#brno

V dobách, kdy jsem výpravy za Kafélankou podnikal zásadně pěšky, jsem si při cestě ke studánce sv. Antoníčka všimnul, že je možné se bez obtíží dostat do opuštěného domu na rohu Lidické a Burešovy ulice. Hned druhý…

Stavba nákupního centra v areálu bývalé cihelny si vyžádala oběť v podobě zničení části zahrádkářské kolonie, která již byla ve větší míře opuštěná. V současnosti je velmi obtížné tu nalézt nějaké pozůstatky…

V blízkosti pomníku ze země kouká část pozorovatelny. Jedná se o klasický typ „kostka“ známý například z Husovic, od ostatních se odlišuje vstupem šachtou s poklopem do zadní místnosti.

Válcová pozorovatelna je asi první věc, která upoutá vaši pozornost vystoupíte-li na zastávce Stránská skála. Jejím úkolem bylo poskytnout během náletu ochranu člověku uvnitř, jenž úzkými průzory pozoroval dění kolem…

Nad Husovickým tunelem na konci ulice Míčkova se nachází poválečná pozorovatelna. Jedná se o klasický typ se dvěma místnůstkami a třemi průzory. Je z ní nádherný výhled na Brno, především na Husovice.

Ačkoli byla jednokolejná dráha Brno – Tišnov zrušena už v 60. letech, na celé trase lze stále narazit na množství artefaktů, které ji připomínají. Propustek v husovickém parku je jednou z posledních brněnských připomínek…

Koncem 50. let vybudovala brněnská teplárna na Vinohradech nádrž k ukládání teplárenského popílku, který se do ní přiváděl potrubím dlouhým přes 3 km. Ačkoli se tento systém už dlouho nevyužívá, stále je možné narazit…

Díky snaze a aktivitě Radka Soudka jsme mohli navštívit kryty civilní obrany v areálu továrny Zbrojovka v Zábrdovicích. V minulosti patřila Zbrojovka ke špičce nejen ve výrobě zbraní, byla teda stejně jako ostatní významé…

Třípodlažní podzemní kryt se dvěma vstupy, kapacitou 300 osob a třídou odolnosti 3 mohl sloužit jako nemocnice. Je vybaven dvěma FVZ a má vlastní vodní zdroj, dieselagregát chybí.

Válečný kryt typu vajíčko byl v 50. letech přestavěn na kryt CO. Vchody byly opatřeny tlakovými plynotěsnými dveřmi, bylo instalováno FVZ. Vzhledem k tomu, že se jedná o nadzemní stavbu, je odolnost nejnižší, tedy třídy…

Mimo areál Zbrojovky je umístěno velitelské stanoviště štábu CO, jedná se o nadzemní stavbu, přesto odolnost dosahuje nejvyšší třídy 2. Za tu vděčí především přes dva metry silným betonovým stěnám, síla stropu je…

Následující kryt nepatří do systému krytů civilní obrany ve Zbrojovce, pochází z období druhé světové války, je tedy o dvě desetiletí starší. Sloužil nemocnici stojící vedle (dodnes je zde nějaké zdravotnické zařízení).…

Levý břeh Svitavského nábřeží zabírá Zbrojovka, na pravém břehu je cyklostezka a silnice. Pozorný chodec (nebo cyklista) si jistě všimne dvojice podivných komínků.

Mezi budovami Zbrojovky lemující levý břeh Svitavy vyčnívá zvláštní věž. Svým tvarem silně připomíná nedostavěný komín. Mohla také sloužit jako vodojem, k čemuž by ji předurčovalo těsné umístění v blízkosti řeky.…

Tvář městské části Husovice je asi nejvíce poznamenána průchodem někdejší železniční dráhy do Tišnova. Nejlépe to dokládají názvy ulic; ulice Tišnovská vede podél trati a Mostecká připomíná železniční most, po…

Na území města Brna bylo díky příznivým geologickým poměrům velké množství cihelen. Přestože velká většina z nich už dávno zanikla, stále lze narazit artefakty po jejich činnosti. Příkladem budiž zbytek komínu, který…

Oblíbenou procházkou mnoha Brňanů je trasa z Obřan do Bílovic údolím řeky Svitavy. Není proto divu, že při cestě vznikla výletní restaurace. Dnes její někdejší slávu připomínají jen ruiny nalepené ve svahu.

Objevování nových míst má své jedinečné kouzlo, a i když jde člověk na jistotu, po cestě ho leccos může překvapit. Na tuto pískovcovou stěnu mě upozornil Radek cestou k malému úkrytu vydlabanému rovněž v pískovci.

Když jsme dorazili na místo, byl vstup zaházen starým nábytkem. Radek soudil, že uvnitř mohou být schované ukradené věci, které si sem schoval nějaký zloděj před nástupem do vězení. Proto jsem místo nazval skrýš.

Levý břeh Svitavy lemuje množství rozpadlých a zapomenutých objektů. Po některých zbyly jen základy. Takovým příkladem jsou i ruiny několika objektů u studánky Marcelka. V někdejších místnostech jsou už vzrostlé stromky…

Hned za zastávkou Antropos trolejbusu 25 ve směru do Bystrce se nachází opuštěné torzo domu. Na domě visí cedule, že je na prodej. Muselo se jednat o krásný dům, bohužel dnes jsou z něj zachovány jen holé zdi.

Na brněnské poměry netypický kryt leží v lesích na Veslařskou ulicí. Vstup je odvrácen od města, a tak vnitřní dispozice příliš nepočítá s protitlakovým opatřením u vchodu.

Les nad Veslařskou ulicí ukrývá nejedno překvapení; opustí-li chodec udržované cesty, zavítá záhy do prostoru bývalých zahrad. Ty však připomínají již jen nepatrné fragmenty někdejší zahrádkářské činnosti. Naopak…

Na příjezdové cestě dnes bývalé Chemické fakulty VUT vítá příchozí podivný domek, který by mohl být při troše představivosti vrátnicí, ale absence oken či průzorů tuto možnost vylučuje.

Opuštěná budova restaurace svým názvem odkazuje na těsné sousedství pisárecké střelnice. V dobách největší slávy bývalo prostranství před restaurací plné drobných kavárenských stolků. Zašlou slávu připomínají jen…

Strážní vrch, dříve Schutzberg svým názvem i polohou přímo vybízí k pozorováni. Právě za tímto účelem byla při cestě okolo vrchu zbudována vyhlídková terasa.

