#adamov
Drobné protiletecké kryty s charakteristickým vejčitým průřezem byly v hojné míře budovány během druhé světové války. V Brně se jich dochovalo velké množství a badatel Radek Soudek se věnuje jejich hledání. Ačkoli se…
Město Adamov leží v hlubokém údolí, které mu od dob prvních leteckých útoků dodalo značný strategický význam. Pro letku nepřátelských bombardérů je velice obtížné na takový cíl svrhnout ničivé bomby – objekty ležící…
Velitelské stanoviště štábu CO Adamovských strojíren je umístěno mimo areál podniku. Patrně jde o štolový úkryt se dvěma vstupy; kromě nich o sobě dává na povrchu kryt vědět několika větracími komínky, cihlovým výduchem…
Uzamčený portál skalního sklepa právem vyvolá zájem. Někteří badatelé jej dokonce označují za protiletecký kryt. Mnoho sklepů posloužilo během náletů jako úkryt. Teorii krytu podporuje blízkost nádraží i letopočet 1939…
Roznětky se obecně používají k iniciaci výbušniny, ať už u zbraní nebo při trhacích pracích v lomech a dolech. Většinou jsou velice citlivé na správnou manipulaci a uložení, a tak jsou jejich sklady často umisťovány na…
Na jednom z kopců svírajících Adamov do těsného údolí narazíme na vysloužilý vodojem. Od cihlové pozorovatelny k němu vede cesta opatřená v místech s prudším stoupáním kamennými schody. Otevřené plechové dveře jasně…
Norma CO předepisuje, že nouzové východy z krytů mají být umístěny do nezavalitelného prostoru, tedy do míst, kterým nehrozí zasypání zřícenou budovou. Dvojitý nouzový východ na samém okraji lesa u cesty na Nový hrad je…
Nenápadné dveře v betonové stěně jsou ve skutečnosti vstupem do asi 30m štoly. První část je provedena v betonu a na zdech narazíme na zbytky elektroinstalace. Asi po 15 metrech začíná štola mírně stoupat a zároveň zde končí…
Okolí konečné tramvaje v Komárově je domovem zvláštním tvorům z pálené hlíny, kteří se ukrývají pod zemí a na povrch vystrkují pouze svá zvědavá tykadla.
Adamovské sídliště Ptačina je od ostatních částí města poměrně izolováno, jednou z nemnoha spojnic je teplovodní potrubí, které začíná v kotelně u nádraží a složitým terénem vede teplo až na sídliště.
Poměrně jednotvárný, jen sloupy elektrické trakce rytmizovaný líc opěrné zdi narušují dva výklenky, které byly při modernizaci tratě přeškrtnuty kabelovým vedením.
V pokojném souznění s rychle projíždějícími vlaky stojí u ústí z tunelu návěstní budka, která poskytovala chráněné utočiště obsluze místně řízeného návěstidla. Její účel je dnes dávno překonán a kromě vandalů…
Kopřivami porostlá stráň dovedně maskuje dvojici jubilejních kamenů, které připomínají 40. a 50. výročí vládnutí Jana II. z Lichtenštejna. Původně se tyto památníky nacházely na jiném místě obklopené dubovým hájem,…