Poldr
Mezi protipovodňová opatření patří poldry – suché nádrže, které se zaplní až při větším průtoku vody. Dokáží tak zmírnit, nebo úplně eliminovat přívalovou vodu. Za běžných podmínek je plocha nádrže zemědělsky využívána, nebo má charakter mokřadu.
Město Kuřim je od roku 2004 ze severovýchodu chráněno poldrem Na Záhoří, jehož hráz tvoří mohutný val s cestou pro pěší na vrcholu. Investice za 28 milionů korun byla z velké části financovaná z dotací. Nádrž je prý schopná pojmout až tisíciletou vodu, která by následně odtékala asi týden. Přestože poldr plní svou funkci jen nárazově, je nutná jeho pravidelná údržba a kontrola. Jedná se především o hráz, která může být rozrušena činností hlodavců, a je tedy nutné ji týdně kontrolovat. V prostoru nádrže by se neměly vyskytovat dřeviny – povodňová vlna by je mohla strhnout a ucpat s nimi odtok nádrže.
Kromě hráze je jediným funkčním prvkem kuřimského poldru betonový požerák s vzdušnými komínky, ty mají zabránit zaklopení přepadu větším množstvím vody, voda se smí pouze přelévat.