#hřbitov
Poválečný odsun Němců z Československa a především způsob, jakým byl proveden, je nešťastnou kapitolou našich dějin, kterou nám připomínají i opuštěné hřbitovy v obcích s původně německým obyvatelstvem.
Hřbitovy jsou místa s posvátnou a tajemnou atmosférou, která s přibývajícím stářím jednotlivých náhrobků i celého pohřebiště získává na intenzitě. Noční hřbitovy se s oblibou stávají kulisou mnoha strašidelných…
Některé brněnské městské části byly dříve samostatné obce a jako takové mívaly i své hřbitovy, které sloužily i dlouho poté, co byly tyto obce připojeny k Brnu. Maloměřičtí do roku 1883 pohřbívali své mrtvé v Obřanech…
Bystrcký hřbitov byl zrušen v roce 1972, tedy téměř o desetiletí později, než některé jiné menší hřbitovy v Brně. Důvodem ke zrušení pravděpodobně byla stavba panelákového sídliště v blízkosti hřbitovní zdi, takže…
Dnešní park Marie Restituty v Husovicích byl až do do 1. 1. 1962 hřbitovem. Parkem se stal až po uplynutí tlecí doby a exhumaci ostatků v roce 1983. Své jméno získal roku 1999 po husovické rodačce, která byla zavražděna nacisty.…
Černovický hřbitov byl, podobně jako mnoho jiných menších brněnských hřbitovů, zrušen k 1. 1. 1962. Po tomto datu se osud černovického pohřebiště ubíral jiným směrem: ostatní hřbitovy byly postupně přeměněny v parky…
V pořadí druhé zaniklé pohřebiště v Líšni je v dnešních dnech již k nepoznání přeměněno v park. První zaniklý líšeňský hřbitov byl v okolí kostela sv. Jiljí na náměstí Karla IV., a když už nebylo kam pohřbívat,…
Zarostlá parcela ve svahu oddělená od chodníku zdí sloužila mezi lety 1832 a 1961 obyvatelům Obřan jako hřbitov [1]. K 1. lednu 1961 byl hřbitov zrušen (tedy o rok dříve než některé další menší hřbitovy), později byly…
Křesťanský a židovský hřbitov v Mikulově leží po staletí v těsném sousedství; zatímco poloha židovského hřbitova je z podstaty židovské víry neměnná (hřbitov může být pouze rozšiřován), tak na místě původního…
Hřbitov u kostela sv. Jana Nepomuckého sloužil od roku 1884 poslednímu odpočinku obyvatel Bohunic a Starého Lískovce až do 1. 1. 1962, kdy byl zrušen. Později byly uložené ostatky exhumovány [1].
Nenápadný sloupek v parčíku na rohu Vídeňské a Vojtovy ulice je možná posledním pozůstatkem tzv. Starobrněnského hřbitova zrušeného již v roce 1883.