#kašna
Organicky tvarovaná vodní nádrž ozvláštňovala park na svahu Kraví hory od roku 1962. Původně se plnila hasičskými hadicemi z hydrantu na náměstí Míru, později byla na blízkém vodovodu zřízena samostatná odbočka k plnění…
Vodní prvky patří k tradičnímu vybavení většiny parků. Lužánky, přestože jsou nejstarším městským parkem v České Republice, se své kašny dočkaly až v roce 1860. Na pohlednici z roku 1904 vidíme, že kašna byla obklopena…
Kašny ve středověku plnily funkci především zdroje vody dostupné všem; v době výstavby panelových sídlišť je rozumnější architekti používali ke zušlechtění krajiny zastavěné betonovými obry.
Dveře v zemi v jednom z rohů Moravského náměstí působí nenápadně, avšak o to více vyvolávají otázek. Ukrývají vchod do sklepů bývalého Německého domu, který tu až do konce války stával, nebo slouží pro vstup do…
Pravděpodobně při parkových úpravách mezi léty 1947 a 1958 se dočkal park kromě kašny i sochy, kterou je možné spatřit opodál. Kašna už není v provozu, na její opravu nejsou peníze.
Historická náměstí mívala často ve svém středu kašnu či fontánu; snad aby architekti prvního brněnského panelového sídliště mohli park mezi paneláky pojmenovat jako náměstí, umístili do něj vodní prvek.
Sídliště Lesná zaujímá výjimečné postavení mezi ostatními panelovými sídlišti nejen v Brně, ale i v České republice. Vděčí za to mimo jiné i tomu, s jakou samozřejmostí jsou do prostoru zasazena různá sochařská a…
Stařičká poničená kašna uraženě se krčící v metaforickém stínu lépe opraveného zámku v Rosicích u Brna zatím čeká na světlejší zítřky.
Náměstí Svornosti je již pár let po rekonstrukci, zatímco kašna s betonovou sochou na ni stále čeká. Řada laviček má zřejmě tento nešvar zastínit, přesto se nefungující kašna stává dočasným hřištěm pro děti čekající…
V uličkách Starého Blanska narazíme na svědka časů, které zvolna pomíjejí. Sevřena mezi nově zateplenými fasádami domů stojí, dosud bez nového pláště, stará pumpa.
Okolí konečné tramvaje v Komárově je domovem zvláštním tvorům z pálené hlíny, kteří se ukrývají pod zemí a na povrch vystrkují pouze svá zvědavá tykadla.
Kašny bývaly v době před rozšířením domovních vodovodů důležitými zdroji vody ve městech. Později už plní jen estetickou funkci a zvlhčují městské mikroklima. Smutným atributem posledních let je rezignace i na tuto funkci…
Vnější nádvoří hradu v Ledči nad Sázavou je domovem přibližně čtvercové kamenné nádrži na dešťovou vodu. Vysoko položený hrad se obzvláště v minulosti musel potýkat s nedostatkem vody.
Obložení betonové, modře natřené nádrže žulovými dlažebními kostkami vyvolává rozpaky nejen kvůli špatnému provedení, ke zvýšení laciného dojmu přispívá i socha spoře oděné ženy, která si zde umývá vlasy a pro…
Obdélníková prohlubeň v trávě vypadá jako pískoviště, jenže je příliš mělká, na okraji jsou plechová víka a prstenec, zasazený do středu už pískovišti vůbec neodpovídá.
Květinový záhon dovedně maskuje pustou nádrž nefunkční kašny a ukazuje snadný způsob, jakým lze revitalizovat vodní prvky, na jejichž provoz či obnovu se nedostává finančních prostředků.
Pestrobarevné zateplení budovy zdravotního střediska ironicky kontrastuje s kašnou z roku 1976 v původním stavu. V teplejší části roku je kašna dokonce v provozu [1].
Oč méně nápadná je mělká čtvercová nádrž na povrchu, o to více zajímavého je ukryto v podzemí. Sídlištní kašnu potkal podobný osud jako mnohé jiné: na její provoz či opravy nebyly peníze, takže v současnosti už vodní…