Vrcholu Bílé hory dominuje již od roku 1967 (tedy od 50. výročí VŘSR) pomník brněnskému proletariátu. Od 60. let
19. století se zde konaly tábory lidí, v roce 1893 zde protestovali brněnští textiláci za všeobecné hlasovací právo.
celý článek
Krátce po skončení 2. světové války byly na místech, kudy procházela Rudá armáda při osvobozování Brna odhaleny kamenné pomníčky s nápisy oslavujícími vítězství nad fašismem. Většina z nich je dnes zapomenuta a chátrá.
celý článek
Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.
celý článek
Kus opracované žuly býval kdysi pomníkem s nápisem, který oznamoval, že tudy postupovala Rudá armáda při osvobozování Brna. Dnes se krčí zapomenut v křoví u rušné silnice.
celý článek
Málo nápadné dílko architekta Jana Dvořáka stojí v parčíku vymezeném Svitavským náhonem a kolejemi někdejší staré Tišnovky, tedy v příznačném sousedství míst, která už patří spíše minulosti.
celý článek
Kopřivami porostlá stráň dovedně maskuje dvojici jubilejních kamenů, které připomínají 40. a 50. výročí vládnutí Jana II. z Lichtenštejna. Původně se tyto památníky nacházely na jiném místě obklopené dubovým hájem, na současné místo byly v roce 1968 přesunuty během stavby sídliště [4].
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek