#válka

Stará požární nádrž na Klatovské

Blok domů na Klatovské ulici je typickým příkladem bytové výstavby v 50. letech 20. století. Uvnitř tohoto bloku byla vybudována i požární nádrž, která zároveň plnila funkci kašny.

Štolový kryt civilní obrany 10-Z pod Špilberkem

Štolový úkryt vznikl už za války úpravami sklepní továrny na výrobu ovocných vín. Podzemní prostory poskytovaly veřejnosti z blízkého okolí ochranu před nálety. Koncem 50. let byl kryt přestavěn a dovybaven na velitelské…

Kryt civilní obrany na Stránské skále

Od 50. let 20. století byly velmi intenzivně budovány kryty civilní obrany, velké množství štolových válečných krytů bylo tímto způsobem přestavěno. Vhodným místem byly i štoly na Stránské skále, kde si své velitelské…

Pozorovatelny typu einmann v Akátkách

Lesopark Akátky se může pochlubit zajímavostí z vojenské historie Brna, nacházejí se v něm hned tři válcové pozorovatelny a fragment čtvrté. Za války sloužily během náletů ke sledování zásahů.

Nadzemní betonový kryt ve Zbrojovce v Zábrdovicích

Následující kryt nepatří do systému krytů civilní obrany ve Zbrojovce, pochází z období druhé světové války, je tedy o dvě desetiletí starší. Sloužil nemocnici stojící vedle (dodnes je zde nějaké zdravotnické zařízení).…

Protiletecký kryt v Maloměřicích

Protiletecký kryt charakteristického vejčitého průřezu mohl během náletu poskytnout ochranu až dvěma stům osob. Pro zaměstnance cementárny jej nechal vystavět její tehdejší ředitel.

Poválečná pozorovatelna na Červeném kopci

Do vrcholu Červeného kopce je zasazena poválečná pozorovatelna, díky špatně přístupnému umístění je velmi zachovalá. Vstupuje se dřevěnými dvířky, která je stále možné zevnitř uzavřít.

Protiletecký kryt s nápisy za Vaňkovkou

Radek Soudek, odborník na protiletecké kryty v Brně, mi ukázal kryt, který našel kousek od Vaňkovky, tedy pár minut cesty od hlavního nádraží. Nachází se v křoví na rumišti mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a Opuštěná. Objekt…

Protiletecký kryt na Starém Brně

Vajíčkový kryt na Václavské ulici s šířkou chodeb 150 cm se od svých typových brášků liší především svým vybavením, které je mimořádně zachovalé. Měl původně dva vstupy a jeden nouzový východ.

Kryt civilní obrany v lese u Lachemy v Řečkovicích

Při procházce lesem v okolí bývalé Lachemy (dnes Pliva) jsem narazil kousek od cesty na betonovými prefabrikáty zakrytý otvor do země. V blízkém okolí jsem narazil na povrchový kryt CO, jáma je tedy odpadní jímka, neboť kryt…

Zbytky pozorovatelny nad hrází v Kníničkách

Malý objekt zapuštěný do země je situován tak, jako by měl střežit cestu na hráz. Možná tomu tak skutečně bylo a jedná se o atypickou pozorovatelnu. Vnitřní prostor bývá často zaplněn posekanými křovisky, která jsou…

Nouzový východ z bývalého krytu civilní obrany pod Palackého vrchem

Vzpomínám si, jak mi kdysi kamarád Jirka Novotný vyprávěl o tajuplném krytu CO na ulici Bochořákova v Žabovřeskách, který měl pronajatý s kapelou jako zkušebnu. Návštěvu jsem tehdy odložil a na celou věc zapomněl až do…

Poválečná pozorovatelna na Palackého vrchu

Další z poválečných pozorovatelen je ukryta v bývalé kolonii zahrad a ačkoli byla donedávna nepřístupná, nelze o ní říci, že je dochována v perfektním stavu. Úprava okolí z betonových kostek a zábradlí na stropě objektu…

Nouzový východ z domovního krytu civilní obrany v Brně

Podle normy CO má být nouzový výlez z krytu umístěn v tzv. nezavalitelném prostoru, tedy ve vzdálenosti poloviny výšky budovy zvětšené o tři metry. V husté městské zástavbě je však téměř nemožné tuto normu zachovat.

Šipky na domech v Brně informující o přítomnosti protileteckých krytů

Až příště půjdete městem, zkuste zvednout zrak k fasádám domů. Některé z nich stále nesou jizvy a znamení z války; díry po kulkách a bílé šipky směřující k zemi. Tyto šipky označují domy, ve kterých se nacházel…

Kopec Záruba v Kuřimi s válečnými štolami

Kopec Záruba měl do svých útrob pojmout protiletecký kryt o kapacitě až 4000 osob. Nebyl dokončen, přesto se dochovaly alespoň části rozsáhlého projektu. Na povrchu jde především o sklad rozbušek, který byl ještě v roce…

Sklep na nádraží v Adamově za války sloužící jako protiletecký kryt

Uzamčený portál skalního sklepa právem vyvolá zájem. Někteří badatelé jej dokonce označují za protiletecký kryt. Mnoho sklepů posloužilo během náletů jako úkryt. Teorii krytu podporuje blízkost nádraží i letopočet 1939…

Nadzemní betonový kryt v České Třebové

Jako ochrana před účinky leteckého bombardování, především před tlakovou vlnou a střepinami, byly v průběhu 2. světové války i po ní budovány různé druhy krytů. Některé stavby jsou typizované a setkáme se s nimi na…

Zdevastované velitelské stanoviště štábu CO v České Třebové

Nebývá příliš obvyklé, aby velitelský kryt civilní obrany (CO) byl ponechán svému osudu a zpustl tak, jak se tomu stalo v případě štábního krytu CO v České Třebové. Kryt se nachází v chatové oblasti Hliníky vzdálené…

Velitelské stanoviště štábu CO v Rosicích u Brna

Poměrně rozsáhlý velitelský kryt štábu civilní obrany (CO) se nachází pod zahradou zámku Rosice u Brna. Tento protiatomový kryt byl vybudován v roce 1965 a, vzhledem ke svému významu, je vybaven samostatným zdrojem vody, záložním…

Opuštěný německý hřbitov v Jiřicích u Miroslavi

Poválečný odsun Němců z Československa a především způsob, jakým byl proveden, je nešťastnou kapitolou našich dějin, kterou nám připomínají i opuštěné hřbitovy v obcích s původně německým obyvatelstvem.

Zchátralý pomník Rudé armády v Obřanech

Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.

Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí