Dalším artefaktem těžby v Žebětínském lomu (kromě skladu rozbušek) jsou ruiny domu stojícího u silnice. Do současnosti se dochovaly jen tři obvodové zdi. Čelní, chybějící zeď mohla být jen dřevěná, to by vysvětlovalo proč už není.
celý článek
Nákupní vozík a množství nahromaděných odpadků a vysloužilých předmětů ve zpustlé zahradě napovídají, kdo byli poslední lidé, kteří ji využívali. Od veřejné části lesoparku ji přitom dělí jen značně děravý plot.
celý článek
Hororově vyhlížející vyhořelý dům straší cestující při cestě vlakem mezi Bílovicemi a Babicemi nad Svitavou. Vzhledem k velmi těsnému sousedství s železniční tratí se asi původně jednalo o dům pro pracovníky dráhy, kteří se starali o trať. Dům sloužil k bydlení poměrně dlouho, o čemž svědčí novodobá přístavba. Stavba se nachází v ochranném pásmu dráhy, kde musí být každá stavební činnost projednána se SŽDC a pokud nebyl vydán souhlas k opravě domu po požáru, nezbylo majitelům než nechat objekt chátrat (nebo se pokusit jej opravit na černo a riskovat sankce). Také se nabízí otázka, kdo by (kromě skalních příznivců burácení jedoucího vlaku) stál o bydlení v blízkosti frekventovaného železničního koridoru spojujícího Brno a Českou Třebovou.
celý článek
Vždy je zajímavé se zamýšlet nad důvody, které mohou vést k vzniku ruiny z domu v jinak obydlené ulici. Nejčastěji jsou na vině nevyjasněné majetkoprávní vztahy, nedostatek financí nebo obyčejný nezájem o objekt jako takový. Jaký faktor sehrál hlavní příčinu v případě ruiny domu na Sokolově ulici v Horních Heršpicích můžeme jen hádat. Stav domu napovídá, že v minulosti byla zahájena demolice, která však nebyla dokončena.
celý článek
Hrubou stavbu nedokončeného domu míjeli řidiči i cestující opouštějící Brno vídeňským směrem. Z ulice nenápadný jednopatrový dům však z druhé strany, v hlubokém dolíku odhaloval své nejnižší podlaží. Stavba měla pravděpodobně po dokončení sloužit jako objekt komerčního charakteru, tedy neurčený k bydlení – pro což hovořilo kromě dispozice interiérů i umístění přímo u rušné výpadovky.
celý článek
V příkrých svazích hlubokého Arnoštova údolí, kde silnice je pevně sevřená mezi skálu a továrnu, nachází se kamenitý portál sklepa a o kousek dále i ruiny domu.
celý článek
Při spatření pobořeného domu na samotě není třeba kdovíjak bujaré fantazie, aby sem zařadila hororový příběh se špatným koncem. Vymlácená okna, podivně pokroucené kmeny stromů a množství černých igelitových pytlů něco takového přímo implikují.
celý článek
Jedno z chapadel mimoúrovňové křižovatky ve svém smrtícím stisku poněkud polevilo a odsoudilo tak zmrzačený dům živořit na dalších 20 let.
celý článek
Opuštěný dům u silnice se navenek snaží vytvářet lepší dojem, ale pod od pohledu zachovalou střechou je sežrán rakovinou prázdnoty a času.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek