Kryt II

Tento kryt náhodou odkryli dělníci provádějící průzkumné práce na pozemku, kde se má stavět nové nádraží. Zavedl mě k němu Radek Soudek, pro něj samotného byl překvapením, neboť v archivu o něm není ani zmínka.

Kryt ve tvaru písmene W s délkami chodeb 15 m měl dva vchody, dnes je jeden zasypaný. Dvěma nouzovými výlezy se při zasypávání do krytu dostalo velké množství kamení. Výklenek naproti vstupu je nezvykle široký, šířka činí 2 m, oproti normální 1,5 m.

21. 4. 2007 – 1/640; f/8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Vstup do krytu je součástí železobetonových zákopů, které složily při náletu dělníkům jako ochrana před střepinami a tlakovou vlnou. V těsné blízkosti se nachází kříž.

Na zemi je mazlavé bláto, při deštích, kdy stoupne hladina spodní vody, se prostory krytu zatopí až do výšky 1 m. Díky tomu jsou neustále ve vzduchu vodní páry, které způsobují silnou disperzi světla při násvitu, a tak musí být fotky dodatečně doostřovány.

Kryt byl asi stavěn ve spěchu, možná proto není ani v plánech. Použitý beton není příliš kvalitní, na zdech jsou k nalezení otisky prken a dokonce i pytlů od cementu.

5. 10. 2006 – 10 s; f/5.6; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Není známo, kdy byl kryt zahrnut, jisté ale je, že tím došlo k jeho zakonzervování. Proto se tu nachází předměty z možná původního vybavení krytu. Uhlák na fotografii je v místech, kde bývala kamínka určená k topení.

Kryt je v polovině rozdělen na dvě části pomocí šipek s číslicí. Ve stropě nebyl nouzák, ale jen výduch na povrch, díky tomu zde není tolik napadaného kamení.

5. 4. 2007 – 6 s; f/3.6; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Jedno z ramen krytu, po obou stranách byly lavice, na kterých se tísnili lidé ve strachu před náletem. V chodbě o délce 15 m mohlo být ukryto až 50 osob.

5. 10. 2006 – 13 s; f/2.8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Zával, kterým kryt dnes končí, vlevo za ním byl pravděpodobně druhý vstup. Domníval jsem se, že o krytu téměř nikdo neví, ale zde se ukázalo, že tomu tak není. V místech, kde zával nedosahuje až ke stropu se lze podívat do dalšího výklenku a v něm ležela PET lahev.

Článek z 21. 4. 2007 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Odkazy a zdroje
Tagy