Schody z kamení poslepovaného betonem vedou k nepříliš vydatnému prameni Čertík; uprostřed lesa to je celkem zajímavý úkaz, i když město není daleko a hluk z blízkého Pisáreckého tunelu doléhá až sem.

Nepřehlédnutelnou dominantou oploceného areálu pisárecké střelnice je romantická zeď s prvky tudorské gotiky s tupými vížkami bez cimbuří na obou koncích.

Na pobořený objekt sauny mě už před lety upozornil Radek Soudek a nějaký čas trvalo, než jsem k němu našel cestu. Doslova. Sauna totiž leží na břehu Svratky obklopena z ostatních stran silnicemi mimoúrovňové křižovatky…

Na opuštěný podchod narazíme snadno, stačí vystoupit na zastávce Pisárecká, leží se opravdu kousek od výstupu. Snad byl určen pro návštěvníky Antroposu, aby mohli bezpečně přejít pod rušnou silnicí, avšak po dokončení…

Unikátně řešené vedení potrubí parovodu ve svahu z Lesné do Maloměřic nutně upoutá pozornost každého, kdo se podívá daným směrem. Potrubí je totiž zavěšeno pomocí kladek na celkem čtyři nosné konstrukce.

Portály dvou tunelů v chráněné přírodní památce Kavky působí poněkud bizarně. Byly sem vyraženy v době, kdy se sousedníí lom Džungle začal využívat ke zpracování vytěženého vápence (tehdy ještě lokalita chráněná…

Torzo stavby, která byla kdysi vodojemem, leží na hraně hádeckého lomu. V dobách svého provozu zásoboval vodou cementárnu ležící nedaleko. Se zastavením těžby vápence, skončila cementárna a s ní i vodojem.

Některá místa jsou opravu nenápadná, a nebýt pozorných čtenářů určitě by unikla mé pozornosti. Patří mezi ně i tento sklep; nemít přesné souřadnice, těžko bych jej asi našel. Je pozůstatkem po nějakém domku, který…

Kousek od vodojemu je u cesty v lese betonový plácek pod kterým se ukrývalo čerpadlo právě pro zásobování vodojemu vodou (jen mi nesedí, že nejbližší zdroj vody je asi Svitava dole v údolí).

Doslova jsem o ni zakopl, když jsem stoupal do strmého svahu k lomu Džungle. Byl jsem tehdy líný podívat se dovnitř jinak než skrz foťák prostrčený dírou ve dveřích. Po více jak dvou letech se vracím, abych vše napravil.

Obecně lze říci, že Svitava je oproti Svratce bohatší na místa, která se objevují na Kafélance. Snad je to dáno trasou řeky protékající průmyslovými částmi města, kdy mnoho továren říční vodu stále využívá jako…

Nouzový výlez z krytu pod domem naproti se krčí nenápadně mezi zaparkovanými auty, ale mé pozornosti neunikl. Ze tří stran má vstupní dvířka s lamelami, jež sice umožní větrání, ale nikoli pohled dovnitř.

Do vrcholu Červeného kopce je zasazena poválečná pozorovatelna, díky špatně přístupnému umístění je velmi zachovalá. Vstupuje se dřevěnými dvířky, která je stále možné zevnitř uzavřít.

Paradoxně jsem toto místo objevil za tmy, pouze při svitu pouličního osvětlení, předtím jsem si ve dne ničeho nevšiml, přestože je klenba patrná už z druhého břehu Svratky.

Radek Soudek, odborník na protiletecké kryty v Brně, mi ukázal kryt, který našel kousek od Vaňkovky, tedy pár minut cesty od hlavního nádraží. Nachází se v křoví na rumišti mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a Opuštěná. Objekt…

Tento kryt náhodou odkryli dělníci provádějící průzkumné práce na pozemku, kde se má stavět nové nádraží. Zavedl mě k němu Radek Soudek, pro něj samotného byl překvapením, neboť v archivu o něm není ani zmínka.

Značná potřeba vody na nádražích byla vyvolána především nutností často doplňovat vodu do vodojemu na tendru parních lokomotiv. Veřejná vodovodní síť (byla-li vůbec na daném místě dostupná) ve svých počátcích nemohla…

Kříž se nachází na opuštěném pozemku (nejbližší ulice se jmenuje Opuštěná – jak příznačné), kde má v souvislosti se stavbou přesunutého nádraží vzniknout nová čtvrť Trnitá, a tak je jeho budoucnost velmi nejistá.…

Jedna z budov Dolního nádraží ukrývá ve svém sklepení úkryt civilní obrany. Vzhledem ke stáří budovy musel být kryt vybudován až dodatečně. Zdobené sloupky zábradlí a kamenné schodiště nejsou typickými atributy staveb…

Jako je věž nejnápadnějším prvkem pro hrad, tak podobnou dominantu tvoří silo u jinak nenápadné budovy pily na okraji Dolního nádraží. Protože vedlejším produktem při provozu každé pily jsou piliny, silo sloužilo k jejich…

V suterénu skladu CO se nachází kryt pro 100 osob s třídou odolnosti 5 (tedy nejméně odolný stálý úkryt), a tak rozhodně nepatří mezi špičku v ochraně před ničivými účinky zbraní hromadného ničení. Vnitřní vybavení…

Vajíčkový kryt na Václavské ulici s šířkou chodeb 150 cm se od svých typových brášků liší především svým vybavením, které je mimořádně zachovalé. Měl původně dva vstupy a jeden nouzový východ.

Pod Provaznickým vrškem, v místě dnešního parku, stávaly kdysi domy. Tvořily Uličku u svaté Anny, její trasu dnes přibližně kopíruje chodník. Zbytky posledních dvou domů byly odstraněny v roce 1998 a na jejich místě byly…

Normální schody, dalo by se říct, ale jen pro některé. Ostatní si společně se mnou pokládají palčivou otázku proč tu jsou. Jde snad pozůstatkem nedokončené regulace svahu mezi Trýbovou a Tomešovou ulicí?

Celé to působí poněkud groteskně, cihlová patka a z ní trčící trubka jako němé torzo – svědek dob dávno minulých, ke kterým není návratu.

Za garážemi na Trýbově ulici stoupá svahem k ulici Tomešově potrubí, asi jde o vedení páry, i když přítomnost objektu vodáren by nevylučovala ani na vedení vody.

Naproti špilberské jeskyňce je ve svahu Žlutého kopce jeskyňka velice podobná. Řekl mi o ní Radek Soudek divíc se, že o ní ještě nevím.

Ulice Hlinky má velmi bohatou historii, mnoho domů se však dnešních dnů nedočkalo, na jejich místech vyrostly buď domy nové, nebo zůstaly prázdné parcely, ty jsou povětšinou využívány jako parkoviště.

Teplárenský provoz na Starém Brně reprezentuje z širého okolí viditelný pruhovaný komín. Na Mendlově náměstí se procházející parovod z teplárny připomíná množstvím poklopů nad technickými prostory teplovodného potrubí.…

V prostoru tramvajové točny na Nových sadech na sebe upozorňuje neobvyklý objekt. Ohromná betonová skruž s velkým zeleným víkem, vstupními dveřmi a dvěma samostatně stojícími šachtami patří Technickým sítím města Brna,…

U jedné z nádrží Zaječího potoka se nachází podivný objekt se zasypanými plechovými dvířky. Pravděpodobně se jedná o sklípek, který používali rybáři pro úschovu náčiní na výlov.

Při první návštěvě tramvajové štoly jsem fotografoval okolí a při té příležitosti jsem pořídil snímek domů stojících v její blízkosti. Vůbec mne tehdy nenapadlo, že se o ně budu někdy v budoucnu více zajímat a tato…

Město Brno není příliš bohaté na spletité labyrinty sklepů; propojená sklepení více domů jsou bílou vránou, která potěší každého dobrodruha a milovníka tajemna. Jsou pozůstatkem dlouhodobého a rozmanitého osídlení…

Vstup do sklípku je pod úrovní terénu, tento rozdíl vyrovnávaly schody, bohužel jsou zasypány, a tak vniknutí dovnitř není úplně snadné. Přesto je stále patrné jejich ohraničení fragmenty kamenné zdi.

Propustek je označení pro menší mostní stavbu (do světlosti 2 m), která má umožňovat průchod tělesem komunikace. Na Lesné jej nalezneme na trati Brno - Tišnov. Tento však spíš než pro pěší slouží pro odvod vody.

Ruiny latríny byly spíš než součástí dětského hřiště jakýmsi pozůstatkem z doby, kdy na pozemku byla zahrádka. Jaký paradox, že právě latrína bude připomínat staré časy.

Na místě dnešní studánky a kapličky přebýval poustevník a voda z pramene prý měla zázračné schopnosti. Velká procesí lidu si zde vyprosila konec morové epidemie, která zachvátila Brno v 19. století; na počest této události…

Nedokončený systém, který se svým rozsahem blíží štolám na Stránské skále, měl dle všech dostupných informací sloužit pouze jako úkryt pro lidi před nálety, žádná výroba sem přesunuta být neměla.

Na obvodové zídce konečné tramvají 9 a 11 je pod keřem ukrytý nápis. Že se skutečně v Čertově rokli dá narazit na amfiteátr, ví dnes už jen málokdo. Na další ukazatel už po cestě nenarazíte, nápis se směrovkou na konečné…

Lesopark Čertova rokle na Lesné poskytuje příjemné prostředí k vycházkách všem obyvatelům sídliště. Hlavní cesty jsou dokonce osvětleny. Na dolním konci rokle, u konečné tramvaje se jedna z cest rozšiřuje a vytváří zajímavý…

Podlouhlý objekt u cesty nese jasné stopy po požáru, od té doby je nejspíš opuštěn a postupně chátrá. Rozbitá nebo dokonce chybějící okna, posprejované zdi a podivný zápach jsou toho němým dokladem.

Velkoryse pojatá čekárna stojí naproti hlavnímu vstupu do Královopolské strojírny – pod její ochranné křídlo se vejde neobvykle vysoký počet osob, které díky střeše sahající téměř k silnici zůstanou ušetřeny před…

Bývalo zvykem umisťovat velitelská stanoviště štábu CO mimo areál, který pod ně spadal. Přesvědčili jsme se o tom v Lachemě, Zetoru i ve Zbrojovce a ani další významný závod nebyl výjimkou. Návštěva nám byla umožněna…

Při procházce lesem v okolí bývalé Lachemy (dnes Pliva) jsem narazil kousek od cesty na betonovými prefabrikáty zakrytý otvor do země. V blízkém okolí jsem narazil na povrchový kryt CO, jáma je tedy odpadní jímka, neboť kryt…

Do povrchového toku říčky Ponávky ústí i Medlánecký potok, v souvislosti se stavbou sídliště byl sveden pod zem a je kanalizován; pouze v případě většího průtoku se odlehčí do Ponávky.

Bývalý Dolní rybník dnes plní funkci retenční nádrže říčky Ponávky, v případě prudkého nárůstu průtoku v říčce se může vlastně celý Zamilovaný hájek ocitnout pod vodou.

Jednou si prý Radek Soudek všiml podivného komínku čouhajícího ze země. Nedalo mu to a začal kolem kopat a asi v hloubce 1 m narazil na poklop. Původně k tomuto objektu náležely ještě dvě nadzemní části, které byly v roce…

Jako první upoutaly naši pozornost schody, které sem vedou; poté se mezi stromy začal vynořovat příhradový dřík z ocelových trubek zakončený na vrcholu dřevěnou budkou. Z tabulky umístěné na konstrukci se dozvídáme, že…

Opravdu netradiční kanalizační stoka na sebe upozorní větrákem, který značně připomíná větrací komínky krytů civilní obrany. Komín však patří ke stoce přístupné z uzamykatelného čtvercového poklopu ležícího v…

Až příště půjdete na hráz, zkuste se podívat po starých schodech. Zapadané starým listím, tváří se, že neexistují, nebo alespoň, že nikam nevedou. Budete překvapeni, vedou až nahoru.

Na vycházce podél řeky snadno narazíme na zábradlím ohraničený propustek pod cestou. Dříve byly nad vtokovou části umístěny kovové rošty, bohužel bez řádného zajištění se staly snadnou kořistí sběračů kovů.

Malý objekt zapuštěný do země je situován tak, jako by měl střežit cestu na hráz. Možná tomu tak skutečně bylo a jedná se o atypickou pozorovatelnu. Vnitřní prostor bývá často zaplněn posekanými křovisky, která jsou…

Významnou dominantou svrateckého údolí je kromě přehradní hráze i mostní pilíř (vlastně pilíře dva, pro každý směr jeden, spojené nahoře) dálnice Wien – Wroclav, kterou během války Němci nestačili dokončit. V současnosti…

Zvláštní stavba poutá pozornost už z dálky; vzhledem přípomíná sání s česlemi, jaká známe na řekách, jen je o poznání větší. Pokud to výška hladiny a kvalita vody umožňuje, je strop objektu využáván ke skákání…

K areálu hasičů a přehradní policie těsně přiléhá stavba, která je za běžného stavu hladiny částečně zatopena vodou. Slouží nejspíš ke kotvení policejních nebo záchranářských lodí.

Hotel Přehrada je poměrně rozsáhlý komplex budov ležící na břehu brněnské vodní nádrže. Za minulého režimu sloužil jako rekreační středisko SSM. Ve zpustlém areálu se kromě hlavní budovy nachází i pětice chatek a…

Odhalené hlinité svahy lidé často využívali k hloubení podzemních prostor, za války byly budovány jako úkryty pro cenné věci, místní se sem schovávali před nálety. Některé prostory vděčí za svůj vznik dětské kratochvíli,…

Na jedné ze svých výprav do dosud nenavštívených míst jsem v Komíně narazil na Retenční nádrž. Byl jsem tímto objevem velice mile překvapen, neboť nic podobného jsem zde nečekal.

Vzpomínám si, jak mi kdysi kamarád Jirka Novotný vyprávěl o tajuplném krytu CO na ulici Bochořákova v Žabovřeskách, který měl pronajatý s kapelou jako zkušebnu. Návštěvu jsem tehdy odložil a na celou věc zapomněl až do…

Další z poválečných pozorovatelen je ukryta v bývalé kolonii zahrad a ačkoli byla donedávna nepřístupná, nelze o ní říci, že je dochována v perfektním stavu. Úprava okolí z betonových kostek a zábradlí na stropě objektu…

V katastru je tento vcelku nenápadný cíp země vbíhající do pole veden jako zahrada a skutečně zde narazíme na zanedbané ovocné stromky, zarostlé cesty a další drobné připomínky někdejší činnosti zahrádkářů.

Monumentální řešení výpustě do Komínského potoka počítá s větším množstvím vody, než je zrovna na fotografii. Zřejmě se očekává především její náhlý přísun, který zadrží přelivová hrana a voda pomalu odtéká…

Udírny často bývají součástí zahradních kolonií, ať zpustlých nebo stále udržovaných. Velice nezvykle proto působí udírna v místech, která ani náznakem nepřipomínají zahradu – kolem je jen samý les.

Na Palackého vrchu bychom narazili na více míst s opuštěnými zahradami, například v okolí pozorovatelny je značné množství zchátralých zahradních domků. Jedna opuštěná zahradní kolonie je jiná než ostatní, zpustla relativně…

Jednoúčelové stavby mlýnů prošly během průmyslové revoluce radikální přeměnou. Romantické stavby s charakteristickým vodním kolem, vodníkem a bodrým panem mlynářem, vystřídaly patrové budovy poháněné parním strojem…

Součástí parku, ve kterém se altán s vrtem nachází, je kromě lavičky a dětského hřiště i boží muka s vyobrazením piety a svatého Floriana datovaným rokem 1994. Tento rok zřejmě souvisí i se současnou podobou areálu.

V místech, kde se na poli vyskytuje nějaká překážka pro zemědělské stroje, začínají vznikat remízky, tedy drobná území se stromy a nekulturní vegetací. Jednoho takového místa si všiml Radek Soudek v Komárově a mezi stromky…

Jeden z dvorků na Dornychu ukrývá velice zvláštní stavbu. Relativně drobný betonový objekt připomíná pozorovatelnu einmann, ale v několika základních rysech se od ní odlišuje. Patrně jde o úkryt zbudovaný svépomocí ke…

V roce 2008 jsem tudy šel poprvé, byl únor a přesto se cyklostezka hemžila lidmi. Z jedné strany řeka, z druhé koleje a za nimi zahrady. Tehdy se zdálo, že mají své majitele, kteří se o ně starají, ačkoli jsou umístěny dost…

Jako brownfields se označují místa zpustlá, opuštěná a nevyužitá. Doslovný překlad by zněl „hnědá pole“, toto označení vychází ze skutečnosti, že na leteckých snímcích jsou takové lokality nejčastěji hnědě zbarvené.…

Dešťové stoky nepatří zrovna mezi místa, kde bychom mohli očekávat nějaká překvapení. Tato je od počátku výjimečná tím, že je tvořena dvěma souběžnými troubami, které jsou díky 1500mm světlosti průchozí. Přibližně…

Podle normy CO má být nouzový výlez z krytu umístěn v tzv. nezavalitelném prostoru, tedy ve vzdálenosti poloviny výšky budovy zvětšené o tři metry. V husté městské zástavbě je však téměř nemožné tuto normu zachovat.

Pravděpodobně při parkových úpravách mezi léty 1947 a 1958 se dočkal park kromě kašny i sochy, kterou je možné spatřit opodál. Kašna už není v provozu, na její opravu nejsou peníze.

Teritoriální radiační hlásná síť (TRHS) je označení pro systém pozorovacích stanovišť, který měl v případě války monitorovat jaderné nebo chemické útoky. Hlásky TRHS byly nejčastěji budovány v místech s dobrým výhledem…

Funkcionalistická čekárna pouliční dráhy na Obilním trhu z roku 1926 od Oskara Pořísky ukazuje, že i ryze účelná stavba může být krásná. Architekt pomocí jednoduchých výrazových prostředků dosahuje neobyčejně vyváženého…

Vodojem Chvalovka okupuje vrchol stejnojmenného kopce a zásobuje vodou v část Bystrce a Žebětína. Bezpečnostní přeliv je na kótě 365 m n. m. a jeho vyústění se nachází v lese pod vodojemem.

V našich klimatických poměrech nejsou závlahy zemědělské půdy bezpodmínečně nutné, mají však pozitivní vliv na výnosy. V minulosti bylo proto vybudováno značné množství závlahových soustav. V polích za Slatinou narazíme…

Řada několika skleníků působí dojmem, že se z posledních sil snaží v sobě udržet bující vegetaci a tento boj nezadržitelně prohrává. Můžeme pozorovat, jak nejhouževnatější stromy už pronikly skrz rozbitou skleněnou…

Až příště půjdete městem, zkuste zvednout zrak k fasádám domů. Některé z nich stále nesou jizvy a znamení z války; díry po kulkách a bílé šipky směřující k zemi. Tyto šipky označují domy, ve kterých se nacházel…

Názvy ulic nejsou jen dobrým orientačním prvkem ve městě, lze je chápat i jako metaforu současné doby, reflexi kulturního a společenského klimatu. Každá změna politického režimu s sebou nesla i změnu v pojmenování některých…

Objekt, který se stal symbolem pro místa Kafélanky, se nachází zanedbaný u cyklostezky. Byl sem v minulosti přesunut z Nových sadů. Jde o pozdně gotická boží muka z roku 1631.

Snad každý Brňan ví, že pod jeho městem se nachází podzemí nejrůznějšího druhu. Jedná se buď o novodobé prostory technického účelu, jakými jsou například kolektory, nebo o historická sklepení dnes již neexistujících…

O pomíjivosti lidských výtvorů se můžeme přesvědčit na bývalém fotbalovém stadionu Za Lužánkami. Hřiště s tribunami bylo po čtyřech letech dokončeno v roce 1953. V 70. letech se dostavbou další tribuny rozšířila kapacita…

Ke spojitému měření vodních stavů slouží limnigrafické stanice. Na jednu takovou stanici narazíme na Ponávce v Řečkovicích pod retenční nádrží; druhá se nachází nad nádrží. Toto uspořádání umožňovalo vyhodnotit…

Rudolf Hošna byl v 90. letech známou brněnskou postavou; zbohatl ještě před rokem 1989 prodejem tehdy velmi populární kovodžínsoviny a krátce po převratu, v éře barevných sak, pestrých kravat a rodícího se kapitalismu, získává…

Sídliště Lesná zaujímá výjimečné postavení mezi ostatními panelovými sídlišti nejen v Brně, ale i v České republice. Vděčí za to mimo jiné i tomu, s jakou samozřejmostí jsou do prostoru zasazena různá sochařská a…

V roce 1999 byla dokončena elektrifikace železniční trati Brno – Česká Třebová, které předcházely předelektrifikační úpravy prováděné již od 60. let 20. století. Zavedení elektrické trakce vyžadovalo zvýšení průjezdného…

Vždy je zajímavé se zamýšlet nad důvody, které mohou vést k vzniku ruiny z domu v jinak obydlené ulici. Nejčastěji jsou na vině nevyjasněné majetkoprávní vztahy, nedostatek financí nebo obyčejný nezájem o objekt jako takový.…

Torzo jakési haly se nacházelo v jednom z areálů na Pražákově ulici. Dochovaný byl jen nosný skelet z betonových trámů, výplňové zdivo, které by zajišťovalo podélnou tuhost celé stavby, spíš scházelo. Značně řídká…

Břehy řek jsou často narušovány vyústmi z odlehčovacích komor, hlavní sběrné (tzv. kmenové) stoky obvykle vedou souběžně s vodním tokem a pokud je překročena jejich kapacita je nadbytečný průtok odveden do řeky.

Smutné konce mívají staré fabriky; bohužel příliš často. Heršpická továrna na baterie se v roce 2012 zařadila mezi ně. Události, které tomu předcházely, mají podobné rysy jako u mnoha jiných zaniklých objektů. Prosperující…

Za rezavým plotem v sevření silnic a továren jsou staré zahrádky. Nápis na bráně stále oznamuje, že se jmenovaly U Smyčky, protože v minulosti byla konečná tramvaje v jejich těsné blízkosti. Studium historických leteckých…

Jen zbytky nápisu Brauerei na oprýskané zdi připomínaly zašlou slávu ve své době jednoho z nejmodernějších pivovarů v celém Rakousko-Uhersku, zatímco zdevastované okolí vypovídalo spíše o nevydařené nedávné historii,…

Řidiči rychle projíždějící Hradeckou ulicí stejně jako lidé přes lávku nad ní kvapně přecházející stěží zaznamenají podivný sloup ukrytý v objetí náletového keře.

Umělé osvětlení přináší možnost nepřetržitého provozu v mnoha odvětvích, vděčnými uživateli jsou i nákladní nádraží, která jsou často osvětlována reflektory umístěnými na vysokých stožárech.

Vrátnice s navazující lávkou přes koleje zřejmě sloužila obyvatelům Obřan, kteří za prací do Maloměřické cementárny přicházeli Krasovou ulicí.

Zarostlá parcela za poškozeným a na mnoha místech zcela chybějícím plotem na sebe mnoho pozornosti nepoutá. V minulosti se zde nacházelo letní kino a na pozemku jsou dodnes dochovány některé jeho pozůstatky. Ačkoli zde kino existovalo…

Na trávníku před Listovými kolejemi stojí zvláštní stéla s čtvercovým půdorysem z bílých cihel. Její zubožený stav by snad mohl napovídat, že jde o nějaký zapomenutý komunistický památník.

Plechový poklop mezi keři ohraničujícími park na Karáskově náměstí budil dojem, že zakrývá nějakou manipulační šachtu, která by souvisela se sklepy nejbližšího domu.

Náměstí Svornosti je již pár let po rekonstrukci, zatímco kašna s betonovou sochou na ni stále čeká. Řada laviček má zřejmě tento nešvar zastínit, přesto se nefungující kašna stává dočasným hřištěm pro děti čekající…

Některé brněnské městské části byly dříve samostatné obce a jako takové mívaly i své hřbitovy, které sloužily i dlouho poté, co byly tyto obce připojeny k Brnu. Maloměřičtí do roku 1883 pohřbívali své mrtvé v Obřanech…

Z bezpečného úkrytu za zdí židenických kasáren dosud pozoruje dění na silnici strážní věž. Tento, dříve rozšířený, typ se před rokem 1989 hojně vyskytoval na hranicích jako součást tzv. železné opony.

S ohledem na minimalizaci sací výšky se čerpadla umisťují co nejblíže k vodnímu zdroji a ocitají se tak často v obtížně přístupném terénu. Tato čerpací stanice odebírala užitkovou vodu z přehrady.

Ačkoli význam Brněnské přehrady jako rekreačního letoviska má svůj vrchol dávno za sebou, většina objektů je stále využívána. Jednou z nemnoha výjimek je dvacítka dřevěných chatek v poměrně lukrativní lokalitě.

Aby hoteloví hosté při cestě k přehradě neriskovali přechodem přes rušnou silnici, byla pro ně zřízena lávka. Dnes slouží především jako nosič reklamních panelů, které jen špatně zakrývají její rezivějící tvář.…

Vzhled hotelu a pensionátu Obora se od vyobrazení z počátků 20. století příliš nezměnil; původní prašnou cestu sice nahradila asfaltová silnice a objevily se různé přístavby i jiné nepůvodní prvky (nejvýraznějším je…

Vody stékající ze silnice a z okolních svahů jsou v malém údolí, kde se koncentrují, zachyceny betonovou zídkou a dále odváděny plastovým potrubím, které však náhle končí.

Neprořezané ovocné stromy pokryté lišejníkem a parcela zarůstající nekulturní vegetací vzbuzují opravněnou naději na přítomnost opuštěných zahrad.

Zastávka Obora ležela na trase lodní dopravy od jejího počátku v roce 1946. K jejímu zrušení (společně se zastávkou Zouvalka) v roce 2004 zřejmě došlo v souvislosti s tím, jak klesal význam lokality (úpadek stejnojmenného…

Z nějaké podivné příčiny nedošlo k odstranění dvou betonových sloupů elektrického vedení u Bystrckého mostu, a tak tu nikým nerušeny v doprovodu živých stromů okupují neudržované území.

Bystrcký hřbitov byl zrušen v roce 1972, tedy téměř o desetiletí později, než některé jiné menší hřbitovy v Brně. Důvodem ke zrušení pravděpodobně byla stavba panelákového sídliště v blízkosti hřbitovní zdi, takže…

Energetické či sdělovací sítě občas překonávají vodní toky na samostatných konstrukcích, které nemají – kromě převedení vlastní sítě na druhý břeh – žádný další účel. V Bystrci po takovém mostě přechází…

Okolí konečné tramvaje v Komárově je domovem zvláštním tvorům z pálené hlíny, kteří se ukrývají pod zemí a na povrch vystrkují pouze svá zvědavá tykadla.

Od roku 1924 bylo do ulic Brna postupně zaváděno elektrické veřejné osvětlení pomocí vysocesvítivých žárovek zavěšených nad středem ulice. V pozdějších letech byl tento systém na většině území města nahrazen a odstraněn…

Malá kolonie zahrad na Žlutém kopci mezi ulicemi Trýbova a Pivovarská je na konci svého bytí. Starší fotografie z konce roku 2009 zachycují stav, který současnému, terminálnímu stadiu předcházel. Tehdy byly některé polorozbořené…

Na podivné betonové úkryty, které leží na samém okraji Brna, v místě nazývaném U Křivé borovice, mě před lety upozornil Radek Soudek. Nacházejí se zde celkem čtyři objekty sestavené z prefabrikovaných železobetonových…

Na prostranstvím před mateřskou školou Studánka se v důstojném sousedství památníku obětem II. světové války nachází zhlaví hloubkového vrtu, ke kterému dokonce vede chodníček z kočičích hlav.

Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.

V sevření stromů je navždy lapena stará cedule inzerující sběr sportky; další, sotva tušený, nápis TJ Spartak je na ceduli umístěn dole. Že šipka směřuje do míst, kde sportku už dávno nesbírají, je vlastně docela logické.…

Budova se čtyřmi hromosvody a číselným označení 124 leží na samém okraji bývalého areálu továrny Zetor. Má k tomu ostatně dobrý důvod – jako sklad technických (a hořlavých) plynů bývala pro své okolí nebezpečným…

Drobný Ivanovický potok byl při vybudování rychlostní silnice 43 sveden do asi 200 m dlouhého betonového potrubí, ve kterém protéká dodnes.

Dnešní park Marie Restituty v Husovicích byl až do do 1. 1. 1962 hřbitovem. Parkem se stal až po uplynutí tlecí doby a exhumaci ostatků v roce 1983. Své jméno získal roku 1999 po husovické rodačce, která byla zavražděna nacisty.…

Zřejmě z dob, kdy se z Brna směrem na Olomouc jezdilo po tzv. staré cestě, pochází betonový objekt s názvem a znakem města. Poněkud paradoxně je umístěn v Černovicích, ačkoli hraniční městskou částí je Slatina.

Každá doba má svá znamení u cest: kaple a boží muka byla vystřídána světskými objekty hlásajícími různá poselství. V křoví korodující plastika požaduje světový mír, novější billboard je jen držákem instantních…

Odhalené pískovcové svahy jsou domovem mnohým živočichům, kteří si v nich hloubí různé úkryty. Například lidé v nich kutají s oblibou a ve vzniklých chodbách nacházejí ochranu před leteckými útoky nebo přecházející…

Černovický hřbitov byl, podobně jako mnoho jiných menších brněnských hřbitovů, zrušen k 1. 1. 1962. Po tomto datu se osud černovického pohřebiště ubíral jiným směrem: ostatní hřbitovy byly postupně přeměněny v parky…

Betonové objekty s barevnou mozaikou mohou připomínat kostky stavebnice, kterou po sobě zanechal neuklizenou nepořádný potomek nějakého obra. Přízemní realita je však taková, že jde o dílo nazvané Prolézačka malíře a grafika…

Dočasná stavba tržnice na Staré Osadě měla být v roce 2006 odstraněna, avšak vinou vleklého soudního řízení s majitelem tržnice o neplacení nájemného už více jak 10 let přesluhuje.

Nejen motoristé jedoucí po staré silnici z Kuřimi do Brna mohou spatřit nevelký betonový sloup, který má snad informovat, že město je již nablízku. Některé snad napadne škodolibá myšlenka o souvislosti nemonumentálnosti objektu…

V pořadí druhé zaniklé pohřebiště v Líšni je v dnešních dnech již k nepoznání přeměněno v park. První zaniklý líšeňský hřbitov byl v okolí kostela sv. Jiljí na náměstí Karla IV., a když už nebylo kam pohřbívat,…

Zarostlá parcela ve svahu oddělená od chodníku zdí sloužila mezi lety 1832 a 1961 obyvatelům Obřan jako hřbitov [1]. K 1. lednu 1961 byl hřbitov zrušen (tedy o rok dříve než některé další menší hřbitovy), později byly…

Ve městech mívají řeky zvláštní přítoky, do jejich břehů jsou zasazeny temné otvory ústí dešťových stok, zatrubněných potoků a přepadů z odlehčovacích komor. Některá ústí mají takový průměr, že jedinou překážkou…

Zchátralý objekt s dosud relativně nepoškozenými okny byl v sousedství obytných domů zvláštním a zřejmě i nepříliš vítaným zjevem. Posprejovaná okna byla jasným signálem, že zde je „opuštěno“.

Součástí oploceného areálu koupaliště na Kraví hoře je malý amfiteatr, který je od roku 2016 možné navštívit i mimo provozní dobu venkovního koupaliště, v letních měsících je v terénu vinou rozbujelé vegetaci hůře…

Velké zpevněné plochy (jako například parkoviště) jsou pro přirozenou krajinu nepříznivé z mnoha důvodům, ke kterým patři zrychlování a koncentrace povrchového odtoku a možnost kontaminace srážkových vod pohonnými látkami…

Betonový sloup se dvěma kruhovými logy stojí před bývalou budovou ČSAD a stále navádí pomocí bílých šipek řidiče i chodce směrem od Zvonařky k Uhelné ulici.

Nejčastější příčinou chátrajících či zanikajících bazénů je překročení životnosti díla a neexistence zdroje financí na jeho opravu. Takové nádrže se pak samovolně transformují na přírodě více blízké objekty.

Zděná stavba s pálenou krytinou na střeše, elegantní verandou a bytelnými dveřmi i okenicemi se (i přes dezolátní stav) obvykle jako bouda neoznačuje, přesto se blízké rozcestí jmenuje „U Boudy“.

Asfaltové hřiště na samém okraji komínského sídliště mělo jeho obyvatelům poskytovat prostor pro volnočasové pohybové aktivity doplněné o výhled na sousedící pole se sloupy vysokého napětí.

Dějiny území mezi Palackého vrchem a dnešní Řezáčovou ulicí opisují zvláštní uzavřenou křivku. Dobře o nich dokáží vyprávět historická ortofota. Před výstavbou sídliště byla plocha rozparcelována úzkými pruhy…

Zahradní domek maskuje svoji opuštěnost dovedněji než jeho soused skleník, kterého na první pohled prozradí popraskané tabulky skla i uvězněné rostliny prodírající se ven.

Porostlé mechem, zasypané listím z podzimů dávno minulých lákají staré schody k návštěvě míst ještě zapomenutějších. Ani počet schodů, ani jejich délka nevypovídají o tom, jak daleko od současnosti vedou.

Ačkoli stojí blízko autobusové zastávky, kolemjdoucí jej přehlížejí podobně jako starého žebráka. O reklamní plochy rezivého pylonu z plechu už dávno žádný inzerent zájem nemá.

Sokolský venkovní stadion fungoval od svých počátků i jako letní kino, které do roku 1948 neslo lapidární název Stadion, poté Dukla. Naposled se zde roku 1991 promítal film Pomsta [1].

Již od doby neúspěšných plánů na vznik Akademického náměstí je prostor mezi Právnickou fakultou a ulicí Šumavskou zřejmě prokletý. Stavba tří výškových budov kletbu nezlomila, zato po ní zůstalo slepé schodiště vedoucí…

Podle pověsti stojí kaplička Pod Skalkou na místě, kde došlo k tragické nehodě kočáru při stoupání do kopce. Tehdy stála přímo u cesty na Olomouc, dnes chátrá zapomenutá ve zpustlé zahradě.

Podle původního projektu měla být na prostranství před hlavním vchodem do tehdejšího sídla městského výboru KSČ vodní nádrž [1], místo ní zde byl záhon s květinami, který v roce 1983 vystřídala socha Klementa Gottwalda.…

Příchozí do Wilsonova lesa bývali poučeni plechovou cedulí o návštěvním řádu parku. S tím, jak postupně její text ztrácel na čitelnosti, byla transformována na veřejnou vývěsku.

Ústí přepadů z odlehčovacích komor jsou obvykle zasazena přímo do říčních břehů, jedna z pisáreckých komor je však rafinovaně zakončena do jakéhosi mostu pod cyklostezkou, přesto to zdaleka není její největší zajímavost.…

Vnitroblok přístupný jedině ze Zahradnické ulice je zčásti veřejným parkem, avšak obvodový pás patří k přilehlým domům. Blok domů z 60. let na Křídlovické ulici má svůj dvůr netradičně oplocen starými trubkami a vyřazenými…

Blob architekta Jana Kaplického, ve kterém měla v Praze být knihovna, skončil nakonec jako přístřešek na autobusové zastávce Loosova v Brně; avšak kromě kontroverzní formy jinou z myšlenek původního návrhu nepřevzal.

Potok, který kdysi pramenil na konci ulice Samoty, byl v souvislosti s rozvojem Líšně postupně zatrubňován a kanalizován. Současné ústí betonové chodby s kamenným portálem je doufejme definitivní a k dalšímu prodlužování…

Na ortofotomapě z roku 2001 je v blízkosti medláneckého letiště v poli zřetelný kruhový útvar, který se na později pořízených snímcích postupně ztrácí pod vegetací. Jedná se o pozůstatky dráhy pro tzv. upoutané modely…

Pramen Grbal, zvaný též U Tří bříz, vyvěrá na konci mělkého údolí, ve kterém se přirozeně koncentrují srážkové a podpovrchové vody.

Při spatření pobořeného domu na samotě není třeba kdovíjak bujaré fantazie, aby sem zařadila hororový příběh se špatným koncem. Vymlácená okna, podivně pokroucené kmeny stromů a množství černých igelitových pytlů…

Částečně rozvrácená cihlová šachta vábí na tušený prostor, který by se mohl nacházet za klenbou. Kromě napadaného listí a cihel jsou v ní pohozeny úlomky betonového věnce, na kterém byl posazen poklop.

Na dosti odlehlém a špatně přístupném místě stála kolonie garáží. Snad pro nezájem byly garáže postupně opouštěny, chátraly a byly násilně devastovány.

Přicházející a odcházející pracovníci k jedné z bran továrny Zetor byli od rušného provozu na těsně sousedící silnici odděleni zábradlím sestaveným z ocelových U profilů.

Hřbitov u kostela sv. Jana Nepomuckého sloužil od roku 1884 poslednímu odpočinku obyvatel Bohunic a Starého Lískovce až do 1. 1. 1962, kdy byl zrušen. Později byly uložené ostatky exhumovány [1].

Kus opracované žuly býval kdysi pomníkem s nápisem, který oznamoval, že tudy postupovala Rudá armáda při osvobozování Brna. Dnes se krčí zapomenut v křoví u rušné silnice.

Chatrč z vlnitého plechu otočená zády k území, které dříve obývaly ojeté automobily, je snad pozůstatkem doby budování blízkého sídliště, kdy mohla sloužit jako provizorní přístřešek na autobusové zastávce.

Betonový kopeček je zakončen ocelovou trubkou s kdysi uzamykatelným poklopem. Takto obvykle vypadají geologické či hydrologické pozorovací vrty, kterých se při stavbě sídliště vyvrtalo jistě více.

Ostré paprsky zapadajícího slunce jsou předzvěstí blížícího se jara, které začne probouzet spící rostliny z rozmrzající země. Děje se to každý rok, ale pro kolonii zahrad bylo jaro 2014 jiné než v předchozích letech.…

Těžký poklop sedící nad zřetelně vymezeným objektem, ukrytým z větší části pod zemí, vzbuzuje oprávněné naděje na přítomnost něčeho neobvyklého a zajímavého.

Otevřená šachta z betonových skruží výrazně vyčnívá nad okolní terén, takže nehrozí, že by do ní mohl náhodný kolemjdoucí upadnout. Přesto byla v minulosti zakryta plechovým poklopem, avšak právě kvůli jeho tušené…

Pramen v zahrádkářské kolonii za královopolským nádražím byl v minulosti cenným zdrojem vody pro její uživatele, což dokazují betonové skruže k jímání vody, které asi sloužily i jako sací jímky pro čerpadla.

Jedno z chapadel mimoúrovňové křižovatky ve svém smrtícím stisku poněkud polevilo a odsoudilo tak zmrzačený dům živořit na dalších 20 let.

Nebýt charakteristického loga Zbrojovky Brno, nikdo by si asi podivné torzo z plechů se slavnou továrnou nespojoval. Paradoxně však asi přečká většinu jejích budov.

Horkovod, kterým zásobuje teplárna na Špitálce Židenice a Slatinu teplem, přechází přes Svitavu v betonovém žlabu. Byť nikde není explicitně uveden zákaz vstupu, je užití tohoto mostu lidmi spíše ojedinělé.

Nezvykle vysoká skruž ležela poklidně v zapomenutém cípu železniční vlečky u tepláren na Špitálce a divoký chmel se rozvážně chystal ji navěky ukrýt do svého závěsu.

Málo nápadné dílko architekta Jana Dvořáka stojí v parčíku vymezeném Svitavským náhonem a kolejemi někdejší staré Tišnovky, tedy v příznačném sousedství míst, která už patří spíše minulosti.

Vcelku nenápadné ústí roury do koryta potoka Vrbovec příliš k průzkumu zevnitř neláká, není to však naštěstí potřeba, stačí se vydat ve směru předpokládaného pokračování a odměnou jsou zajímavé pozemní objekty.

Obdélníková prohlubeň v trávě vypadá jako pískoviště, jenže je příliš mělká, na okraji jsou plechová víka a prstenec, zasazený do středu už pískovišti vůbec neodpovídá.

Nenápadný sloupek v parčíku na rohu Vídeňské a Vojtovy ulice je možná posledním pozůstatkem tzv. Starobrněnského hřbitova zrušeného již v roce 1883.

Květinový záhon dovedně maskuje pustou nádrž nefunkční kašny a ukazuje snadný způsob, jakým lze revitalizovat vodní prvky, na jejichž provoz či obnovu se nedostává finančních prostředků.

Na poničené, policejní páskou obehnané rozvodné skříni zaujme už její samotné obložení tvárnicemi z okrasného betonu. Do kategorie zapomenutých nepotřebných objektů ji řadí právě skutečnost, že se zřejmě nepodařilo…

Malá, křivě stojící lampa se v řadě topolů snadno ztratí, pozornost k ní přitahuje pomníček s dřevěným křížem a květinami. Spojitost mezi nimi, i přes vzájemnou blízkost, nejspíš žádná není.

Vrcholky kopců jsou často prodlužovány konstrukcemi, které nesou různé antény. Dříve tyto antény šířily nejčastěji signál pro rozhlas a televizi, dnes na nich převažují zařízení pro GSM a bezdrátový internet.

Křížení dopravních staveb a vodních toků může nabývat různých podob v závislosti na významu komunikace a velikosti toku. Vychází-li poměr pro vodoteč nepříznivě, musí překonat těleso komunikace temným propustkem.

Megalitická kultura našla své pokračování i v éře normalizace, menhir vztyčený před dobovou administrativní budovou je stejně tajemný jako jeho neolitičtí předchůdci.

Zarůstající pozemek býval podle všech známek dříve využíván jako zahradní kolonie s několika chatkami. Letité stromy vzpomínají na dobu, kdy pod jejich korunami hospodařili zahrádkáři, kteří na úrodné půdě sváděli…

Cihlová zeď oddělující zarostlou parcelu se vyznačuje zvláštním zazděným schodištěm, které posiluje tajemný účinek v centru města poměrně neobvyklého úkazu.

Trojboká pyramida z železobetonových prefabrikátů vztyčená nad trigonometrickým bodem slouží jako trvalá signalizační stavba a umožňuje jeho zaměření.