#ra

Ruiny skromného stavení jsou pozůstatky bufetu „Pod Topoly“, který kdysi sestával ze tři, vzájemně nepropojených, staveb. Objekt stojící nejblíže fotoaparátu je latrína, která by v případě, že se zde prodávaly nebalené…

Štolový protiletecký kryt pod Kraví horou začali ke konci 2. světové války budovat totálně nasazení studenti, avšak válka skončila dříve, než byl kryt plně dostavěn. I tak dosahuje celková délka chodeb 330 m.

Dnes už vím, že bunkr není nejvhodnější označení pro tento objekt, ale přesto jej tak budu nazývat i nadále – trocha nostalgie nikdy neuškodí. Jedná se o netradičně řešený protiletecký kryt s jednou chodbou. Dlouhou dobu…

V prostoru hvězdárny kousek od cesty se nacházejí sluneční hodiny nevšední konstrukce.

Organicky tvarovaná vodní nádrž ozvláštňovala park na svahu Kraví hory od roku 1962. Původně se plnila hasičskými hadicemi z hydrantu na náměstí Míru, později byla na blízkém vodovodu zřízena samostatná odbočka k plnění…

Vedle házenkářského hřiště se u cesty krčí zbytek podsklepené budovy, která tu byla patrně již před hřištěm, ale později mohla sloužit jako šatny. Dochovala se jen kamenná podzedívka se sklepními prostorami.

O existenci trojice vajíčkových krytů typu L-150 na Kraví hoře jsem se dozvěděl od Radka Soudka, který vyjádřil své podivení nad tím, že je dosud neznám. Pouze jeden kryt je dochován celý, zbylé dva vykazují různé nedostatky…

Podivná skruž se třemi poklopy a komínkem jitřila mou fantazii dlouhou dobu. Pak jsem se od Radka dozvěděl, že není žádný problém sestoupit dolů.

Zapomenuté schody vedle hvězdárny jsou důkazem, že i staré a známé lokality umí překvapit. Z příjezdové asfaltové silnice odbočuje cesta, která se postupně ztrácí mezi vzrostlými stromy a mizí v řídké trávě.

Značně zdevastovaný a odpudivý dům děsil kolemjdoucí svou přítomností hezkou řádku let. Původně šlo o vojenskou jídelnu Gigant, která ve smršti privatizací na začátku devadesátých let zpustla a přešla zpět do vlastnictví…

Ačkoli se nachází mimo areál Královopolské zcela nesporně k němu patří. Dokud nebyl otevřen nový Carefour v Králově Poli, byl na věži pouze nápis: „Reklamní plocha k pronájmu“. Jakmile se začalo schylovat k otevření…

Okolí retenční nádrže na Sportovní ulici postihlo v posledních letech mnoho změn. Na leteckých snímcích z let 1996 a 2005 je kromě nových komunikací vidět, že nádrž přeci jen vysychá a zarůstá rákosem.

Výřez mapy Brna z roku 1928, pod železničním tělesem dráhy Brno – Tišnov tehdy vedla cesta, která pokračovala okolo Královopolské strojírny. S rozšířením strojírny cesta zanikla a z podchodu se stal rázem propustek.

Za Boby hotelem u fotbalového hřište je starý osvětlovací sloup. Má dvě plošiny, jednu ve výšce přibližně 10 m a druhou ve výšce 30 m nad zemí. Ačkoli je konstrukce zatím pevná, nikomu nedoporučuji výstup nahoru.

V blízkosti chladicí věže se v křoví nachází stará trafostanice. Až do března roku 2005 byla uzavřená, pak se situace změnila a nyní je do ní možné vstoupit.

Stavba nákupního centra v areálu bývalé cihelny si vyžádala oběť v podobě zničení části zahrádkářské kolonie, která již byla ve větší míře opuštěná. V současnosti je velmi obtížné tu nalézt nějaké pozůstatky…

K místní dráze Brno–Tišnov patřila svým způsobem i vlečka vojenského oděvního skladu (Montursdepot). Začínala na starém královopolském nádraží a končila ve vojenském skladišti, které bylo vybaveno točnami zajišťujícími…

Součástí areálu Boby centra jsou i podzemní garáže. Nabízely komfortnější alternativu k běžnému parkovišti, avšak v době jejich vzniku nebyl problém s parkováním dostatčně rozbujelý, aby poptávka po této službě uspokojila…

Pramen ve Wilsonově lese je charakteristický dvojicí výtokových stanovišť s malým nebo žádným průtokem. Přesto je vzniklý potok ke svému konci poměrně vydatný.

Za zábradlím jedné z mnoha cest ve Wilsonově lese se ukrývá příjemný plácek, který z cesty není téměř vidět. Dobře se tu sedí,krásný výhled na okolní krajinu není také k zahození.

U vstupu do Wilsonova lesa na ulici Krondlova a Foustkova stávala bouda správce parku. V těsné blízkosti byla také informační cedule, poučující návštěvníky jak se chovat.

Osada Kamenný mlýn vznikla v 19. století navázáním na starší řídké osídlení, které se nacházelo pod skalnatým srázem Wilsonova lesa. Při rozšiřování silnice do Komína a Bystrce v 70. letech byla osada až na kapličku…

Opuštěný dům na svahu špilberského kopce, často označovaný jako hlídka 4, dlouho lákal nejrůznější průzkumníky a poskytoval jim chátrající stavbu se zajímavým sklepem a podzemní chodbou. Jednoduše stačilo jednou z mnoha…

V bývalých zahrádkách jsou už jen zbytky po činnosti zahrádkářů, například tato udírna.

Na svazích špilberského kopce bývaly už od počátku 20. století zahrady, které město zahrádkářům pronajímalo. Některé zanikly v souvislosti s parkovými úpravami, které zde byly provedeny nad Pellicovou ulicí, jiné jejich…

Štolový úkryt vznikl už za války úpravami sklepní továrny na výrobu ovocných vín. Podzemní prostory poskytovaly veřejnosti z blízkého okolí ochranu před nálety. Koncem 50. let byl kryt přestavěn a dovybaven na velitelské…

Denisovy sady, dříve nazývané park Františkov, byly rozděleny prodloužením ulice Husovy a spodní část dostala název park Studánka, podle pavilonu Fons salutis. Svého času byl pramen velmi vydatný a voda výborné chuti s teplotou…

Dveře v zemi v jednom z rohů Moravského náměstí působí nenápadně, avšak o to více vyvolávají otázek. Ukrývají vchod do sklepů bývalého Německého domu, který tu až do konce války stával, nebo slouží pro vstup do…

Štolový kryt CO s délkou chodeb 900 metrů, třídou odolnosti 2 (tedy nejvyšší), třemi vchody a kapacitou až 2500 osob. Tak by mohla znít stručná charakteristika krytu pod Petrovem. Všechny tři vstupy umožňují jak přímý…

Zvláštní stavba na kraji lesa mohla s ohledem na velikost vrat, po kterých dnes zbyly jen prázdné otvory, sloužit jako garáž. Vzrostlé stromy ztěžující vjezd vozidla jen potvrzují zanedbaný stav budovy.

Kamenný vrch je kopcem vodojemů a jiných vodárenských objektů. Některé stále slouží k akumulaci vody, jiné jsou už dávno mimo provoz. Mezi ty nefunkční patří i dvojice malých vodojemů kousek od jedné z cest.

V zahradách na Kamenném vrchu sídlí podivná tíseň, možná je to jen tím, že je právě podzim a ve spadaném listí se vše jeví zašlé časem a smutné. Jsou obrovské a spousta vyšlapaných cestiček mě jen utvrzuje v tom, že…

Kdysi výletní restaurace Myslivna nebyla v době svého vzniku napojena na vodovod a řešila zásobování vodou pomocí vlastní studny, která se ukrývá nedaleko v lese pod záplavou dubového listí.

Vrcholu Bílé hory dominuje již od roku 1967 (tedy od 50. výročí VŘSR) pomník brněnskému proletariátu. Od 60. let 19. století se zde konaly tábory lidí, v roce 1893 zde protestovali brněnští textiláci za všeobecné hlasovací…

V blízkosti pomníku ze země kouká část pozorovatelny. Jedná se o klasický typ „kostka“ známý například z Husovic, od ostatních se odlišuje vstupem šachtou s poklopem do zadní místnosti.

Svah Bílé hory se stal, podobně jako další brněnské kopce, místem kde vznikaly zahrádkářské kolonie. Zatímco v jiných lokalitách zahrádkáři o své pozemky stále pečují, kolonie zahrad na Bílé hoře pustne, zarůstá nízkými…

Stránská skála sloužila od nepaměti jako zdroj stavebního materiálu, až do roku 1925 tu fungoval vápencový lom, s jehož provozem souvisejí dvě stavby na temeni kopce.

Válcová pozorovatelna je asi první věc, která upoutá vaši pozornost vystoupíte-li na zastávce Stránská skála. Jejím úkolem bylo poskytnout během náletu ochranu člověku uvnitř, jenž úzkými průzory pozoroval dění kolem…

Jako vajíčkový je tento protiletecký kryt z doby nacistické okupace nazván nikoli proto, že by při jeho stavbě byla použita vejce, ale vzhledem k tvarové blízkosti jeho příčného řezu.

Během nacistické okupace Němci vystavěli v blízkosti Stránské skály továrnu na výrobu součástek do leteckých motorů jako součást koncernu Flugmotorenwerke Ostmark GmbH Wien. Ke konci války, kdy Brnu začalo hrozit nebezpečí…

Trigonometrický bod umístěný na vrcholu vápencového ostrohu Stránské skály je díky tříboké pyramidě jasně signalizován i do vzdáleného okolí, a tak není problém jej zaměřit i z odlehlejších míst.

Stránská skála je lokalita bohatá na podzemí, ať umělé v podobě štol, nebo přírodní zastoupené různými jeskyněmi a puklinami. Vstup do jedné z jeskyní chrání uzamčený poklop, pod ním se ukrývá hluboká jeskyně s jezírky.…

Od 50. let 20. století byly velmi intenzivně budovány kryty civilní obrany, velké množství štolových válečných krytů bylo tímto způsobem přestavěno. Vhodným místem byly i štoly na Stránské skále, kde si své velitelské…

Podivná stavba se zazděnými okenními otvory prozradí svou funkci až při bližším zkoumání dveří, které ve spleti čmáranců a rýh ukrývají nápis "VODOJEM". Není jediný, druhý mnohem větší se nachází na vrcholu Stránské…

Jedná se o asi 2,5 m hlubokou jámu, na jejímž dně je vodorovná chodbička dlouhá asi 2 m. Největší nebezpečí spočívá v možném přehlédnutí relativně malého otvoru na povrchu. Stačí malá nepozornost a neštěstí je na…

Některé zahrádky zaniknou a jejich dřívější existenci pár let připomínají ovocné stromy a náznaky cestiček mezi záhony. Betonové základy skleníku přetrvají mnohem déle, vše ostatní je ztraceno.

Nenápadná úzká cestička vysypaná pískem a ohraničená kameny nás proklestěným houštím zavede až k lesní studánce, která bude pro mnohé překvapením. Leží sice blízko hlavních cest, ale krčí se v dolíku, a tak je zapomenuta.…

Opuštěné zahrady v židenickém lesoparku Akátky jsou pro mě těžko popsatelným fenoménem, právě zde jsem si totiž poprvé uvědomil, že existuje „něco“, čemu jsem až po letech začal říkat Kafélanka. Tehdy stačilo, abych…

Pramen Blaženka je uzavřen v betonovém dolíku s obvodovým zábradlím a přístupovým schodištěm, díky těmto úpravám může snadno vzbudit mylný dojem, že se jedná o kvalitní pitnou vodu. Bez převaření nebo desinfekce není…

Během průzkumu kohoutovických stok jsem nad jednou z nich narazil na tuto jednoduchou stavbu a mylně jsem ji považoval za nějaký funkční objekt kanalizačního řadu; ten ve skutečnosti leží na druhé straně silnice.

Zahrádky v husovickém parku Marie Restituty jsou malé a dobře přístupné. Ze tří stran jsou sevřeny silnicí nebo cestou, čtvrtou stranu tvoří plot sousedního pozemku. Snad právě proto jsou dnes opuštěné – jejich okolí…

Třípodlažní podzemní kryt se dvěma vstupy, kapacitou 300 osob a třídou odolnosti 3 mohl sloužit jako nemocnice. Je vybaven dvěma FVZ a má vlastní vodní zdroj, dieselagregát chybí.

Válečný kryt typu vajíčko byl v 50. letech přestavěn na kryt CO. Vchody byly opatřeny tlakovými plynotěsnými dveřmi, bylo instalováno FVZ. Vzhledem k tomu, že se jedná o nadzemní stavbu, je odolnost nejnižší, tedy třídy…

Mimo areál Zbrojovky je umístěno velitelské stanoviště štábu CO, jedná se o nadzemní stavbu, přesto odolnost dosahuje nejvyšší třídy 2. Za tu vděčí především přes dva metry silným betonovým stěnám, síla stropu je…

Levý břeh Svitavského nábřeží zabírá Zbrojovka, na pravém břehu je cyklostezka a silnice. Pozorný chodec (nebo cyklista) si jistě všimne dvojice podivných komínků.

Tvář městské části Husovice je asi nejvíce poznamenána průchodem někdejší železniční dráhy do Tišnova. Nejlépe to dokládají názvy ulic; ulice Tišnovská vede podél trati a Mostecká připomíná železniční most, po…

Jez, jenž nahradil původní dřevěný z roku 1863, a blízká ulice jménem Valchařská připomínají existenci valchy, tedy zařízení na zplsťování sukna, které ke svému pohonu nejčastěji využívalo energii vody získanou vzdutím…

Oblíbenou procházkou mnoha Brňanů je trasa z Obřan do Bílovic údolím řeky Svitavy. Není proto divu, že při cestě vznikla výletní restaurace. Dnes její někdejší slávu připomínají jen ruiny nalepené ve svahu.

Levý břeh Svitavy lemuje množství rozpadlých a zapomenutých objektů. Po některých zbyly jen základy. Takovým příkladem jsou i ruiny několika objektů u studánky Marcelka. V někdejších místnostech jsou už vzrostlé stromky…

Vysoko ve stráni nad obřanským tunelem čněl k nebi malý domek. Podle dochovaných schodů mohla mít budova i patro, pravděpodobněji však vedly jen na půdu. Ačkoli leží relativně osamoceně, díky blízkosti tunelu asi svým majitelům…

Na neobvyklý zjev narazil Dan Kolouch při cestě z obřanského hradiska mezi zahrádkami k řece. Plechová krabice na výrazném betonovém soklu ihned upoutala jeho pozornost. Pár dnů na to jsem se na základě informací, které mi…

Hned za zastávkou Antropos trolejbusu 25 ve směru do Bystrce se nachází opuštěné torzo domu. Na domě visí cedule, že je na prodej. Muselo se jednat o krásný dům, bohužel dnes jsou z něj zachovány jen holé zdi.

Na příjezdové cestě dnes bývalé Chemické fakulty VUT vítá příchozí podivný domek, který by mohl být při troše představivosti vrátnicí, ale absence oken či průzorů tuto možnost vylučuje.

Opuštěná budova restaurace svým názvem odkazuje na těsné sousedství pisárecké střelnice. V dobách největší slávy bývalo prostranství před restaurací plné drobných kavárenských stolků. Zašlou slávu připomínají jen…

Schody z kamení poslepovaného betonem vedou k nepříliš vydatnému prameni Čertík; uprostřed lesa to je celkem zajímavý úkaz, i když město není daleko a hluk z blízkého Pisáreckého tunelu doléhá až sem.

V okolí vznikajícího univerzitního kampusu v Bohunicích donedávna (2007) stávala opuštěná jednopatrová ubytovna. Jednalo se o jednoduchou a levnou stavbu, z dálky připomínala ležící panelák.

Nepřehlédnutelnou dominantou oploceného areálu pisárecké střelnice je romantická zeď s prvky tudorské gotiky s tupými vížkami bez cimbuří na obou koncích.

Propustků pod kolejemi v Cacovicích je celkem pět. Tři sloužily zároveň jako podchody a měly za cíl propojit místa, které rozdělila nová železniční trať. První podchod vede odnikud nikam, cesty které by na něj navazovaly…

Kousek od zasypaného vchodu do krytu je k nalezení menší domek. Asi se jedná o krytý pramen, pravděpodobně ten samý, který zatopil konec krytu.

Až do konce 70. let sloužil podchod zaměstnancům maloměřického nádraží a přilehlých podniků. V souvislosti s výstavbou líšeňského sídliště a teplovodu, byl teplovod veden právě starým podchodem. Pro pěší byla postavena…

Kromě „velkých“ kolektorů, které jsou spravovány Technickými sítěmi města Brna, existuje mnoho dalších. Nejedná se o žádný větší propojený systém, ale pouze o krátké a samostatné chodby.

Značná potřeba vody na nádražích byla vyvolána především nutností často doplňovat vodu do vodojemu na tendru parních lokomotiv. Veřejná vodovodní síť (byla-li vůbec na daném místě dostupná) ve svých počátcích nemohla…

Kříž se nachází na opuštěném pozemku (nejbližší ulice se jmenuje Opuštěná – jak příznačné), kde má v souvislosti se stavbou přesunutého nádraží vzniknout nová čtvrť Trnitá, a tak je jeho budoucnost velmi nejistá.…

Za normálních okolností by odpadní vody do řek či potoků vtékat neměly. Při silných deštích jsou splaškové vody v jednotných stokách natolik zředěny dešťovou vodou ze střech, chodníků a silnic, že je možné část…

Jedna z budov Dolního nádraží ukrývá ve svém sklepení úkryt civilní obrany. Vzhledem ke stáří budovy musel být kryt vybudován až dodatečně. Zdobené sloupky zábradlí a kamenné schodiště nejsou typickými atributy staveb…

Jako je věž nejnápadnějším prvkem pro hrad, tak podobnou dominantu tvoří silo u jinak nenápadné budovy pily na okraji Dolního nádraží. Protože vedlejším produktem při provozu každé pily jsou piliny, silo sloužilo k jejich…

V suterénu skladu CO se nachází kryt pro 100 osob s třídou odolnosti 5 (tedy nejméně odolný stálý úkryt), a tak rozhodně nepatří mezi špičku v ochraně před ničivými účinky zbraní hromadného ničení. Vnitřní vybavení…

Stáří objevu tohoto místa se datuje k samotným počátkům Kafélanky, tehdy jsem z kola zahlédl u zábradlí cyklostezky nízký cihlový objekt s nepořádkem uvnitř. Následoval průzkum, který mne přesvědčil, že šlo o čerpadlo…

Jednou z prvních surovin dopravovaných po železnici bylo bezesporu uhlí, sama železnice jej až do příchodu dieselových lokomotiv a elektrifikace tratí nutně potřebovala ke svému provozu a neomezila se jen na samozásobení, nýbrž…

Na přelomu 70. a 80. let byla v Brně velmi aktuální otázka budování tzv. rychlé tramvaje, která by přispěla ke zkvalitnění a zrychlení hromadné dopravy ve městě. Odlehčení dopravní situace na Pekařské ulici mělo zajistit…

Celé to působí poněkud groteskně, cihlová patka a z ní trčící trubka jako němé torzo – svědek dob dávno minulých, ke kterým není návratu.

Velkoryse pojatá čekárna stojí naproti hlavnímu vstupu do Královopolské strojírny – pod její ochranné křídlo se vejde neobvykle vysoký počet osob, které díky střeše sahající téměř k silnici zůstanou ušetřeny před…

Bývalo zvykem umisťovat velitelská stanoviště štábu CO mimo areál, který pod ně spadal. Přesvědčili jsme se o tom v Lachemě, Zetoru i ve Zbrojovce a ani další významný závod nebyl výjimkou. Návštěva nám byla umožněna…

Při procházce lesem v okolí bývalé Lachemy (dnes Pliva) jsem narazil kousek od cesty na betonovými prefabrikáty zakrytý otvor do země. V blízkém okolí jsem narazil na povrchový kryt CO, jáma je tedy odpadní jímka, neboť kryt…

Do povrchového toku říčky Ponávky ústí i Medlánecký potok, v souvislosti se stavbou sídliště byl sveden pod zem a je kanalizován; pouze v případě většího průtoku se odlehčí do Ponávky.

Bývalý Dolní rybník dnes plní funkci retenční nádrže říčky Ponávky, v případě prudkého nárůstu průtoku v říčce se může vlastně celý Zamilovaný hájek ocitnout pod vodou.

Opravdu netradiční kanalizační stoka na sebe upozorní větrákem, který značně připomíná větrací komínky krytů civilní obrany. Komín však patří ke stoce přístupné z uzamykatelného čtvercového poklopu ležícího v…

Až příště půjdete na hráz, zkuste se podívat po starých schodech. Zapadané starým listím, tváří se, že neexistují, nebo alespoň, že nikam nevedou. Budete překvapeni, vedou až nahoru.

Na vycházce podél řeky snadno narazíme na zábradlím ohraničený propustek pod cestou. Dříve byly nad vtokovou části umístěny kovové rošty, bohužel bez řádného zajištění se staly snadnou kořistí sběračů kovů.

Malý objekt zapuštěný do země je situován tak, jako by měl střežit cestu na hráz. Možná tomu tak skutečně bylo a jedná se o atypickou pozorovatelnu. Vnitřní prostor bývá často zaplněn posekanými křovisky, která jsou…

Těžko bych našel vhodnější pojmenování pro cihlovou skruž v poli, ačkoli její pravý účel je téměř určitě jiný. Studna umístěná v nivě řeky by jen s obtížemi poskytovala vodu odlišnou od říční, bylo by proto snažší…

Zvláštní stavba poutá pozornost už z dálky; vzhledem přípomíná sání s česlemi, jaká známe na řekách, jen je o poznání větší. Pokud to výška hladiny a kvalita vody umožňuje, je strop objektu využáván ke skákání…

K areálu hasičů a přehradní policie těsně přiléhá stavba, která je za běžného stavu hladiny částečně zatopena vodou. Slouží nejspíš ke kotvení policejních nebo záchranářských lodí.

Hotel Přehrada je poměrně rozsáhlý komplex budov ležící na břehu brněnské vodní nádrže. Za minulého režimu sloužil jako rekreační středisko SSM. Ve zpustlém areálu se kromě hlavní budovy nachází i pětice chatek a…

Udírny často bývají součástí zahradních kolonií, ať zpustlých nebo stále udržovaných. Velice nezvykle proto působí udírna v místech, která ani náznakem nepřipomínají zahradu – kolem je jen samý les.

Na Palackého vrchu bychom narazili na více míst s opuštěnými zahradami, například v okolí pozorovatelny je značné množství zchátralých zahradních domků. Jedna opuštěná zahradní kolonie je jiná než ostatní, zpustla relativně…

Součástí parku, ve kterém se altán s vrtem nachází, je kromě lavičky a dětského hřiště i boží muka s vyobrazením piety a svatého Floriana datovaným rokem 1994. Tento rok zřejmě souvisí i se současnou podobou areálu.

V roce 2008 jsem tudy šel poprvé, byl únor a přesto se cyklostezka hemžila lidmi. Z jedné strany řeka, z druhé koleje a za nimi zahrady. Tehdy se zdálo, že mají své majitele, kteří se o ně starají, ačkoli jsou umístěny dost…

Jako brownfields se označují místa zpustlá, opuštěná a nevyužitá. Doslovný překlad by zněl „hnědá pole“, toto označení vychází ze skutečnosti, že na leteckých snímcích jsou takové lokality nejčastěji hnědě zbarvené.…

Teritoriální radiační hlásná síť (TRHS) je označení pro systém pozorovacích stanovišť, který měl v případě války monitorovat jaderné nebo chemické útoky. Hlásky TRHS byly nejčastěji budovány v místech s dobrým výhledem…

Úkolem památníků je z nejrůznějších důvodů připomínat významné události. Váže-li se ona událost přímo ke konkrétnímu místu, je pomník umístěn nedaleko. Památník Moravské transversální dráhy skutečně leží…

V našich klimatických poměrech nejsou závlahy zemědělské půdy bezpodmínečně nutné, mají však pozitivní vliv na výnosy. V minulosti bylo proto vybudováno značné množství závlahových soustav. V polích za Slatinou narazíme…

Řada několika skleníků působí dojmem, že se z posledních sil snaží v sobě udržet bující vegetaci a tento boj nezadržitelně prohrává. Můžeme pozorovat, jak nejhouževnatější stromy už pronikly skrz rozbitou skleněnou…

Nebezpečí, jimž můžeme být vystaveni během návštěv podzemí, je více druhů. Lze zabloudit a ztratit se, nadýchat se jedovatých plynů nebo uvíznout pod náhlým sesuvem či závalem. Některá rizika nejde než brát na vědomí,…

V éře digitálních fotoaparátů ztratila většina fotografických filtrů svůj význam. Efekty, které s nimi bylo možné vytvořit, lze často nahradit úpravou fotografie v PC. Některé filtry však o svou roli nepřišly, jde především…

Focení podzemí s halogenovými nebo LED světly s sebou nese nevýhodu v podobě poměrně dlouhé doby, během které je nutné na scénu svítit z jednoho místa. Krok vpřed představuje použití externího blesku, se kterým se scéna…

Mezi protipovodňová opatření patří poldry – suché nádrže, které se zaplní až při větším průtoku vody. Dokáží tak zmírnit, nebo úplně eliminovat přívalovou vodu. Za běžných podmínek je plocha nádrže zemědělsky…

Bezejmenná studánka na úpatí Kuřimské hory je drobným krajinným prvkem, který si však zaslouží pozornost. Nehonosí se sice významným průtokem, ani nevyniká mistrně provedenou úpravou prameniště. Je skromná a prostá; připomíná…

Město Adamov leží v hlubokém údolí, které mu od dob prvních leteckých útoků dodalo značný strategický význam. Pro letku nepřátelských bombardérů je velice obtížné na takový cíl svrhnout ničivé bomby – objekty ležící…

Velitelské stanoviště štábu CO Adamovských strojíren je umístěno mimo areál podniku. Patrně jde o štolový úkryt se dvěma vstupy; kromě nich o sobě dává na povrchu kryt vědět několika větracími komínky, cihlovým výduchem…

Uzamčený portál skalního sklepa právem vyvolá zájem. Někteří badatelé jej dokonce označují za protiletecký kryt. Mnoho sklepů posloužilo během náletů jako úkryt. Teorii krytu podporuje blízkost nádraží i letopočet 1939…

Norma CO předepisuje, že nouzové východy z krytů mají být umístěny do nezavalitelného prostoru, tedy do míst, kterým nehrozí zasypání zřícenou budovou. Dvojitý nouzový východ na samém okraji lesa u cesty na Nový hrad je…

Areál ČKD Blansko v Arnoštově údolí měl v případě války status strategického podniku a jako takový je tedy vybaven řadou krytů CO. Podobně jako v Adamově je i v Blansku velitelské stanoviště štábu CO umístěné mimo…

Zařízení k vykládání sypkého materiálu z nákladních vagonů na sebe už z dálky upozorňuje svou širokou střechou a čtyřmi zásobníky. Svým vyšším koncem zasahuje šikmá střecha až nad kolej a pokrývá manipulační…

Kolejové váhy jsou běžnou součástí nákladních nádraží a setkáme se s ní i na tom Tišnovském, kde se nachází starší typ pákové váhy zvané přezmen. Jde o typ váhy s proměnnou délkou ramene, změna délky se provádí…

Doba, kdy železnici kralovaly parní lokomotivy je dávno pryč, ale mnohá nádraží jejich éru některými drobnostmi stále připomínají. Vodní jeřáb je zařízení určené k doplnění vody do tendru lokomotivy během čekání…

Sklady pohonných hmot jsou během svého fungování rizikové kvůli možnost požáru nebo dokonce výbuchu skladovaných látek a budují se proto ve značné odlehlosti. Po ukončení provozu často představují pro své okolí značnou…

Objekt, který se stal symbolem pro místa Kafélanky, se nachází zanedbaný u cyklostezky. Byl sem v minulosti přesunut z Nových sadů. Jde o pozdně gotická boží muka z roku 1631.

Mezi nízkými stromky, které oddělují cvičiště psů od cesty, se nachází několik betonových jehlanů. Jedná se o zátarasy nejspíš ještě z doby, kdy na Kraví hoře bývalo vojenské cvičiště.

Ke spojitému měření vodních stavů slouží limnigrafické stanice. Na jednu takovou stanici narazíme na Ponávce v Řečkovicích pod retenční nádrží; druhá se nachází nad nádrží. Toto uspořádání umožňovalo vyhodnotit…

Poničená betonová nádrž příliš nepřipomíná kdysi vyhledávané koupaliště, ale v době vzniku, v roce 1911 patřila hlavně v horkých dnech mezi časté cíle výletníků. Tehdy byl celý areál koupaliště oplocen prkenným…

Dešťové průtoky z Líšeňského sídliště jsou odváděny samostatně a vzhledem k velikosti kanalizované oblasti mohou dosáhnout extrémních hodnot. Dešťová nádrž má za úkol pojmout část dešťového průtoku a ochránit…

Přesná doba ani důvod vzniku dvou cihlových pozorovatelen pod ulicí Josefy Faimonové nejsou známy, avšak se lze domnívat, že jsou poválečného stáří a jejich úkolem bylo střežit níže položenou rokli s podlouhlými baráky.…

Vydáme-li se ze zastávky autobusu Podzimní směrem ke studánce Malý lesík narazíme po levé straně cesty na zarostlý pozemek s pobořeným objektem.

Stará dřevěná chata budí při letmém pohledu z cesty dojem relativní zachovalosti, avšak bližší průzkum okamžitě odhalí dlouhodobý nezájem ze strany majitelů, snad nejlépe charakterizovaný pavučinou na rzí tráveném visacím…

Slavkovská broková střelnice na sebe z dálky upozorňuje vysokou věží, která ční nad okolní stromy. Tato věž sloužila k metání asfaltových holubů, do kterých se střelci z různých stanovišť po řadě strefovali. Samotný…

Zchátralé a pomalu mizející zahradnictví je dobře vidět z vlaku. Nachází se v prostoru vymezeném z východu železniční tratí, na západě říčkou Křetínkou a bývalým náhonem z Křetínky do Svitavy, který tvoří severní…

Kopec Čertoraj u Křepic se stal svědkem událostí, které ve svém důsledky vedly k osvobození Brna v rámci Bratislavsko-brněnské operace (BBO) pod vedením maršála Sovětského svazu R. J. Malinovského. Na tomto kopci se nacházela…

Odvodnění zemědělsky využívaných půd patří mezi vodohospodářské meliorace, ačkoli je vinou nadbytečně a nevhodně prováděných zásahů v 50. až 80. letech 20. století termín meliorace chápán až pejorativně, jedná…

Název kopce Starý hrad upomíná na existenci opevněného sídla, které první zmínky datují do roku 1231. Avšak již během husitských válek byl hrad kolem roku 1431 zničen a zříceninu místní postupně rozebrali na stavební…

Nebývá příliš obvyklé, aby velitelský kryt civilní obrany (CO) byl ponechán svému osudu a zpustl tak, jak se tomu stalo v případě štábního krytu CO v České Třebové. Kryt se nachází v chatové oblasti Hliníky vzdálené…

Z Uherského Hradiště, Prostějova a Přerova jsou známy typizované stavby kombinující kino a protiatomový kryt. V České Třebové, na konci ulic Boženy Němcové a U Javorky, se nad krytem CO nachází přírodní amfiteatr letního…

Úkolem posádky pozorovatelny bylo sledovat, nejčastěji v době leteckého útoku, zájmový prostor a podávat hlášení o dění v tomto prostoru. Objekt pozorovatelny potom zajišťoval ochranu posádce před účinky tlakové vlny,…

Svahy nad Českou Třebovou jsou bohaté na podzemní vody, o čemž svědčí množství studánek a vývěrů. Některé zdroje byly podchyceny do pramenných jímek a sloužily (a dost možná, že i nadále slouží) k zásobení osamocených…

V roce 1999 byla dokončena elektrifikace železniční trati Brno – Česká Třebová, které předcházely předelektrifikační úpravy prováděné již od 60. let 20. století. Zavedení elektrické trakce vyžadovalo zvýšení průjezdného…

Fenomén zanikajících a opuštěných koupališť má mnoho příčin, přesto lze vysledovat společné jmenovatele. Obecně se jedná o příčiny ekonomického rázu, kdy je provoz koupaliště ztrátový, případně jsou potřeba značné…

V rozsáhlém areálu někdejší obuvnické firmy Svit ve Zlíně jsou, kromě továrních budov postavených během největšího rozmachu Baťova impéria za první republiky, k nalezení i objekty poválečného staří. Mezi obvyklé dostavby…

Na křížení Benešova nábřeží a ulice Podvesná IV je blízko jednoho z baťovských domků v zemi umístěn protiletecký kryt. Ačkoli interiér krytu není přístupný, lze z terénních nerovností na povrchu snadno odhadnout, že…

Lesy často ukrývají objekty neznámého stáří a určení. Právě tyto stavby asi nejlépe vystihují ono objevování zapomenutých míst. Konfrontace s betonovým objektem, úvahy nad jeho účelem a průzkum objektu samotného i jeho…

Část průtoku Vsetínské Bečvy je nad jezem odebírána do průmyslového náhonu o malém podélném sklonu. Hladina vody na konci tohoto náhonu je na vyšší úrovni než hladina v Rokyténce, do které se vlévá, a vzniklý spád…

Poměrně rozsáhlý velitelský kryt štábu civilní obrany (CO) se nachází pod zahradou zámku Rosice u Brna. Tento protiatomový kryt byl vybudován v roce 1965 a, vzhledem ke svému významu, je vybaven samostatným zdrojem vody, záložním…

Kanalizační soustava, která odvádí splašky i dešťové vody z odvodňovaného území na čistírnu odpadních vod (ČOV) společně, se nazývá jednotná. Průtok od silných přívalových deštů může svou vydatností překročit…

Rosice u Brna své první zapomenuté místo odhalí hned na nádraží, po odjezdu vlaku se ve svahu na protější straně kolejí objeví vstup do podzemí, za ním sice následuje jen malý sklep, ale na první dobrý dojem to stačí.

Zarostlý a oplocený pozemek společně s posprejovaným stojanem připomínají spíše místo po zbořeném domu, než zdroj pitné vody – studnu s čerpadlem pro dávkový odběr vody.

Stará trafostanice v poli za továrnou TOS Kuřim svým hmotovým členěním připomíná vesnický kostelík, nebo alespoň kapličku. Její účel je však ryze světský.

kladou vysoké nároky na akumulátory, které jim dodávají energii. Aby tyto akumulátory byly vždy v co nejlepší kondici, je potřeba jejich nabíjení věnovat značnou pozornost a sledovat jejich skutečné kapacity. Odměnou je rychlé…

Břehy řek jsou často narušovány vyústmi z odlehčovacích komor, hlavní sběrné (tzv. kmenové) stoky obvykle vedou souběžně s vodním tokem a pokud je překročena jejich kapacita je nadbytečný průtok odveden do řeky.

Výpustný objekt nezvykle velkých rozměrů snadno upoutá pozornost na jinak nezajímavém říčním břehu. Sestup k němu po strmém svahu je obtížnější a při neopatrnosti hrozí pádem do studené vody.

Za rezavým plotem v sevření silnic a továren jsou staré zahrádky. Nápis na bráně stále oznamuje, že se jmenovaly U Smyčky, protože v minulosti byla konečná tramvaje v jejich těsné blízkosti. Studium historických leteckých…

Ve skrytu přibližně kruhového remízku v poli by měl podle některých map být kříž. Nevede k němu žádná cesta, jediný přístup je přes blátivé pole.

Krátce po skončení 2. světové války byly na místech, kudy procházela Rudá armáda při osvobozování Brna odhaleny kamenné pomníčky s nápisy oslavujícími vítězství nad fašismem. Většina z nich je dnes zapomenuta a chátrá.…

Shybka je krátké tlakové potrubí, pomocí kterého jsou převáděny stoky či otevřené kanály pod překážkami. Obvykle se shybky budují na kanalizačních stokách v místech, kde se mělce uložená stoka kříží s vodním tokem;…

Řidiči rychle projíždějící Hradeckou ulicí stejně jako lidé přes lávku nad ní kvapně přecházející stěží zaznamenají podivný sloup ukrytý v objetí náletového keře.

Nevýhodná poloha obce Maříž v Česko-rakouském pohraničí silně determinovala její osud během 20. století. Odsunem německého obyvatelstva po 2. světové válce se Maříž téměř vylidnila a po vybudování tzv. železné opony…

Mezi opuštěnými stavbami jsou chátrající čistírny odpadních vod (ČOV) bílými vránami. Ve snaze o zlepšení jakosti vod v řekách jsou ČOV realizovány téměř pro každou obec, a na první pohled tedy neexistuje relevantní…

Podivný betonový objekt na kraji lesa může u některých jedinců vyvolávat nejrůznější dobrodružné představy, skutečný účel je možná méně vzrušující, ale přesto zajímavý.

Umělé osvětlení přináší možnost nepřetržitého provozu v mnoha odvětvích, vděčnými uživateli jsou i nákladní nádraží, která jsou často osvětlována reflektory umístěnými na vysokých stožárech.

Za branou na (dnes již zaniklé) vlečce do bývalého areálu TOS v Kuřimi dosud stojí na stráži stařičká dřevěná pozorovatelna.

Zanikající zahrádkářskou kolonii bychom nalezli mezi Blanenskou silnicí a továrním areálem, který byl příčinou konce těchto zahrad. Potřeba většího množství parkovacích míst vyvolala změnu územního plánu, který zahrady…

K určování a zaznamenávání průtoků na vodních tocích se používají limnigrafy. Tyto přístroje obvykle nepřímo měří průtok tak, že stanovují hloubku vody v korytě a přes empiricky zjištěnou závislost mezi hloubkou…

V období válek si lidé budovali různé úkryty, ve kterých si uschovávali cennosti a často v nich i přečkali nejhorší časy, během kterých se válčící armády převalily přes jejich obec. Ze svědectví pamětníků 2. světové…

Podle mapy se na nevysokém, ale výrazném kopci měly nacházet zbytky středověkého hradu Dědice, který zanikl někdy během husitských válek. Dnes je jeho někdejší existence připomínána pouze terénními nerovnostmi; po 2. světové…

Pověst praví, že na místě dnešní kaple kázali asi roku 865 věrozvěsti Cyril a Metoděj. Když kázáním znavený Cyril upadl do mdlob, Metoděj (slovansky zvaný Strachota) udeřil patou do skály a objevil se pramen, kterým znaveného…

Plechový poklop mezi keři ohraničujícími park na Karáskově náměstí budil dojem, že zakrývá nějakou manipulační šachtu, která by souvisela se sklepy nejbližšího domu.

Studánka Na Primále je oázou přírody v ploché krajině s poli a průmyslovými areály. Ačkoli úprava pramene z kamenných kostek a betonu nemusí nutně působit esteticky, je účelná a trvanlivá.

Zdánlivě zbytečný most na vídeňské výpadovce ukrývá objekt napojený podzemní chodbou na bývalou modřickou cihelnu. Letecká mapa z roku 2003 prozrazuje, že dříve stavba pod mostem navazovala (pravděpodobně pásovými) dopravníky…

Že se bude mezi stromy pod beskydským vrcholem Kohútka ukrývat bazén, prozrazuje modrý obdélníček v podrobné mapě. Tímto bohužel význam mapy jako zdroje informací k tomuto objektu končí a jiné nejsou k nalezení, byť se mělký…

Blízké sousedství sakrálních a normalizačních staveb vždy působí jaksi nepřirozeně, obzvláště je-li sakrální objekt zchátralý a vyvolává dojmem, jako by světským stavbám překážel.

Z dob, kdy přes Pávov vedla frekventovaná cesta spojující Prahu a Vídeň, pochází i místní hostinec. Dnes je obec ospalou částí Jihlavy, což reflektuje i současný stav hostince. Nezbývá než doufat, že s chytanou demolicí…

Bikrosový areál za sídlištěm Březinky fungoval od roku 1992. K tréninku jej využívali členové klubu CK BMX Spartak Jihlava, kteří ve své době dosahovali skvělých výsledků. Areál se však potýkal s útoky vandalů a od října…

Při zběžném pohledu z cesty by se mohlo zdát, že modře natřená konstrukce v křoví je němá cedule se slovy nenávratně smytými časem, která je trpěna pouze pro to, aby nesla žlutou turistickou značku.

S ohledem na minimalizaci sací výšky se čerpadla umisťují co nejblíže k vodnímu zdroji a ocitají se tak často v obtížně přístupném terénu. Tato čerpací stanice odebírala užitkovou vodu z přehrady.

Ačkoli význam Brněnské přehrady jako rekreačního letoviska má svůj vrchol dávno za sebou, většina objektů je stále využívána. Jednou z nemnoha výjimek je dvacítka dřevěných chatek v poměrně lukrativní lokalitě.

Aby hoteloví hosté při cestě k přehradě neriskovali přechodem přes rušnou silnici, byla pro ně zřízena lávka. Dnes slouží především jako nosič reklamních panelů, které jen špatně zakrývají její rezivějící tvář.…

Vzhled hotelu a pensionátu Obora se od vyobrazení z počátků 20. století příliš nezměnil; původní prašnou cestu sice nahradila asfaltová silnice a objevily se různé přístavby i jiné nepůvodní prvky (nejvýraznějším je…

Vody stékající ze silnice a z okolních svahů jsou v malém údolí, kde se koncentrují, zachyceny betonovou zídkou a dále odváděny plastovým potrubím, které však náhle končí.

Neprořezané ovocné stromy pokryté lišejníkem a parcela zarůstající nekulturní vegetací vzbuzují opravněnou naději na přítomnost opuštěných zahrad.

Zastávka Obora ležela na trase lodní dopravy od jejího počátku v roce 1946. K jejímu zrušení (společně se zastávkou Zouvalka) v roce 2004 zřejmě došlo v souvislosti s tím, jak klesal význam lokality (úpadek stejnojmenného…

Energetické či sdělovací sítě občas překonávají vodní toky na samostatných konstrukcích, které nemají – kromě převedení vlastní sítě na druhý břeh – žádný další účel. V Bystrci po takovém mostě přechází…

Okolí konečné tramvaje v Komárově je domovem zvláštním tvorům z pálené hlíny, kteří se ukrývají pod zemí a na povrch vystrkují pouze svá zvědavá tykadla.

Malá kolonie zahrad na Žlutém kopci mezi ulicemi Trýbova a Pivovarská je na konci svého bytí. Starší fotografie z konce roku 2009 zachycují stav, který současnému, terminálnímu stadiu předcházel. Tehdy byly některé polorozbořené…

Na podivné betonové úkryty, které leží na samém okraji Brna, v místě nazývaném U Křivé borovice, mě před lety upozornil Radek Soudek. Nacházejí se zde celkem čtyři objekty sestavené z prefabrikovaných železobetonových…

Černovický hřbitov byl, podobně jako mnoho jiných menších brněnských hřbitovů, zrušen k 1. 1. 1962. Po tomto datu se osud černovického pohřebiště ubíral jiným směrem: ostatní hřbitovy byly postupně přeměněny v parky…

Betonové objekty s barevnou mozaikou mohou připomínat kostky stavebnice, kterou po sobě zanechal neuklizenou nepořádný potomek nějakého obra. Přízemní realita je však taková, že jde o dílo nazvané Prolézačka malíře a grafika…

Dočasná stavba tržnice na Staré Osadě měla být v roce 2006 odstraněna, avšak vinou vleklého soudního řízení s majitelem tržnice o neplacení nájemného už více jak 10 let přesluhuje.

Tunel pod mohutným nádražním náspem u stanice Jihlava město je sice rovný a bez odboček, přesto disponuje několika zajímavostmi, díky kterým si zaslouží zvláštní pozornost.

V souvislosti se zvyšováním cestovních rychlostí na železnici dochází i k napřimování tratí. Stává se potom, že na starých trasách zůstanou některé objekty zachovány, ačkoli již žádný účel neplní. Méně obvyklým…

Staré chátrající továrny jsou vždy pamětníky lepších časů. V Hrubé Vodě to byly ruiny závodu na zpracování břidlice vytěžené v blízkých dolech a lomech. Zarůstající stavba s vymlácenými okny celkem výmluvně dokládala,…

Účinky bombardování Jihlavy měly být sledovány z celkem pěti pozorovatelen rozmístěných okolo města. Do dnešních dnů se zachovaly čtyři stavby, z nichž tři jsou přístupné. Pozorovatelna u Resslovy ulice byla v 80. letech…

Bývalý břidlicový důl ve Starých Oldřůvkách léta chátral, než byla v roce 2015 obnovena těžba a důl byl přejmenován na Radim, zřejmě podle podnikatele Radima Masného, který jej v roce 2007 koupil. V minulosti se zde vytěžená…

Ivančický park Réna se v roce 2009 dočkal částečné rekonstrukce, při které byly mimo jiné vykáceny nemocné stromy a vybudován malý amfiteatr. V dalších etapách se počítá i s obnovou původních vodních prvků a vytvořením…

Kamenný portál ve svahu by mohl patřit nějakému sklepu, ostatně domů je v okolí dost. Podivné však je, že z něj přes cestu vede stružka s odtékající vodou.

Na kopec s hradem v Ledči nad Sázavou lze dojít různými cestami, jednu z nich v minulosti umožňovala ocelová lávka. Ačkoli byla zřejmě zamýšlena jako bezbariérový přístup, protáhlé stupně schodů před nástupem hovoří…

Vnější nádvoří hradu v Ledči nad Sázavou je domovem přibližně čtvercové kamenné nádrži na dešťovou vodu. Vysoko položený hrad se obzvláště v minulosti musel potýkat s nedostatkem vody.

Součástí oploceného areálu koupaliště na Kraví hoře je malý amfiteatr, který je od roku 2016 možné navštívit i mimo provozní dobu venkovního koupaliště, v letních měsících je v terénu vinou rozbujelé vegetaci hůře…

Starý anténní stožár převyšuje téměř dvojnásobně okolní stromy a přestože je velice štíhlý, je i díky anténě ve tvaru šipky v pásu stromů oddělujících pole od silnice na Slavkov dobře zřetelný.

Součástí původní křížové cesty na svatém kopečku v Mikulově byla i kaple božího hrobu. Podle nejnovějších výzkumů k jejímu postavení došlo před rokem 1644 [1], což ji řadí mezi nejstarší stavby tohoto typu v Česku.…

Křesťanský a židovský hřbitov v Mikulově leží po staletí v těsném sousedství; zatímco poloha židovského hřbitova je z podstaty židovské víry neměnná (hřbitov může být pouze rozšiřován), tak na místě původního…

Pozůstatky pozdně renesanční až ranně barokní urbanistické kompozice krajiny v okolí Mikulova jsou zatím spíše opomíjeným tématem, ačkoli jejich hodnota je srovnatelná s pozdější liechtensteinskou úpravou

Dějiny území mezi Palackého vrchem a dnešní Řezáčovou ulicí opisují zvláštní uzavřenou křivku. Dobře o nich dokáží vyprávět historická ortofota. Před výstavbou sídliště byla plocha rozparcelována úzkými pruhy…

Zahradní domek maskuje svoji opuštěnost dovedněji než jeho soused skleník, kterého na první pohled prozradí popraskané tabulky skla i uvězněné rostliny prodírající se ven.

V dávných dobách před masivním nástupem elektronické komunikace byly vývěsky a nástěnky jednou z mála možností, jak veřejně zpřístupnit důležitá oznámení či dokumenty; nutnou podmínkou však bylo umístění vývěsky…

Dvojice vstupů v kamenné zdi by kvůli své poloze naproti bývalé textilní továrně v Malém Beranově mohla být považována za protiletecké kryty.

Hranice mezi Čechami a Moravou procházela v minulosti převážně neobydleným územím a k jejímu přesnému určení docházelo až ve chvíli, kdy její nejasné vymezení bylo zdrojem sporů [1]. Jihlavské hraniční kameny byly vybudovány…

Jedním z mála původních barokních prvků zahrady zámku ve Slavkově u Brna je dřevěný „čínský“ altánek. Ten také jako jeden z posledních dosud čeká na rekonstrukci, a to přesto, že je od roku 2008 národní kulturní…

Ústí přepadů z odlehčovacích komor jsou obvykle zasazena přímo do říčních břehů, jedna z pisáreckých komor je však rafinovaně zakončena do jakéhosi mostu pod cyklostezkou, přesto to zdaleka není její největší zajímavost.…

Poměrně jednotvárný, jen sloupy elektrické trakce rytmizovaný líc opěrné zdi narušují dva výklenky, které byly při modernizaci tratě přeškrtnuty kabelovým vedením.

Pramen Grbal, zvaný též U Tří bříz, vyvěrá na konci mělkého údolí, ve kterém se přirozeně koncentrují srážkové a podpovrchové vody.

Sluncem vyšisovaná prkna, ze kterých je sbit zahradní domek, o svém stáří hovoří bez přetvářky. Podobně i vrásčitá asfaltová lepenka na střeše či rozbité, oslepené okno nijak nezatajují, že konec se blíží.

Na dosti odlehlém a špatně přístupném místě stála kolonie garáží. Snad pro nezájem byly garáže postupně opouštěny, chátraly a byly násilně devastovány.

Kus opracované žuly býval kdysi pomníkem s nápisem, který oznamoval, že tudy postupovala Rudá armáda při osvobozování Brna. Dnes se krčí zapomenut v křoví u rušné silnice.

Ostré paprsky zapadajícího slunce jsou předzvěstí blížícího se jara, které začne probouzet spící rostliny z rozmrzající země. Děje se to každý rok, ale pro kolonii zahrad bylo jaro 2014 jiné než v předchozích letech.…

Otevřená šachta z betonových skruží výrazně vyčnívá nad okolní terén, takže nehrozí, že by do ní mohl náhodný kolemjdoucí upadnout. Přesto byla v minulosti zakryta plechovým poklopem, avšak právě kvůli jeho tušené…

Pramen v zahrádkářské kolonii za královopolským nádražím byl v minulosti cenným zdrojem vody pro její uživatele, což dokazují betonové skruže k jímání vody, které asi sloužily i jako sací jímky pro čerpadla.

Jedno z chapadel mimoúrovňové křižovatky ve svém smrtícím stisku poněkud polevilo a odsoudilo tak zmrzačený dům živořit na dalších 20 let.

Opuštěné čerpací stanice jsou asi nejzřetelnějším pozůstatkem po rozsáhlých závlahových soustavách, které byly v minulosti na Jižní Moravě (ale i jinde) provozovány.

Jako ochrana před létajícími úlomky kamenů při odstřelu jsou v mokerském lomu i na jeho okrajích rozmístěny ocelové úkryty ve tvaru válce. Ve strohé krajině vypadají jako opuštěné přistávací moduly nějaké dávné kosmické…

Málo nápadné dílko architekta Jana Dvořáka stojí v parčíku vymezeném Svitavským náhonem a kolejemi někdejší staré Tišnovky, tedy v příznačném sousedství míst, která už patří spíše minulosti.

Na poničené, policejní páskou obehnané rozvodné skříni zaujme už její samotné obložení tvárnicemi z okrasného betonu. Do kategorie zapomenutých nepotřebných objektů ji řadí právě skutečnost, že se zřejmě nepodařilo…

Staré cesty budou zapomenuty a změní se v temné, věčně vlhké zmoly. Po všem, co u nich stávalo, nezůstane ani prach a nebude nikoho, kdo by o tom mohl vyprávět. Existují však staré mapy, které svědectví dokáží poskytnout.…

Až na díru ve střeše působí chatka na pomezí mokerského lomu a lesa při prvním pohledu docela zachovale. Avšak v jinou roční dobu by byla přes bukové mlází sotva vidět.

Přestože jsou nápisy na tabulkách stále dobře čitelné, žalostný stav oplocení dává tušit, že seriózní využívání vody z pramene už nejspíš neprobíhá.

Zarůstající pozemek býval podle všech známek dříve využíván jako zahradní kolonie s několika chatkami. Letité stromy vzpomínají na dobu, kdy pod jejich korunami hospodařili zahrádkáři, kteří na úrodné půdě sváděli…

Bývalé letní kino v Prachaticích má tak blízko k obytným domům, že obyvatelé nejbližšího z nich mohli pohodlně sledovat promítání z oken. Je dokonce tak blízko, že mezi současným oplocením a nejbližším domem, je mezera…

Téměř všudypřítomné dráty elektrické distribuční sítě jsou na své cestě po krajině podpírány různými typy sloupů. Někdy se však může stát, že nějaký sloup přebývá a dráty jej pouze míjejí.

Důvodem ke neobvyklému umístění pramene je skutečnost, že vlastně nejde o podchycený pramen, který by vyvěral někde v prostoru za zdí, ale o přepad z vrtu, který slouží obci jako zdroj vody.

Od malého domku s významným komínem se na obě strany táhne nízká zídka s vydrolenou maltou, nebýt kovové konstrukce ve tvaru střechy, bylo by pátrání po bývalém účelu obtížnější.

Pestrobarevné zateplení budovy zdravotního střediska ironicky kontrastuje s kašnou z roku 1976 v původním stavu. V teplejší části roku je kašna dokonce v provozu [1].

Opuštěný dům u silnice se navenek snaží vytvářet lepší dojem, ale pod od pohledu zachovalou střechou je sežrán rakovinou prázdnoty a času.

Každá doba má svá znamení u cest, pomocí kterých vyjevuje charakter cesty a informuje putujícího. Dnes tuto roli zhusta hrají dopravní značky a reklamní poutače, dříve měla tato znamení především sakrální původ.

Kořeny starých lip důkladně prorůstají hrází Oborského rybníka, přesto jsou v ní místa, kam nemohou: tělesem hráze prochází betonový objekt pro odběr vody.

V podivné symbióze vegetuje betonový miniobelisk a novodobá plastová reklama. Zatímco reklamní poutač na obelisku parazituje, maje z něj oporu, tak samotný obelisk tímto nechtěným soužitím spíše trpí.

Areál bývalé Střední zahradnické školy v Bohunicích, jehož součástí je i památkově chráněná budova od architekta Dušana Jurkoviče z roku 1903, byl po přesunu výuky do Rajhradu opuštěný. Kraj ani město o něj nejevili…

Poté, co se koncem 90. let 20. století ve stárnoucí budově Moravské typografie na Moravském náměstí přestalo tisknout, byly její rozsáhlé prostory rozpronajímány jako ateliéry, zkušebny, kanceláře či klubovny mnoha subjektům.…

V minulosti s významem továrny obvykle silně souvisela přítomnost železniční vlečky, protože podniky disponující vlastím napojením na železniční síť měly zkrátka lepší podmínky pro expedici své výroby i pro dovoz potřebných…

Údolí Šelše bylo před 2. světovou válkou vyhledávaným rekreačním areálem, jehož součástí byla i studánka s pamětní deskou. Zbudováním dálničního náspu došlo k zániku areálu a nejspíš i studánky, je však pravděpodobné,…

Vcelku nenápadný vstup do štoly je z pravé strany chráněn betonovou zdí, která se směrem ke štole zvyšuje, nejspíš mělo jít o opatření proti zasypání vstupu svahem. Zda bylo podobné opatření i na straně druhé, nejde…

Během více než 30 let, po které čekal železobetonový skelet na proměnu v hotovou stavbu, se z obecného označení skelet stal oficiální název pro vzniklé vědecké inovační centrum. Původní záměr z roku 1987 počítal se…

Nečekané podzemí se ukrývá v parku pod kovovým roštem: přes jeho mříž proniká dostatek denního světla, takže už z povrchu je možné rozpoznat žebřík a vysloužilé plechové dveře vedoucí do temnot. Za těmito dveřmi…

Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu…

Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.…

Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako…

V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa…

Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.