Odpad
Při procházení lesů pod Myslivnou na Kamenném vrchu lze kousek od cesty narazit na podivnou rouru s klapkou. Na první pohled může připomínat některé odlehčovací komory; tato podobnost není jen vnější, roura skutečně plní podobnou funkci.
Málokterý brněnský kopec nemá na svém svahu alespoň jeden vodojem, Kamenný vrch v tomto ohledu není výjimkou. V oploceném areálu jsou vstupy do podzemních nádrží, ze kterých vedou do okolí dvě přepadové výpustě.
V těsné blízkosti oploceného areálu lze snadno narazit na železný komínek. Jeho masivní provedení ukazuje na značné stáří, dnes by se přívod vzduchu do nádrží řešil určitě jinak.
Hned vedle komínku je kanál, který ve svých útrobách shromažďuje vodu z jednotlivých přepadů a odvádí ji společným kanálem do roury s klapkou, právě v této funkci spočívá ona podobnost s odlehčovací komorou.
Na další kanál nás tentokrát upozorní modře natřený sloupek. Právě modrá barva naznačuje, že má co do činění s vodou. A malé drobné kanálky zase ukrývají hřídele ventilů. Pak je nabíledni, že pod poklopem se nachází hlavní uzávěr vody pro vodojemy.
Z provedení šachty lze usuzovat, že uzávěr je menšího stáří, než předchozí kanál. Pro sestup už nejsou použity kramle, ale stupačky, které jsou možná pevnější, ale rozhodně neposkytují takový komfort při sestupu. Především dojde velice snadno k zašpinění rukou, které se chytají míst, kde před chvílí stála špinavá bota.
Potrubí ve tvaru písmene T je ve směru k vodojemům opatřeno ventily s hřídelemi vyvedenými na povrch. To umožňuje jejich ovládání bez nepohodlného sestupu šachtou dolů. Rezavý povlak na potrubí není na závadu, vytváří vlastně ochranou vrstvu a zabraňuje tak pronikání koroze hlouběji.
Zatímco u prvního výtoku býval kbelík, do kterého kapala voda a žízniví psi ji hlavně v létě pili, tak druhý výtok je už delší čas úplně vyschlý. Klapka jde stále odklopit a když narazí na rouru, vydává zvláštní zvuky.