V blízkosti pomníku ze země kouká část pozorovatelny. Jedná se o klasický typ „kostka“ známý například z Husovic, od ostatních se odlišuje vstupem šachtou s poklopem do zadní místnosti.
celý článek
Nad Husovickým tunelem na konci ulice Míčkova se nachází poválečná pozorovatelna. Jedná se o klasický typ se dvěma místnůstkami a třemi průzory. Je z ní nádherný výhled na Brno, především na Husovice.
celý článek
Do vrcholu Červeného kopce je zasazena poválečná pozorovatelna, díky špatně přístupnému umístění je velmi zachovalá.
Vstupuje se dřevěnými dvířky, která je stále možné zevnitř uzavřít.
celý článek
Malý objekt zapuštěný do země je situován tak, jako by měl střežit cestu na hráz. Možná tomu tak skutečně bylo a jedná se o atypickou pozorovatelnu. Vnitřní prostor bývá často zaplněn posekanými křovisky, která jsou pak uvnitř i pálena, to způsobuje další narušení již dost nekvalitního betonu stěn.
celý článek
Další z poválečných pozorovatelen je ukryta v bývalé kolonii zahrad a ačkoli byla donedávna nepřístupná, nelze o ní říci, že je dochována v perfektním stavu. Úprava okolí z betonových kostek a zábradlí na stropě objektu nás mají jen připravit na daleko horší zásahy.
celý článek
Město Adamov leží v hlubokém údolí, které mu od dob prvních leteckých útoků dodalo značný strategický význam. Pro letku nepřátelských bombardérů je velice obtížné na takový cíl svrhnout ničivé bomby – objekty ležící v údolí se těžko lokalizují s dostatečným předstihem. Taková poloha je výhodná k umístění významného průmyslu, v případě Adamova šlo o strojní závod Adamovské strojírny, nyní Adast. Přesto lze očekávat, že by k napadení dojít mohlo. K ochraně před smrtícími bombami se stavěly kryty a k sledování jejich dopadu vyrostly na kopcích pozorovatelny.
celý článek
Přesná doba ani důvod vzniku dvou cihlových pozorovatelen pod ulicí Josefy Faimonové nejsou známy, avšak se lze domnívat, že jsou poválečného stáří a jejich úkolem bylo střežit níže položenou rokli s podlouhlými baráky.
celý článek
Úkolem posádky pozorovatelny bylo sledovat, nejčastěji v době leteckého útoku, zájmový prostor a podávat hlášení o dění v tomto prostoru. Objekt pozorovatelny potom zajišťoval ochranu posádce před účinky tlakové vlny, před střepinami a případně i před bojovými plyny či radioaktivním prachem. Vzhledem ke značné odlehlosti od zástavby není ani jedna pozorovatelna elektrifikována a spojení měl pravděpodobně zajišťovat polní telefon. Obě dochované pozorovatelny v České Třebové jsou poválečného stáří.
celý článek
Účinky bombardování Jihlavy měly být sledovány z celkem pěti pozorovatelen rozmístěných okolo města. Do dnešních dnů se zachovaly čtyři stavby, z nichž tři jsou přístupné. Pozorovatelna u Resslovy ulice byla v 80. letech odstřelena a v roce 2015 byly odstraněny i její pozůstatky. V Hruškových Dvorech se v zahrádkářské kolonii nachází nepřístupná zděná pozorovatelna [5].
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek