#trnitá

Radek Soudek, odborník na protiletecké kryty v Brně, mi ukázal kryt, který našel kousek od Vaňkovky, tedy pár minut cesty od hlavního nádraží. Nachází se v křoví na rumišti mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a Opuštěná. Objekt…

Tento kryt náhodou odkryli dělníci provádějící průzkumné práce na pozemku, kde se má stavět nové nádraží. Zavedl mě k němu Radek Soudek, pro něj samotného byl překvapením, neboť v archivu o něm není ani zmínka.

Značná potřeba vody na nádražích byla vyvolána především nutností často doplňovat vodu do vodojemu na tendru parních lokomotiv. Veřejná vodovodní síť (byla-li vůbec na daném místě dostupná) ve svých počátcích nemohla…

Kříž se nachází na opuštěném pozemku (nejbližší ulice se jmenuje Opuštěná – jak příznačné), kde má v souvislosti se stavbou přesunutého nádraží vzniknout nová čtvrť Trnitá, a tak je jeho budoucnost velmi nejistá.…

Jedna z budov Dolního nádraží ukrývá ve svém sklepení úkryt civilní obrany. Vzhledem ke stáří budovy musel být kryt vybudován až dodatečně. Zdobené sloupky zábradlí a kamenné schodiště nejsou typickými atributy staveb…

Jako je věž nejnápadnějším prvkem pro hrad, tak podobnou dominantu tvoří silo u jinak nenápadné budovy pily na okraji Dolního nádraží. Protože vedlejším produktem při provozu každé pily jsou piliny, silo sloužilo k jejich…

Objekt, který se stal symbolem pro místa Kafélanky, se nachází zanedbaný u cyklostezky. Byl sem v minulosti přesunut z Nových sadů. Jde o pozdně gotická boží muka z roku 1631.

Umělé osvětlení přináší možnost nepřetržitého provozu v mnoha odvětvích, vděčnými uživateli jsou i nákladní nádraží, která jsou často osvětlována reflektory umístěnými na vysokých stožárech.

Betonový sloup se dvěma kruhovými logy stojí před bývalou budovou ČSAD a stále navádí pomocí bílých šipek řidiče i chodce směrem od Zvonařky k Uhelné ulici.