Stavba nákupního centra v areálu bývalé cihelny si vyžádala oběť v podobě zničení části zahrádkářské kolonie, která již byla ve větší míře opuštěná. V současnosti je velmi
obtížné tu nalézt nějaké pozůstatky po někdejších zahrádkářích. Náletové dřeviny už v mnoha místech převyšují původní ovocné stromy a dohromady vytvářejí neprostupná houští.
Velké zahradní chatky stály ve svahu, který ukouslo nákupní centrum, a menší budky jsou vypálené, zbořené nebo rozebrané. Proto každý nález, byť je sebenepatrnější, vyvolá
podivné vzrušení. Stejně jako archeolog, který z hromad hlíny vyloví střípek z doby nekonečně dávné, tak i návštěvník těchto míst se raduje z objevu upravené cestičky,
nádrže na vodu nebo zbytku schodů, a ač se jejich staří počítá na desítky let, zapomenuté jsou mnohem více.
celý článek
Na svazích špilberského kopce bývaly už od počátku 20. století zahrady, které město zahrádkářům pronajímalo. Některé zanikly v souvislosti s parkovými úpravami, které zde byly provedeny nad Pellicovou ulicí, jiné jejich majitelé nechali zpustnout. Vlastně celý severní svah nad Údolní ulicí je poset mnoha dřevěnými zahradními budkami. Léta dřiny na zahrádce velmi rychle zanikají, udržované cestičky zarůstají, pracně vyzdvihované záhony klesají.
celý článek
V zahradách na Kamenném vrchu sídlí podivná tíseň, možná je to jen tím, že je právě podzim a ve spadaném listí se vše jeví zašlé časem a smutné. Jsou obrovské a spousta vyšlapaných cestiček mě jen utvrzuje v tom, že tu stále někdo chodí. Myšlenka, že v těchto místech nejsem úplně sám, není příliš příjemná a při každém podivném zvuku se vyděšeně rozhlížím kolem.
celý článek
Svah Bílé hory se stal, podobně jako další brněnské kopce, místem kde vznikaly zahrádkářské kolonie. Zatímco v jiných lokalitách zahrádkáři o své pozemky stále pečují, kolonie zahrad na Bílé hoře pustne, zarůstá nízkými keři a mění se pozvolna v útočiště bezdomovců. Smutným paradoxem zůstává, že pod opuštěnými zahrádkami nedávno vyrostly bytové domy, ze kterých se noví nájemníci budou dívat přímo do zahrad nikoho.
celý článek
Opuštěné zahrady v židenickém lesoparku Akátky jsou pro mě těžko popsatelným fenoménem, právě zde jsem si totiž poprvé uvědomil, že existuje „něco“, čemu jsem až po letech začal říkat Kafélanka. Tehdy stačilo, abych pod těžkým nebem záhlédl mezi stromy starý zahradní domek s rozbitými okny a vypálenými dveřmi, a obestřel mě pocit tajemna umocněný množstvím nezodpovězených otázek. Byl jsem tehdy malý a Akátky se mi staly synonymem pro záhadné místo plné divných věcí.
celý článek
Zahrádky v husovickém parku Marie Restituty jsou malé a dobře přístupné. Ze tří stran jsou sevřeny silnicí nebo cestou, čtvrtou stranu tvoří plot sousedního pozemku. Snad právě
proto jsou dnes opuštěné – jejich okolí je příliš rušné a nemůže poskytnout požadovaný klid. Jednotlivé pozemky byly ve tvaru „nudle“, tedy úzké dlouhé parcely, které se táhly
přes celou délku kolonie.
celý článek
V roce 2008 jsem tudy šel poprvé, byl únor a přesto se cyklostezka hemžila lidmi. Z jedné strany řeka, z druhé koleje a za nimi zahrady. Tehdy se zdálo, že mají své majitele, kteří se o ně starají, ačkoli jsou umístěny dost prapodivně, sevřeny vlečkou a průmyslovým areálem.
celý článek
Za rezavým plotem v sevření silnic a továren jsou staré zahrádky. Nápis na bráně stále oznamuje, že se jmenovaly U Smyčky, protože v minulosti byla konečná tramvaje v jejich těsné blízkosti. Studium historických leteckých snímků prozradí, že ještě v roce 2006 na pozemcích probíhala čilá zahrádkářská činnost, novější mapy naopak zobrazují jen zarůstající parcelu bez známek snah o její kultivaci.
celý článek
Zanikající zahrádkářskou kolonii bychom nalezli mezi Blanenskou silnicí a továrním areálem, který byl příčinou konce těchto zahrad. Potřeba většího množství parkovacích míst vyvolala změnu územního plánu, který zahrady de iure zrušil sice už v lednu 2012. De facto však ještě v roce 2014, byť opuštěné, existovaly a ze současných leteckých snímků je zřejmé, že se věc stavby parkoviště dále neposunula. Zahrady přestaly být udržovány a z úrodné půdy rychle vyrostla džungle, ve které pozvolna zanikají pozůstatky po činnosti zahrádkářů.
celý článek
Neprořezané ovocné stromy pokryté lišejníkem a parcela zarůstající nekulturní vegetací vzbuzují opravněnou naději na přítomnost opuštěných zahrad.
celý článek
Malá kolonie zahrad na Žlutém kopci mezi ulicemi Trýbova a Pivovarská je na konci svého bytí. Starší fotografie z konce roku 2009 zachycují stav, který současnému, terminálnímu stadiu předcházel. Tehdy byly některé polorozbořené domky obývány bezdomovci a celé území působilo nepřátelským dojmem, který byl dále akcentován množstvím odpadků i relativně zachovalým oplocením.
celý článek
Dějiny území mezi Palackého vrchem a dnešní Řezáčovou ulicí opisují zvláštní uzavřenou křivku. Dobře o nich dokáží vyprávět historická ortofota. Před výstavbou sídliště byla plocha rozparcelována úzkými pruhy drobných políček, která během jeho budování kolem roku 1976 zanikla. Poté bylo užívání pozemků přenecháno ještě drobnějším zemědělcům, zahrádkářům. Po roce 2004 jsou i oni zbaveni možnosti území smysluplně využívat a nastává doba pomalého chátrání.
celý článek
Ostré paprsky zapadajícího slunce jsou předzvěstí blížícího se jara, které začne probouzet spící rostliny z rozmrzající země. Děje se to každý rok, ale pro kolonii zahrad bylo jaro 2014 jiné než v předchozích letech. Zmizely ploty oddělující jednotlivé zahrádky a zmizel i plot mezi kolonií a cestou podél řeky, zahrádkáři do svých druhých domovů už nevrátili. Zůstala po nich malá políčka, úhledné záhony se štítky, na kterých bylo zaznamenáno, co zde má vyrůst. Vystěhované a vybydlené zahradní domky pustnou a stávají se dočasnými útočišti bezdomovcům. Vše je ještě smutnější a méně pochopitelné, když po třech letech od zahájení asanace jsou pozemky zarostlé plevelem a bez zřejmého využití.
celý článek
Zarůstající pozemek býval podle všech známek dříve využíván jako zahradní kolonie s několika chatkami. Letité stromy vzpomínají na dobu, kdy pod jejich korunami hospodařili zahrádkáři, kteří na úrodné půdě sváděli nekonečný boj s plevelem, aby nakonec šťastni sklízeli plody svého úsilí.
celý článek
Úzký prostor mezi tratí na Střelice a mírně smrdutou Leskavou je domovem malé kolonii zahrádek s ploty z vyřazených pražců, které jsou i po letech cítit dehtem. Do většiny z nich se vstupovalo po vlastní lávce a nebyla to žádná velká hospodářství, jeden či dva ovocné stromy a možná pár záhonů se zeleninou či květinami.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek