#svět

Starý stožár s osvětlením na Ponavě

Za Boby hotelem u fotbalového hřište je starý osvětlovací sloup. Má dvě plošiny, jednu ve výšce přibližně 10 m a druhou ve výšce 30 m nad zemí. Ačkoli je konstrukce zatím pevná, nikomu nedoporučuji výstup nahoru.

RGB svítilna - multibarevný zdroj světla

Mnozí jistě pamatují signalizační baterky se třemi vysouvacími barevnými sklíčky, které používali především železničáři. Právě jejich existence mě inspirovala ke konstrukci svítilny s výkonnou tříbarevnou LED diodou.…

LED světlomet

K pohybu v podzemí stačí čelovka, která osvítí nejbližší okolí a zajistí tak bezpečnou cestu – člověk ví kam šlape. Na její limity však narazíme při návštěvě větších prostor, obzvláště chceme-li si je řádně…

Opuštěný německý hřbitov v Jiřicích u Miroslavi

Poválečný odsun Němců z Československa a především způsob, jakým byl proveden, je nešťastnou kapitolou našich dějin, kterou nám připomínají i opuštěné hřbitovy v obcích s původně německým obyvatelstvem.

Socha holubice míru ve Vyškově

Hlasitá a přitom prázdná manifestace boje za mír v komunistickém Československu přinášela do veřejného prostoru především různé plakáty, plastiky a sochy s hesly a symboly míru.

Pozůstatky starého veřejného osvětlení na Čápkově ulici v Brně

Od roku 1924 bylo do ulic Brna postupně zaváděno elektrické veřejné osvětlení pomocí vysocesvítivých žárovek zavěšených nad středem ulice. V pozdějších letech byl tento systém na většině území města nahrazen a odstraněn…

Zchátralý pomník Rudé armády v Obřanech

Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.

Plechová plastika „Světu mír“ v Černovicích

Každá doba má svá znamení u cest: kaple a boží muka byla vystřídána světskými objekty hlásajícími různá poselství. V křoví korodující plastika požaduje světový mír, novější billboard je jen držákem instantních…

Torza betonových lamp v Holáskách

Na těžbu písku odkazuje svým názvem ulice Písníky, zahloubený terén a torza lamp na železobetonových sloupech, které kdysi osvětlovaly cestu do dnes už bývalé pískovny.

Stará lampa ve Štýřicích

Malá, křivě stojící lampa se v řadě topolů snadno ztratí, pozornost k ní přitahuje pomníček s dřevěným křížem a květinami. Spojitost mezi nimi, i přes vzájemnou blízkost, nejspíš žádná není.

Betonový sloup s holubicí míru v Bohunicích

Snad nebyl v křoví se částečně ukrývající sloup vybetonován jen proto, aby nesl poněkud nevzhlednou plechovou krabici s logem bohunické Fakultní nemocnice.

Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí