#voda

Bývalá kašna na sídlišti v Černých Polích

Kašny ve středověku plnily funkci především zdroje vody dostupné všem; v době výstavby panelových sídlišť je rozumnější architekti používali ke zušlechtění krajiny zastavěné betonovými obry.

Stará požární nádrž na Klatovské

Blok domů na Klatovské ulici je typickým příkladem bytové výstavby v 50. letech 20. století. Uvnitř tohoto bloku byla vybudována i požární nádrž, která zároveň plnila funkci kašny.

Štola na chlor pod Wilsonovým lesem

Cestující jedoucí jedničkou mezi Pisárkami a Žabovřesky mohli po dlouhá léta z vozu vidět zeleně natřený vlnitý plech obehnaný ostnatým drátem, který ukrýval zamčené dvoukřídlé dveře vedoucí do nitra hory. foto Radovan…

Kašna na Moravském náměstí

Dveře v zemi v jednom z rohů Moravského náměstí působí nenápadně, avšak o to více vyvolávají otázek. Ukrývají vchod do sklepů bývalého Německého domu, který tu až do konce války stával, nebo slouží pro vstup do…

Starý bazén v lese na Kamenném vrchu

Na jedné ze zapomenutých cest zpustlého lesoparku mohl zbloudilý člověk narazit na nečekaný úkaz, rozbitý betonový bazén, který v dobách fungování blízké ozdravovny sloužil jako rehabilitační plovárna pro pacienty. V blízkosti…

Studánka v lesoparku Akátky

Nenápadná úzká cestička vysypaná pískem a ohraničená kameny nás proklestěným houštím zavede až k lesní studánce, která bude pro mnohé překvapením. Leží sice blízko hlavních cest, ale krčí se v dolíku, a tak je zapomenuta.…

Studánka Blaženka v Kohoutovicích

Pramen Blaženka je uzavřen v betonovém dolíku s obvodovým zábradlím a přístupovým schodištěm, díky těmto úpravám může snadno vzbudit mylný dojem, že se jedná o kvalitní pitnou vodu. Bez převaření nebo desinfekce není…

Věžový vodojem v Kohoutovicích

Trychtýř, čnící nad všechny střechy, se již stal neodmyslitelnou součástí panoramatu kohoutovického sídliště. Jedná se o věžový vodojem, který zásobuje vodou i nejvyšší patra paneláků, musí je tedy převyšovat, aby…

Malá vodní elektrárna na řece Svitavě v Husovicích

Jez, jenž nahradil původní dřevěný z roku 1863, a blízká ulice jménem Valchařská připomínají existenci valchy, tedy zařízení na zplsťování sukna, které ke svému pohonu nejčastěji využívalo energii vody získanou vzdutím…

Studánka Marcelka v Obřanech

Levý břeh Svitavy lemuje množství rozpadlých a zapomenutých objektů. Po některých zbyly jen základy. Takovým příkladem jsou i ruiny několika objektů u studánky Marcelka. V někdejších místnostech jsou už vzrostlé stromky…

Staré vodojemy v Pisárkách

Les nad Veslařskou ulicí ukrývá nejedno překvapení; opustí-li chodec udržované cesty, zavítá záhy do prostoru bývalých zahrad. Ty však připomínají již jen nepatrné fragmenty někdejší zahrádkářské činnosti. Naopak…

Pramen Čertík v Pisárkách

Schody z kamení poslepovaného betonem vedou k nepříliš vydatnému prameni Čertík; uprostřed lesa to je celkem zajímavý úkaz, i když město není daleko a hluk z blízkého Pisáreckého tunelu doléhá až sem.

Opuštěný vodojem na Hádech

Torzo stavby, která byla kdysi vodojemem, leží na hraně hádeckého lomu. V dobách svého provozu zásoboval vodou cementárnu ležící nedaleko. Se zastavením těžby vápence, skončila cementárna a s ní i vodojem.

Bývalý prostor pro čerpadlo u Svratky v Pisárkách

Některá místa jsou opravu nenápadná, a nebýt pozorných čtenářů určitě by unikla mé pozornosti. Patří mezi ně i tento sklep; nemít přesné souřadnice, těžko bych jej asi našel. Je pozůstatkem po nějakém domku, který…

Břehový odběr vody pro teplárnu ze Svitavy

Obecně lze říci, že Svitava je oproti Svratce bohatší na místa, která se objevují na Kafélance. Snad je to dáno trasou řeky protékající průmyslovými částmi města, kdy mnoho továren říční vodu stále využívá jako…

Vodojem na Dolním nádraží

Značná potřeba vody na nádražích byla vyvolána především nutností často doplňovat vodu do vodojemu na tendru parních lokomotiv. Veřejná vodovodní síť (byla-li vůbec na daném místě dostupná) ve svých počátcích nemohla…

Bývalé čerpadlo říční vody pro zahradnictví na Trnité

Stáří objevu tohoto místa se datuje k samotným počátkům Kafélanky, tehdy jsem z kola zahlédl u zábradlí cyklostezky nízký cihlový objekt s nepořádkem uvnitř. Následoval průzkum, který mne přesvědčil, že šlo o čerpadlo…

Bývalý uzávěr vody na Starém Brně

Celé to působí poněkud groteskně, cihlová patka a z ní trčící trubka jako němé torzo – svědek dob dávno minulých, ke kterým není návratu.

Bývalá pumpa v Čertově rokli na Lesné

Lesopark Čertova rokle na Lesné poskytuje příjemné prostředí k vycházkách všem obyvatelům sídliště. Hlavní cesty jsou dokonce osvětleny. Na dolním konci rokle, u konečné tramvaje se jedna z cest rozšiřuje a vytváří zajímavý…

Vrt svatého Floriana v Černovicíh

Součástí parku, ve kterém se altán s vrtem nachází, je kromě lavičky a dětského hřiště i boží muka s vyobrazením piety a svatého Floriana datovaným rokem 1994. Tento rok zřejmě souvisí i se současnou podobou areálu.

Stará kašna na Obilní trhu

Pravděpodobně při parkových úpravách mezi léty 1947 a 1958 se dočkal park kromě kašny i sochy, kterou je možné spatřit opodál. Kašna už není v provozu, na její opravu nejsou peníze.

Zapomenutá studánka v Kuřimi

Bezejmenná studánka na úpatí Kuřimské hory je drobným krajinným prvkem, který si však zaslouží pozornost. Nehonosí se sice významným průtokem, ani nevyniká mistrně provedenou úpravou prameniště. Je skromná a prostá; připomíná…

Opuštěný vodojem v Kuřimi

Vodojemy musí být z principu své funkce umístěny výše než sídlo, které zásobují vodou. Často tedy leží v obtížněji dostupných místech a jsou-li nahrazeny jinými a vyřazeny z provozu, pak jsou nechány napospas okolí,…

Bývalý vodojem v Adamově

Na jednom z kopců svírajících Adamov do těsného údolí narazíme na vysloužilý vodojem. Od cihlové pozorovatelny k němu vede cesta opatřená v místech s prudším stoupáním kamennými schody. Otevřené plechové dveře jasně…

Staré vodojemy na kopci Klucanina v Tišnově

Co by to bylo za kopec v blízkosti města, kdyby na něm nebyl ani jeden vodojem. Ve svahu nad nemocnicí narazíme hned na dva bývalé rezervoáry. Výše položený je běžný zemní vodojem s obdélníkovou nádrží. Patrně sloužil…

Vodojem nad rekreačním objektem u Lesního lomu v Líšni

V období, kdy stromy nejsou pokryté listím, může zvědavé oko na vrcholu svahu nad bývalou provozní budovou Lesního lomu v Líšni spatřit betonový portál s plechovými dvěřmi.

Bývalé koupaliště v České Třebové

Místní názvy často vytvářejí paradoxní situace, kdy objekt, který dal tomuto názvu vzniknout, přestane existovat, ale samotný název (např. název ulice) je z pochopitelných důvodů zachován. Místní názvy pak v sobě mohou…

Zatopený kryt civilní obrany ve Zlíně

V rozsáhlém areálu někdejší obuvnické firmy Svit ve Zlíně jsou, kromě továrních budov postavených během největšího rozmachu Baťova impéria za první republiky, k nalezení i objekty poválečného staří. Mezi obvyklé dostavby…

Podzemní retenční nádrž RN3A v Horních Heršpicích

Výpustný objekt nezvykle velkých rozměrů snadno upoutá pozornost na jinak nezajímavém říčním břehu. Sestup k němu po strmém svahu je obtížnější a při neopatrnosti hrozí pádem do studené vody.

Vodojem bývalého JZD v Želešicích

Drobná stavba vetknutá do nepřirozeně vyhlížející terénní vyvýšeniny umístěná vysoko v kopci může být jedině zemní vodojem.

Artézský vrt ve Vyškově

Označení artézská voda se používá pro tlakovou podzemní vodu nacházející se pod nepropustnou vrstvou, která po provrtání této vrstvy vystoupí nad terén. Takový vrt se potom nazývá artézský vrt a jeden jeho zástupce je…

Stará pumpa v Blansku

V uličkách Starého Blanska narazíme na svědka časů, které zvolna pomíjejí. Sevřena mezi nově zateplenými fasádami domů stojí, dosud bez nového pláště, stará pumpa.

Nevyužívaný věžový vodojem typu aquaglobus v Dobelicích

Věžové vodojemy jsou výraznými prvky rovinatých území, ve kterých jsou technicky nejpřijatelnější možností, jak zajistit dostatečný tlak ve vodovodní síti v případech, kdy v blízkosti spotřebiště není dostatečně…

Pozůstatky čerpadla přehradní vody pro potřeby autokempu Obora v Bystrci

S ohledem na minimalizaci sací výšky se čerpadla umisťují co nejblíže k vodnímu zdroji a ocitají se tak často v obtížně přístupném terénu. Tato čerpací stanice odebírala užitkovou vodu z přehrady.

Zapomenutá studna v lesích u autokempu Obora v Bystrci

Vody stékající ze silnice a z okolních svahů jsou v malém údolí, kde se koncentrují, zachyceny betonovou zídkou a dále odváděny plastovým potrubím, které však náhle končí.

Starý vrt u památníku v Kníničkách

Na prostranstvím před mateřskou školou Studánka se v důstojném sousedství památníku obětem II. světové války nachází zhlaví hloubkového vrtu, ke kterému dokonce vede chodníček z kočičích hlav.

Zatrubněný úsek Ivanovického potoka pod Hradeckou ulicí

Drobný Ivanovický potok byl při vybudování rychlostní silnice 43 sveden do asi 200 m dlouhého betonového potrubí, ve kterém protéká dodnes.

Opuštěná továrna na zpracování břidlice v Hrubé Vodě

Staré chátrající továrny jsou vždy pamětníky lepších časů. V Hrubé Vodě to byly ruiny závodu na zpracování břidlice vytěžené v blízkých dolech a lomech. Zarůstající stavba s vymlácenými okny celkem výmluvně dokládala,…

Romantický Ševcův pramen v ivančickém parku Réna

Ivančický park Réna se v roce 2009 dočkal částečné rekonstrukce, při které byly mimo jiné vykáceny nemocné stromy a vybudován malý amfiteatr. V dalších etapách se počítá i s obnovou původních vodních prvků a vytvořením…

Sklep s pramenem Na Oklikách v Ivančicích

Kamenný portál ve svahu by mohl patřit nějakému sklepu, ostatně domů je v okolí dost. Podivné však je, že z něj přes cestu vede stružka s odtékající vodou.

Kašna na Husově náměstí v Ledči nad Sázavou

Kašny bývaly v době před rozšířením domovních vodovodů důležitými zdroji vody ve městech. Později už plní jen estetickou funkci a zvlhčují městské mikroklima. Smutným atributem posledních let je rezignace i na tuto funkci…

Stará kamenná nádrž na hradě v Ledči nad Sázavou

Vnější nádvoří hradu v Ledči nad Sázavou je domovem přibližně čtvercové kamenné nádrži na dešťovou vodu. Vysoko položený hrad se obzvláště v minulosti musel potýkat s nedostatkem vody.

