Překvapení čeká v jedné z mnoha šachet, kterými je špilberský kopec provrtán; do betonového ostění je vysekán otvor umožňující průnik do cihlové chodby. Při sestupu po značně rezavých stupních v šachtě se stačí ve vhodné výšce šikovně přikrčit a člověk sedí pod cihlovou klenbou.
celý článek
Na vzniku podzemních prostor pod Běhounskou ulicí se podílelo hned několik vlivů; majoritní podíl si připisuje potřeba zasypat příkop, který až do roku 1731 odděloval město od dnešní Moravské galerie a výrazně omezoval provoz v zbývající části ulice. Tento požadavek by však sám o sobě nevyžadoval vybudování klenutých chodeb, podmínkou udělení povolení k zasypání příkopu bylo, že obecní kanál a vodovod, které se v prostoru příkopu nacházely budou i nadále přístupné. Nad stokou byl pečlivě vybudován tunel s cihlovou klenbou, který byl následně zasypán. Vodovod z Kartouz byl přeložen do nově vybudované štoly.
celý článek
Původně zde stály čtyři domy, které patřívaly kněžím, regenschorimu, kostelníkovi a kapitulní hospodě U Fajfky. Hospoda byla známá především svým dobře odleželým ležákem – přijímaly se zakázky na celá vědra piva.
celý článek
Město Brno není příliš bohaté na spletité labyrinty sklepů; propojená sklepení více domů jsou bílou vránou, která potěší každého dobrodruha a milovníka tajemna. Jsou pozůstatkem dlouhodobého a rozmanitého osídlení území. V minulosti tu býval klášter i pivovar.
z knihy Brněnské podzemí Aleše Svobody
celý článek
Smutné konce mívají staré fabriky; bohužel příliš často. Heršpická továrna na baterie se v roce 2012 zařadila mezi ně. Události, které tomu předcházely, mají podobné rysy jako u mnoha jiných zaniklých objektů. Prosperující továrnu z 30. let 20. století v roce 1948 znárodnili komunisté a začlenili do státního podniku Bateria Slaný. V tomto novém uspořádání pokračovala výroba až do roku 1968, kdy byla ukončena a pak na krátký čas opět obnovena. Areál poté přechází pod Zetor a jsou zde vyráběny potahy do traktorů.
celý článek
Jen zbytky nápisu Brauerei na oprýskané zdi připomínaly zašlou slávu ve své době jednoho z nejmodernějších pivovarů v celém Rakousko-Uhersku, zatímco zdevastované okolí vypovídalo spíše o nevydařené nedávné historii, která se začala psát po skončení 2. světové války. Během závěrečných bojů byl pivovar značně poškozen a po válce nebyla, i přes zájem místních, obnovena výroba piva. Na počátku 50. let přechází pod státní statek Jehnice, který zde provozoval mimo jiné líheň kuřat a pěstírnu žampionů, a o údržbu objektu příliš nedbal. Po revoluci přešlo vlastnictví na stát, který chátrající objekt dále pronajímal různým firmám, které dovršily exploataci pivovaru i přilehlého okolí.
celý článek
Pivovarské náměstí v Lanškrouně svým názvem přímočaře odkazuje na dřívější funkci prostoru. Do roku 2004 zde stával tzv. Lichtenštejnský pivovar, ve kterém se ještě v roce 1999 vařilo pivo. O rok později odkoupilo upadající areál město a zahájilo jeho postupnou revitalizaci.
celý článek
Pozůstatky pozdně renesanční až ranně barokní urbanistické kompozice krajiny v okolí Mikulova jsou zatím spíše opomíjeným tématem, ačkoli jejich hodnota je srovnatelná s pozdější liechtensteinskou úpravou Lednicko-valtického areálu. Tyto příměstské krajinné kompozice souvisejí s osobou knížete Františka kardinála z Dietrichsteina, který se na počátku 17. století rozhodl z Mikulova vybudovat své reprezentační sídlo. Urbář z roku 1629 mimo jiné uvádí i „pěkný libosad na ostrově Portz s letohrádkem a s rozmanitými uměleckými výtvory“ [1].
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek