#kraví hora
Ruiny skromného stavení jsou pozůstatky bufetu „Pod Topoly“, který kdysi sestával ze tři, vzájemně nepropojených, staveb. Objekt stojící nejblíže fotoaparátu je latrína, která by v případě, že se zde prodávaly nebalené…
Štolový protiletecký kryt pod Kraví horou začali ke konci 2. světové války budovat totálně nasazení studenti, avšak válka skončila dříve, než byl kryt plně dostavěn. I tak dosahuje celková délka chodeb 330 m.
Dnes už vím, že bunkr není nejvhodnější označení pro tento objekt, ale přesto jej tak budu nazývat i nadále – trocha nostalgie nikdy neuškodí. Jedná se o netradičně řešený protiletecký kryt s jednou chodbou. Dlouhou dobu…
V prostoru hvězdárny kousek od cesty se nacházejí sluneční hodiny nevšední konstrukce.
Organicky tvarovaná vodní nádrž ozvláštňovala park na svahu Kraví hory od roku 1962. Původně se plnila hasičskými hadicemi z hydrantu na náměstí Míru, později byla na blízkém vodovodu zřízena samostatná odbočka k plnění…
Vedle házenkářského hřiště se u cesty krčí zbytek podsklepené budovy, která tu byla patrně již před hřištěm, ale později mohla sloužit jako šatny. Dochovala se jen kamenná podzedívka se sklepními prostorami.
Zapomenuté schody vedle hvězdárny jsou důkazem, že i staré a známé lokality umí překvapit. Z příjezdové asfaltové silnice odbočuje cesta, která se postupně ztrácí mezi vzrostlými stromy a mizí v řídké trávě.
Značně zdevastovaný a odpudivý dům děsil kolemjdoucí svou přítomností hezkou řádku let. Původně šlo o vojenskou jídelnu Gigant, která ve smršti privatizací na začátku devadesátých let zpustla a přešla zpět do vlastnictví…
Součástí oploceného areálu koupaliště na Kraví hoře je malý amfiteatr, který je od roku 2016 možné navštívit i mimo provozní dobu venkovního koupaliště, v letních měsících je v terénu vinou rozbujelé vegetaci hůře…
Zarůstající pozemek býval podle všech známek dříve využíván jako zahradní kolonie s několika chatkami. Letité stromy vzpomínají na dobu, kdy pod jejich korunami hospodařili zahrádkáři, kteří na úrodné půdě sváděli…