Původně jsem považoval odtok opatřený železnou klapkou a zábradlím u cesty za nějakou součást pramene, avšak zkušenosti z ostatních koutů Brna ukázaly tento předpoklad jako mylný. Ve skutečnosti se jedná o přepad z vodojemu.
celý článek
Při procházení lesů pod Myslivnou na Kamenném vrchu lze kousek od cesty narazit na podivnou rouru s klapkou. Na první pohled může připomínat některé odlehčovací komory; tato podobnost není jen vnější, roura skutečně plní podobnou funkci.
celý článek
Monumentální řešení výpustě do Komínského potoka počítá s větším množstvím vody, než je zrovna na fotografii. Zřejmě se očekává především její náhlý přísun, který zadrží přelivová hrana a voda pomalu odtéká otvorem v patě. V extrémním případě dojde k přetečení, pro tyto případy je zbudována retenční nádrž dále po toku.
celý článek
Vodojem Chvalovka okupuje vrchol stejnojmenného kopce a zásobuje vodou v část Bystrce a Žebětína. Bezpečnostní přeliv je na kótě 365 m n. m. a jeho vyústění se nachází v lese pod vodojemem.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek