#luftschutz
O existenci trojice vajíčkových krytů typu L-150 na Kraví hoře jsem se dozvěděl od Radka Soudka, který vyjádřil své podivení nad tím, že je dosud neznám. Pouze jeden kryt je dochován celý, zbylé dva vykazují různé nedostatky…
Historického podzemí je na Špilberku bezpočet, mnohé prostory teprve čekají na své objevení. I novodobá historie zanechala na špilberském kopci své stopy. Jednou z nich je malý protiletecký kryt „vajíčko“.
Protiletecký kryt charakteristického vejčitého průřezu mohl během náletu poskytnout ochranu až dvěma stům osob. Pro zaměstnance cementárny jej nechal vystavět její tehdejší ředitel.
Betonové protiletecké úkryty v okolí maloměřického nádraží měly ochránit zaměstnance drah před nálety. Na povrchu je pouze stříška se dvěmi vstupy naproti sobě.
Vajíčkový kryt na Václavské ulici s šířkou chodeb 150 cm se od svých typových brášků liší především svým vybavením, které je mimořádně zachovalé. Měl původně dva vstupy a jeden nouzový východ.
Až příště půjdete městem, zkuste zvednout zrak k fasádám domů. Některé z nich stále nesou jizvy a znamení z války; díry po kulkách a bílé šipky směřující k zemi. Tyto šipky označují domy, ve kterých se nacházel…
Drobné protiletecké kryty s charakteristickým vejčitým průřezem byly v hojné míře budovány během druhé světové války. V Brně se jich dochovalo velké množství a badatel Radek Soudek se věnuje jejich hledání. Ačkoli se…
Tento v ČR netypický protiletecký kryt se nachází v lese, ve svahu naproti zbytkům továrny Vitka pro jejíž potřebu byl vybudován. Udávaná kapacita je 30 osob; je tedy otázkou, kam se ukrývali ostatní pracovníci továrny, kteří…
Na křížení Benešova nábřeží a ulice Podvesná IV je blízko jednoho z baťovských domků v zemi umístěn protiletecký kryt. Ačkoli interiér krytu není přístupný, lze z terénních nerovností na povrchu snadno odhadnout, že…
Tovární areály se stávaly v dobách krize možnými cíli leteckých útoků, byly proto vybaveny pozorovatelnami, které umožňovaly sledovat případné výbuchy a dopady leteckých pum. V jedné jihlavské továrně je tento objekt…
Nezvykle vysoká skruž ležela poklidně v zapomenutém cípu železniční vlečky u tepláren na Špitálce a divoký chmel se rozvážně chystal ji navěky ukrýt do svého závěsu.
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu…
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako…