#beton
Válcová pozorovatelna je asi první věc, která upoutá vaši pozornost vystoupíte-li na zastávce Stránská skála. Jejím úkolem bylo poskytnout během náletu ochranu člověku uvnitř, jenž úzkými průzory pozoroval dění kolem…
Následující kryt nepatří do systému krytů civilní obrany ve Zbrojovce, pochází z období druhé světové války, je tedy o dvě desetiletí starší. Sloužil nemocnici stojící vedle (dodnes je zde nějaké zdravotnické zařízení).…
Město Brno není příliš bohaté na spletité labyrinty sklepů; propojená sklepení více domů jsou bílou vránou, která potěší každého dobrodruha a milovníka tajemna. Jsou pozůstatkem dlouhodobého a rozmanitého osídlení…
Mezi nízkými stromky, které oddělují cvičiště psů od cesty, se nachází několik betonových jehlanů. Jedná se o zátarasy nejspíš ještě z doby, kdy na Kraví hoře bývalo vojenské cvičiště.
Na území nikoho mezi plaveckým stadionem a hotelem Boby odpočívají ve stínu náletových dřevin betonové základy stavby, která měla být součástí plánovaného aquaparku.
Jako ochrana před účinky leteckého bombardování, především před tlakovou vlnou a střepinami, byly v průběhu 2. světové války i po ní budovány různé druhy krytů. Některé stavby jsou typizované a setkáme se s nimi na…
Náměstí Svornosti je již pár let po rekonstrukci, zatímco kašna s betonovou sochou na ni stále čeká. Řada laviček má zřejmě tento nešvar zastínit, přesto se nefungující kašna stává dočasným hřištěm pro děti čekající…
Proklatě mělce uložený protiletecký kryt bychom našli na konci jihlavské průmyslové zóny. Jeho půdorysný tvar je v terénu vymezen neobhospodařovanou plochou, zemědělci zřejmě nechtějí riskovat kolizi svých strojů s betonovou…
Z nějaké podivné příčiny nedošlo k odstranění dvou betonových sloupů elektrického vedení u Bystrckého mostu, a tak tu nikým nerušeny v doprovodu živých stromů okupují neudržované území.
Na podivné betonové úkryty, které leží na samém okraji Brna, v místě nazývaném U Křivé borovice, mě před lety upozornil Radek Soudek. Nacházejí se zde celkem čtyři objekty sestavené z prefabrikovaných železobetonových…
Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.
Drobný Ivanovický potok byl při vybudování rychlostní silnice 43 sveden do asi 200 m dlouhého betonového potrubí, ve kterém protéká dodnes.
Zřejmě z dob, kdy se z Brna směrem na Olomouc jezdilo po tzv. staré cestě, pochází betonový objekt s názvem a znakem města. Poněkud paradoxně je umístěn v Černovicích, ačkoli hraniční městskou částí je Slatina.
Válcové nádrže na řepnou siláž připomínají spíše nějaký zapomenutý futuristický objekt, než zemědělskou stavbu. Postavili je zde před válkou němečtí obyvatelé. Když byli po válce odsunuti, přešla sila na stát a…
Betonové objekty s barevnou mozaikou mohou připomínat kostky stavebnice, kterou po sobě zanechal neuklizenou nepořádný potomek nějakého obra. Přízemní realita je však taková, že jde o dílo nazvané Prolézačka malíře a grafika…
Nejen motoristé jedoucí po staré silnici z Kuřimi do Brna mohou spatřit nevelký betonový sloup, který má snad informovat, že město je již nablízku. Některé snad napadne škodolibá myšlenka o souvislosti nemonumentálnosti objektu…
Rozhledna Na Oklikách je mladším protějškem známější Rozhledny Alfonse Muchy v parku Réna na opačné straně údolí řeky Jihlavy. Obě rozhledny navrhl pro místní okrašlovací spolek Miloš Navrátil.
Bezejmenný potok mizí v temné díře, ze které se slabě ozývá zvuk padající vody. Obzvláště v minulosti bývalo obvyklou praxí potoky, které protékaly obcí, svádět pod zem.
Betonový sloup se dvěma kruhovými logy stojí před bývalou budovou ČSAD a stále navádí pomocí bílých šipek řidiče i chodce směrem od Zvonařky k Uhelné ulici.
Koupání v lokalitě Mariánského mlýna není žádnou novinkou, 2. července 1921 zde slavnostně zahájilo provoz koupaliště se dvěma bazény s různou hloubkou. Zdrojem vody byl gravitačně přivedený Mušlovský potok i voda čerpaná…
Porostlé mechem, zasypané listím z podzimů dávno minulých lákají staré schody k návštěvě míst ještě zapomenutějších. Ani počet schodů, ani jejich délka nevypovídají o tom, jak daleko od současnosti vedou.
Na těžbu písku odkazuje svým názvem ulice Písníky, zahloubený terén a torza lamp na železobetonových sloupech, které kdysi osvětlovaly cestu do dnes už bývalé pískovny.
Řád pravidelně rozestoupených stromů ovocného sadu narušuje ořešák, který strojí u zvláštní betonové nádrže.
Stranou od lidských cest, zarostlé trním, jsou tajné světy. Vstup do nich je snadný a přesto obtížný, musí se jen překonat odpor či strach a projít starou brankou, proskočit křovím nebo sejít z cesty. Jejich hranice není…
Betonový kopeček je zakončen ocelovou trubkou s kdysi uzamykatelným poklopem. Takto obvykle vypadají geologické či hydrologické pozorovací vrty, kterých se při stavbě sídliště vyvrtalo jistě více.
Otevřená šachta z betonových skruží výrazně vyčnívá nad okolní terén, takže nehrozí, že by do ní mohl náhodný kolemjdoucí upadnout. Přesto byla v minulosti zakryta plechovým poklopem, avšak právě kvůli jeho tušené…
Zvláštnímu betonovému sloupu s masivní, ale krátkou konzolou chybí na druhé straně cesty už od prvního pohledu protějšek. Některé zdroje jej mylně považují za historický sloup tramvajové trakce, tramvajová trať však těmito…
Málo nápadné dílko architekta Jana Dvořáka stojí v parčíku vymezeném Svitavským náhonem a kolejemi někdejší staré Tišnovky, tedy v příznačném sousedství míst, která už patří spíše minulosti.
Mohutný, rozložitý dům se širokou střechou dekorovanou dvěma věžičkami byl už od pohledu podezřelý z opuštěnosti, tento dojem značně posilovaly stromky rostoucí na nepatřičných místech, prázdná okna i ledabyle pověšená…
Obdélníková prohlubeň v trávě vypadá jako pískoviště, jenže je příliš mělká, na okraji jsou plechová víka a prstenec, zasazený do středu už pískovišti vůbec neodpovídá.
Opuštěná betonová jímka zasazená do malebné krajiny Českomoravské vrchoviny v ní díky korozivnímu působení povětrnostních vlivů nepůsobí jako cizorodý element, ale téměř jako její integrální součást, podobně jako…
Megalitická kultura našla své pokračování i v éře normalizace, menhir vztyčený před dobovou administrativní budovou je stejně tajemný jako jeho neolitičtí předchůdci.
V podivné symbióze vegetuje betonový miniobelisk a novodobá plastová reklama. Zatímco reklamní poutač na obelisku parazituje, maje z něj oporu, tak samotný obelisk tímto nechtěným soužitím spíše trpí.
Záře zapadajícího slunce zbarvuje do stejného odstínu kmeny stromů i betonové tělo zapomenutého sloupu elektrického vedení, což může posilovat zdání jisté vnější podobnosti.
Oheň zmrazený v pohybu a převedený do abstraktního betonového monumentu stále dokáže u náhodného kolemjdoucího vyvolat krátkodobý zájem.
Mezi sloupy s veřejným osvětlením a mezi sloupy s tramvajovou trakcí jsou dva z betonu, jejichž účel leží zapomenut v minulosti.
Během více než 30 let, po které čekal železobetonový skelet na proměnu v hotovou stavbu, se z obecného označení skelet stal oficiální název pro vzniklé vědecké inovační centrum. Původní záměr z roku 1987 počítal se…