#úkryt

Skalní skrýš v bývalém lomu ve Wilsonově lese

Ve stejném areálu se kromě kapličky a vstupu do kmenové stoky nachází i tato nenápadná jeskyňka. Areál leží v bývalém lomu, jeskyňka je tedy nejspíš pozůstatkem těžby kamene.

Hliněný loch na špilberském svahu

Jednou při jízdě trolejbusem ulicí Úvoz jsem si všiml ve svahu Špilberku nějakého nezvykle světlého místa připomínajícího prohlubeň. Jen co to šlo, proběhla výprava a má domněnka se potvrdila.

Pískovcový labyrint v Židenicích

Pískovcový labyrint v Židenicích není příliš rozsáhlý, ale díky složitějšímu prostorovému členění tvoří zajímavý typ podzemí, jakých v Brně není mnoho. Lahůdkou je pak větší místnost položená o úroveň níž…

Hliněný loch se sloupem

V hliněných svazích si lidé často budovali skrýše, které na Kafélance nazývám lochy. Většinou se jedná o mělké, nikam nepokračující díry. V Obřanech je takových hned několik blízko sebe, ale jedna z nich je výjimečná…

Pískovcová skrýš v Obřanech

Když jsme dorazili na místo, byl vstup zaházen starým nábytkem. Radek soudil, že uvnitř mohou být schované ukradené věci, které si sem schoval nějaký zloděj před nástupem do vězení. Proto jsem místo nazval skrýš.

Protiletecký kryt v Pisárkách

Na brněnské poměry netypický kryt leží v lesích na Veslařskou ulicí. Vstup je odvrácen od města, a tak vnitřní dispozice příliš nepočítá s protitlakovým opatřením u vchodu.

Betonové úkryty u Maloměřického nádraží

Betonové protiletecké úkryty v okolí maloměřického nádraží měly ochránit zaměstnance drah před nálety. Na povrchu je pouze stříška se dvěmi vstupy naproti sobě.

Hliněná skrýš ve svahu na Hádech

Doslova jsem o ni zakopl, když jsem stoupal do strmého svahu k lomu Džungle. Byl jsem tehdy líný podívat se dovnitř jinak než skrz foťák prostrčený dírou ve dveřích. Po více jak dvou letech se vracím, abych vše napravil.

Kryt civilní obrany na Dolním nádraží na Trnité

Jedna z budov Dolního nádraží ukrývá ve svém sklepení úkryt civilní obrany. Vzhledem ke stáří budovy musel být kryt vybudován až dodatečně. Zdobené sloupky zábradlí a kamenné schodiště nejsou typickými atributy staveb…

Hliněný loch na Žlutém kopci

Naproti špilberské jeskyňce je ve svahu Žlutého kopce jeskyňka velice podobná. Řekl mi o ní Radek Soudek divíc se, že o ní ještě nevím.

Hliněný loch v Kníničkách

Odhalené hlinité svahy lidé často využívali k hloubení podzemních prostor, za války byly budovány jako úkryty pro cenné věci, místní se sem schovávali před nálety. Některé prostory vděčí za svůj vznik dětské kratochvíli,…

Prvky krytu CO v Adamově

Velitelské stanoviště štábu CO Adamovských strojíren je umístěno mimo areál podniku. Patrně jde o štolový úkryt se dvěma vstupy; kromě nich o sobě dává na povrchu kryt vědět několika větracími komínky, cihlovým výduchem…

Sklep na nádraží v Adamově za války sloužící jako protiletecký kryt

Uzamčený portál skalního sklepa právem vyvolá zájem. Někteří badatelé jej dokonce označují za protiletecký kryt. Mnoho sklepů posloužilo během náletů jako úkryt. Teorii krytu podporuje blízkost nádraží i letopočet 1939…

Hliněná skrýš v Řečkovicích

Když končila II. světová válka, začali si před příchodem fronty obyvatelé okrajových částí města hloubit v lesích hliněné úkryty. Později si Němci v těchto místech zbudovali opevnění.

Zapomenuté cvičné objekty ČSLA v lese U Křivé borovice v Bystrci

Na podivné betonové úkryty, které leží na samém okraji Brna, v místě nazývaném U Křivé borovice, mě před lety upozornil Radek Soudek. Nacházejí se zde celkem čtyři objekty sestavené z prefabrikovaných železobetonových…

Pískovcová stěna se zasypanými úkryty v Černovicích

Odhalené pískovcové svahy jsou domovem mnohým živočichům, kteří si v nich hloubí různé úkryty. Například lidé v nich kutají s oblibou a ve vzniklých chodbách nacházejí ochranu před leteckými útoky nebo přecházející…

Kobky v opěrné zdi u adamovského nádraží

Poměrně jednotvárný, jen sloupy elektrické trakce rytmizovaný líc opěrné zdi narušují dva výklenky, které byly při modernizaci tratě přeškrtnuty kabelovým vedením.

Samostatný sklep u bytového domu v Kuřimi

Pod park u kuřimského zámečku je vstup zakázán, avšak i bez varovného nápisu na dveřích by situace nebyla jiná, dveře jsou zamčené, což je překážka mnohem silnější než snadno ignorovatelný nápis.

Ocelové úkryty pro zaměstnance lomu v Mokré

Jako ochrana před létajícími úlomky kamenů při odstřelu jsou v mokerském lomu i na jeho okrajích rozmístěny ocelové úkryty ve tvaru válce. Ve strohé krajině vypadají jako opuštěné přistávací moduly nějaké dávné kosmické…

Nadzemní protiletecký úkryt v Ostravě

Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu…

Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí