#loch

Za zábradlím jedné z mnoha cest ve Wilsonově lese se ukrývá příjemný plácek, který z cesty není téměř vidět. Dobře se tu sedí,krásný výhled na okolní krajinu není také k zahození.

Jednou při jízdě trolejbusem ulicí Úvoz jsem si všiml ve svahu Špilberku nějakého nezvykle světlého místa připomínajícího prohlubeň. Jen co to šlo, proběhla výprava a má domněnka se potvrdila.

Jedná se o asi 2,5 m hlubokou jámu, na jejímž dně je vodorovná chodbička dlouhá asi 2 m. Největší nebezpečí spočívá v možném přehlédnutí relativně malého otvoru na povrchu. Stačí malá nepozornost a neštěstí je na…

V hliněných svazích si lidé často budovali skrýše, které na Kafélance nazývám lochy. Většinou se jedná o mělké, nikam nepokračující díry. V Obřanech je takových hned několik blízko sebe, ale jedna z nich je výjimečná…

Když jsme dorazili na místo, byl vstup zaházen starým nábytkem. Radek soudil, že uvnitř mohou být schované ukradené věci, které si sem schoval nějaký zloděj před nástupem do vězení. Proto jsem místo nazval skrýš.

Naproti špilberské jeskyňce je ve svahu Žlutého kopce jeskyňka velice podobná. Řekl mi o ní Radek Soudek divíc se, že o ní ještě nevím.

Odhalené hlinité svahy lidé často využívali k hloubení podzemních prostor, za války byly budovány jako úkryty pro cenné věci, místní se sem schovávali před nálety. Některé prostory vděčí za svůj vznik dětské kratochvíli,…

Malý důl v Želešicích u Brna je plný tajemství, prý se zde těžilo stříbro, ačkoli název Goldloch (tedy „zlatá jáma“) by nasvědčoval dolování zlata. Krátký systém štol svou délkou nepřesahuje 30 metrů, přesto…

Když končila II. světová válka, začali si před příchodem fronty obyvatelé okrajových částí města hloubit v lesích hliněné úkryty. Později si Němci v těchto místech zbudovali opevnění.

V období válek si lidé budovali různé úkryty, ve kterých si uschovávali cennosti a často v nich i přečkali nejhorší časy, během kterých se válčící armády převalily přes jejich obec. Ze svědectví pamětníků 2. světové…