterým si zaslouží zvláštní pozornost.
V minulosti tunelem projížděla i nákladní auta, neboť před jeho zakončením v parku Keťásek byla násypka pro plnění nákladních aut uhlím přímo z nádraží [1]. Dnes je využíván jen chodci a cyklisty jako podchod.
Tajemný výklenek je spojen s městskou legendou o zazděné jeptišce [2], která však naráží na tvrdá fakta (především nebylo koncem 19. století zvykem zazdívat jeptišky). Přesto jeho pravý účel není znám.
Pochroumaný amplión je pozůstatkem dob, kdy tunel sloužil především k nakládání aut uhlím, nejspíš z něj byly vydávány pokyny řidičům náklaďáků.
Nánosy prachu a smetí na ochranném pletivu staršího osvětlení zřejmě budily takový odpor, že tato již nefunkční zařízení byla ponechána na svém místě.
Novodobě zaslepený otvor po vyústění násypky na uhlí v klenbě tunelu je dosud v nepěkném kontrastu s kamenným zdivem, avšak jak naznačují první krápníky z vyluhovaného cementu, časem splyne.
Mezi kolejemi dnes není po otvoru násypky sebemenší stopa a konstatování, že zmizel jako by se do země propadl, získává v tomto případě mnohem konkrétnější význam.