#nálet
Historického podzemí je na Špilberku bezpočet, mnohé prostory teprve čekají na své objevení. I novodobá historie zanechala na špilberském kopci své stopy. Jednou z nich je malý protiletecký kryt „vajíčko“.
V blízkosti pomníku ze země kouká část pozorovatelny. Jedná se o klasický typ „kostka“ známý například z Husovic, od ostatních se odlišuje vstupem šachtou s poklopem do zadní místnosti.
Lesopark Akátky se může pochlubit zajímavostí z vojenské historie Brna, nacházejí se v něm hned tři válcové pozorovatelny a fragment čtvrté. Za války sloužily během náletů ke sledování zásahů.
Nad Husovickým tunelem na konci ulice Míčkova se nachází poválečná pozorovatelna. Jedná se o klasický typ se dvěma místnůstkami a třemi průzory. Je z ní nádherný výhled na Brno, především na Husovice.
Na brněnské poměry netypický kryt leží v lesích na Veslařskou ulicí. Vstup je odvrácen od města, a tak vnitřní dispozice příliš nepočítá s protitlakovým opatřením u vchodu.
Protiletecký kryt charakteristického vejčitého průřezu mohl během náletu poskytnout ochranu až dvěma stům osob. Pro zaměstnance cementárny jej nechal vystavět její tehdejší ředitel.
Do vrcholu Červeného kopce je zasazena poválečná pozorovatelna, díky špatně přístupnému umístění je velmi zachovalá. Vstupuje se dřevěnými dvířky, která je stále možné zevnitř uzavřít.
Radek Soudek, odborník na protiletecké kryty v Brně, mi ukázal kryt, který našel kousek od Vaňkovky, tedy pár minut cesty od hlavního nádraží. Nachází se v křoví na rumišti mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a Opuštěná. Objekt…
Tento kryt náhodou odkryli dělníci provádějící průzkumné práce na pozemku, kde se má stavět nové nádraží. Zavedl mě k němu Radek Soudek, pro něj samotného byl překvapením, neboť v archivu o něm není ani zmínka.
Vajíčkový kryt na Václavské ulici s šířkou chodeb 150 cm se od svých typových brášků liší především svým vybavením, které je mimořádně zachovalé. Měl původně dva vstupy a jeden nouzový východ.
Další z poválečných pozorovatelen je ukryta v bývalé kolonii zahrad a ačkoli byla donedávna nepřístupná, nelze o ní říci, že je dochována v perfektním stavu. Úprava okolí z betonových kostek a zábradlí na stropě objektu…
Až příště půjdete městem, zkuste zvednout zrak k fasádám domů. Některé z nich stále nesou jizvy a znamení z války; díry po kulkách a bílé šipky směřující k zemi. Tyto šipky označují domy, ve kterých se nacházel…
Drobné protiletecké kryty s charakteristickým vejčitým průřezem byly v hojné míře budovány během druhé světové války. V Brně se jich dochovalo velké množství a badatel Radek Soudek se věnuje jejich hledání. Ačkoli se…
Uzamčený portál skalního sklepa právem vyvolá zájem. Někteří badatelé jej dokonce označují za protiletecký kryt. Mnoho sklepů posloužilo během náletů jako úkryt. Teorii krytu podporuje blízkost nádraží i letopočet 1939…
Na území nikoho mezi plaveckým stadionem a hotelem Boby odpočívají ve stínu náletových dřevin betonové základy stavby, která měla být součástí plánovaného aquaparku.
Jako ochrana před účinky leteckého bombardování, především před tlakovou vlnou a střepinami, byly v průběhu 2. světové války i po ní budovány různé druhy krytů. Některé stavby jsou typizované a setkáme se s nimi na…
Lesy často ukrývají objekty neznámého stáří a určení. Právě tyto stavby asi nejlépe vystihují ono objevování zapomenutých míst. Konfrontace s betonovým objektem, úvahy nad jeho účelem a průzkum objektu samotného i jeho…
Proklatě mělce uložený protiletecký kryt bychom našli na konci jihlavské průmyslové zóny. Jeho půdorysný tvar je v terénu vymezen neobhospodařovanou plochou, zemědělci zřejmě nechtějí riskovat kolizi svých strojů s betonovou…