Osada Kamenný mlýn vznikla v 19. století navázáním na starší řídké osídlení, které se nacházelo pod skalnatým srázem Wilsonova lesa. Při rozšiřování silnice do Komína a Bystrce v 70. letech byla osada až na kapličku zcela zničena.
celý článek
Kříž se nachází na opuštěném pozemku (nejbližší ulice se jmenuje Opuštěná – jak příznačné), kde má v souvislosti se
stavbou přesunutého nádraží vzniknout nová čtvrť Trnitá, a tak je jeho budoucnost velmi nejistá.
celý článek
Objekt, který se stal symbolem pro místa Kafélanky, se nachází zanedbaný u cyklostezky. Byl sem v minulosti přesunut z Nových sadů. Jde o pozdně gotická boží muka z roku 1631.
celý článek
Název kopce Starý hrad upomíná na existenci opevněného sídla, které první zmínky datují do roku 1231. Avšak již během husitských válek byl hrad kolem roku 1431 zničen a zříceninu místní postupně rozebrali na stavební materiál. Kromě místního názvu je tak jedinou fyzickou připomínkou někdejší existence hradu obdélníková vyvýšenina na kopci.
celý článek
Ve skrytu přibližně kruhového remízku v poli by měl podle některých map být kříž. Nevede k němu žádná cesta, jediný přístup je přes blátivé pole.
celý článek
Blízké sousedství sakrálních a normalizačních staveb vždy působí jaksi nepřirozeně, obzvláště je-li sakrální objekt zchátralý a vyvolává dojmem, jako by světským stavbám překážel.
celý článek
Podle pověsti stojí kaplička Pod Skalkou na místě, kde došlo k tragické nehodě kočáru při stoupání do kopce. Tehdy stála přímo u cesty na Olomouc, dnes chátrá zapomenutá ve zpustlé zahradě.
celý článek
Každá doba má svá znamení u cest, pomocí kterých vyjevuje charakter cesty a informuje putujícího. Dnes tuto roli zhusta hrají dopravní značky a reklamní poutače, dříve měla tato znamení především sakrální původ.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek