#lom

Za Boby hotelem u fotbalového hřište je starý osvětlovací sloup. Má dvě plošiny, jednu ve výšce přibližně 10 m a druhou ve výšce 30 m nad zemí. Ačkoli je konstrukce zatím pevná, nikomu nedoporučuji výstup nahoru.

Stránská skála sloužila od nepaměti jako zdroj stavebního materiálu, až do roku 1925 tu fungoval vápencový lom, s jehož provozem souvisejí dvě stavby na temeni kopce.

V lesích okolo Kohoutovic toho moc k nalezení není, a tak potěší každá drobnost, co do lesa tak úplně nepatří. Jednou z nich je malý sklad na trhaviny a rozbušky nad Žebětínským lomem. Že těžba neprobíhá už nějakou…

Unikátně řešené vedení potrubí parovodu ve svahu z Lesné do Maloměřic nutně upoutá pozornost každého, kdo se podívá daným směrem. Potrubí je totiž zavěšeno pomocí kladek na celkem čtyři nosné konstrukce.

Betonové protiletecké úkryty v okolí maloměřického nádraží měly ochránit zaměstnance drah před nálety. Na povrchu je pouze stříška se dvěmi vstupy naproti sobě.

Až do konce 70. let sloužil podchod zaměstnancům maloměřického nádraží a přilehlých podniků. V souvislosti s výstavbou líšeňského sídliště a teplovodu, byl teplovod veden právě starým podchodem. Pro pěší byla postavena…

Portály dvou tunelů v chráněné přírodní památce Kavky působí poněkud bizarně. Byly sem vyraženy v době, kdy se sousedníí lom Džungle začal využívat ke zpracování vytěženého vápence (tehdy ještě lokalita chráněná…

Torzo stavby, která byla kdysi vodojemem, leží na hraně hádeckého lomu. V dobách svého provozu zásoboval vodou cementárnu ležící nedaleko. Se zastavením těžby vápence, skončila cementárna a s ní i vodojem.

Kousek od vodojemu je u cesty v lese betonový plácek pod kterým se ukrývalo čerpadlo právě pro zásobování vodojemu vodou (jen mi nesedí, že nejbližší zdroj vody je asi Svitava dole v údolí).

Doslova jsem o ni zakopl, když jsem stoupal do strmého svahu k lomu Džungle. Byl jsem tehdy líný podívat se dovnitř jinak než skrz foťák prostrčený dírou ve dveřích. Po více jak dvou letech se vracím, abych vše napravil.

Obecně lze říci, že Svitava je oproti Svratce bohatší na místa, která se objevují na Kafélance. Snad je to dáno trasou řeky protékající průmyslovými částmi města, kdy mnoho továren říční vodu stále využívá jako…

K pohybu v podzemí stačí čelovka, která osvítí nejbližší okolí a zajistí tak bezpečnou cestu – člověk ví kam šlape. Na její limity však narazíme při návštěvě větších prostor, obzvláště chceme-li si je řádně…

Roznětky se obecně používají k iniciaci výbušniny, ať už u zbraní nebo při trhacích pracích v lomech a dolech. Většinou jsou velice citlivé na správnou manipulaci a uložení, a tak jsou jejich sklady často umisťovány na…

Nad bývalým lomem je při troše pozornosti možné si všimout betonového objektu s temným otvorem. Bližší průzkum odhalí, že jde o drobnou stavbu, patrně skladu rozbušek, na kterou lze často v blízkosti lomů narazit. Dvojice…

Fotografie z roku 2008 zachycuje vstup do skalního skladu rozbušek tak, jak si jej upravil nějaký bezdomovec. Branka byla na zámek a vstup dál tehdy nebyl možný.

Udírna se nachází v blízkosti asi jediného obytného domu na Kulkově ulici, není však součástí oplocené zahrady a je tedy možné, že zde stála dříve než samotný dům.

Vrátnice s navazující lávkou přes koleje zřejmě sloužila obyvatelům Obřan, kteří za prací do Maloměřické cementárny přicházeli Krasovou ulicí.

Některé brněnské městské části byly dříve samostatné obce a jako takové mívaly i své hřbitovy, které sloužily i dlouho poté, co byly tyto obce připojeny k Brnu. Maloměřičtí do roku 1883 pohřbívali své mrtvé v Obřanech…

Těžba v lomu Janičův vrch byla ukončena v roce 2004 a opuštěný lom se záhy po svém přirozeném zatopení stal vyhledávaným koupalištěm. Rozvoj původních společenstev umožnila rekultivace lomu, přesto jsou v jeho širším…

Málo nápadný domek bez oken je od cesty oddělen výrazným zemním valem; také blízkost vápencového lomu může napovídat, že jde o sklad trhavin. Objekt je záměrně postaven tak, aby v případě výbuchu byla přednostně odhozena…

Jedním z osvědčených způsobů, pomocí kterých lze dosáhnout toho, aby i obyčejná stavba vyvolávala pocit romantického tajemna, je nechat ji zchátrat do stavu blízkého zboření.

Jako ochrana před létajícími úlomky kamenů při odstřelu jsou v mokerském lomu i na jeho okrajích rozmístěny ocelové úkryty ve tvaru válce. Ve strohé krajině vypadají jako opuštěné přistávací moduly nějaké dávné kosmické…

Nenápadné či rozměrově skromné vstupy do temnot mohou někdy překvapit rozsahem za nimi ukrytého podzemí, proto zazděný a opět probouraný otvor vzbuzuje oprávněné naděje.

Důvodem ke neobvyklému umístění pramene je skutečnost, že vlastně nejde o podchycený pramen, který by vyvěral někde v prostoru za zdí, ale o přepad z vrtu, který slouží obci jako zdroj vody.

Řada sloupů pokračuje vzhůru do prudkého svahu až za hranici dohledu, jedná se o pozůstatky oplocení bývalé obory lomnického zámku.