Ústí dešťové stoky do řeky v Komíně

Ve městech mívají řeky zvláštní přítoky, do jejich břehů jsou zasazeny temné otvory ústí dešťových stok, zatrubněných potoků a přepadů z odlehčovacích komor. Některá ústí mají takový průměr, že jedinou překážkou…

Záchytná nádrž na dešťové vody z parkoviště v Ivanovivích

Velké zpevněné plochy (jako například parkoviště) jsou pro přirozenou krajinu nepříznivé z mnoha důvodům, ke kterým patři zrychlování a koncentrace povrchového odtoku a možnost kontaminace srážkových vod pohonnými látkami…

Starý bazén v Tuřanech

Nejčastější příčinou chátrajících či zanikajících bazénů je překročení životnosti díla a neexistence zdroje financí na jeho opravu. Takové nádrže se pak samovolně transformují na přírodě více blízké objekty.

Chátrající kašna se sochou ženy v Mikulově

Obložení betonové, modře natřené nádrže žulovými dlažebními kostkami vyvolává rozpaky nejen kvůli špatnému provedení, ke zvýšení laciného dojmu přispívá i socha spoře oděné ženy, která si zde umývá vlasy a pro…

Bývalá plovárna nad lomem v Mikulově

Koupání v lokalitě Mariánského mlýna není žádnou novinkou, 2. července 1921 zde slavnostně zahájilo provoz koupaliště se dvěma bazény s různou hloubkou. Zdrojem vody byl gravitačně přivedený Mušlovský potok i voda čerpaná…

Letohrádek s podzemím na bývalém ostrově Portz v Mikulově

Pozůstatky pozdně renesanční až ranně barokní urbanistické kompozice krajiny v okolí Mikulova jsou zatím spíše opomíjeným tématem, ačkoli jejich hodnota je srovnatelná s pozdější liechtensteinskou úpravou

Malý vodojem v Lelekovicích

Kopeček s cihlovým komínem a níže položeným čtvercovým otvorem v zemi může připomínat leccos, nejvíce asi udírnu. Avšak cihlový komín je vyvýšenou vstupní šachtou do nádrže malého vodojemu a pod čtvercovým poklopem…

Zapomenutý bazén v zahradách na Žlutém kopci

Porostlé mechem, zasypané listím z podzimů dávno minulých lákají staré schody k návštěvě míst ještě zapomenutějších. Ani počet schodů, ani jejich délka nevypovídají o tom, jak daleko od současnosti vedou.

Studna pro zaniklý ubytovací tábor stavby německé průchozí dálnice v Kuřimi

Stejně jako na některých zříceninách připomíná středověký hrad v krajině už jen studna, tak i ubytovací tábor pro dělníky stavějící německou exteritoriální dálnici okolo Kuřimi je dosud připomínán v jinak rozoraném…

Podzemní část Líšeňského potoka a nádrž Broďák

Potok, který kdysi pramenil na konci ulice Samoty, byl v souvislosti s rozvojem Líšně postupně zatrubňován a kanalizován. Současné ústí betonové chodby s kamenným portálem je doufejme definitivní a k dalšímu prodlužování…

Kobky v opěrné zdi u adamovského nádraží

Poměrně jednotvárný, jen sloupy elektrické trakce rytmizovaný líc opěrné zdi narušují dva výklenky, které byly při modernizaci tratě přeškrtnuty kabelovým vedením.

Mizející pramen Grbal v Ivanovicích

Pramen Grbal, zvaný též U Tří bříz, vyvěrá na konci mělkého údolí, ve kterém se přirozeně koncentrují srážkové a podpovrchové vody.

Chátrající zařízení zdroje vody v Čebíně

Nevyužívaný pozemek vodního zdroje je v zoraném poli dobře zřetelný, protože částečně oplocenému areálu se musejí stále vyhýbat řidiči zemědělských strojů.

Zděná šachta s potrubím na Starém Brně

Částečně rozvrácená cihlová šachta vábí na tušený prostor, který by se mohl nacházet za klenbou. Kromě napadaného listí a cihel jsou v ní pohozeny úlomky betonového věnce, na kterém byl posazen poklop.

Vodní tunel pod Jihlavským nádražím

Zatrubněné a pod zem svedené vodní toky jsou obětí stavebnímu rozvoji měst. V Jihlavě stál bezejmenný potok v cestě vlakovému nádraží a jeho značná část byla svedena do vodního tunelu.

Hydrogeologické a pozorovací vrty v Mariánském údolí

Těžký poklop sedící nad zřetelně vymezeným objektem, ukrytým z větší části pod zemí, vzbuzuje oprávněné naděje na přítomnost něčeho neobvyklého a zajímavého.

Studánka Za Nádražím v Králově Poli

Pramen v zahrádkářské kolonii za královopolským nádražím byl v minulosti cenným zdrojem vody pro její uživatele, což dokazují betonové skruže k jímání vody, které asi sloužily i jako sací jímky pro čerpadla.

Čerpací stanice závlahové soustavy v Charvátské Nové Vsi

Opuštěné čerpací stanice jsou asi nejzřetelnějším pozůstatkem po rozsáhlých závlahových soustavách, které byly v minulosti na Jižní Moravě (ale i jinde) provozovány.

Ústí dešťové stoky do potoka Vrbovec v Bystrci

Vcelku nenápadné ústí roury do koryta potoka Vrbovec příliš k průzkumu zevnitř neláká, není to však naštěstí potřeba, stačí se vydat ve směru předpokládaného pokračování a odměnou jsou zajímavé pozemní objekty.

Nepoužívaná studna v Blansku

V minulosti bývaly studny cennými objekty schopnými dodávat vodu o poměrně stabilní kvalitě, avšak s rozvojem vodárenství jejich význam klesal. Snížení kvality spodních vod způsobené intenzifikací zemědělství pak nakonec…

Torzo výtokového stojanu s čerpadlem v Kuřimi

Tak jako některá spadaná jablka možná vyklíčí v mladý strom, vyrůstá potrubí z betonové desky jako klíček nějaké, již dávno zaseté, ocelové pecky.

Zapomenutá kašna mezi paneláky ve Slatině

Obdélníková prohlubeň v trávě vypadá jako pískoviště, jenže je příliš mělká, na okraji jsou plechová víka a prstenec, zasazený do středu už pískovišti vůbec neodpovídá.

Bronzová plastika u bývalé kašny v Žabovřeskách

Květinový záhon dovedně maskuje pustou nádrž nefunkční kašny a ukazuje snadný způsob, jakým lze revitalizovat vodní prvky, na jejichž provoz či obnovu se nedostává finančních prostředků.

Parabolický propustek pod dálnicí v Horních Heršpicích

Křížení dopravních staveb a vodních toků může nabývat různých podob v závislosti na významu komunikace a velikosti toku. Vychází-li poměr pro vodoteč nepříznivě, musí překonat těleso komunikace temným propustkem.

Studánka Samostřípka v horákovském lese

Přestože jsou nápisy na tabulkách stále dobře čitelné, žalostný stav oplocení dává tušit, že seriózní využívání vody z pramene už nejspíš neprobíhá.

Vrt Šudlajka v Lomnici u Tišnova

Důvodem ke neobvyklému umístění pramene je skutečnost, že vlastně nejde o podchycený pramen, který by vyvěral někde v prostoru za zdí, ale o přepad z vrtu, který slouží obci jako zdroj vody.

Kašna u zdravotního střediska v Černé Hoře

Pestrobarevné zateplení budovy zdravotního střediska ironicky kontrastuje s kašnou z roku 1976 v původním stavu. V teplejší části roku je kašna dokonce v provozu [1].

Odběrný objekt v hrázi Oborského rybníka v Černé Hoře

Kořeny starých lip důkladně prorůstají hrází Oborského rybníka, přesto jsou v ní místa, kam nemohou: tělesem hráze prochází betonový objekt pro odběr vody.

Bývalá vodárenská čerpací stanice v Kohoutovicích

Kromě trubek a vodojemů jsou vodárenské čerpací stanice důležitým prvkem v soustavách pro zásobování pitnou vodou, vodu je třeba do vodojemů nějak dopravit a ne vždy je možné využít přirozeného výškového rozdílu mezi…

Zapomenutá kašna s podzemní nádrží ve Štýřicích

Oč méně nápadná je mělká čtvercová nádrž na povrchu, o to více zajímavého je ukryto v podzemí. Sídlištní kašnu potkal podobný osud jako mnohé jiné: na její provoz či opravy nebyly peníze, takže v současnosti už vodní…

Studánka Pod Starou dálnicí v Ostopovicích

Údolí Šelše bylo před 2. světovou válkou vyhledávaným rekreačním areálem, jehož součástí byla i studánka s pamětní deskou. Zbudováním dálničního náspu došlo k zániku areálu a nejspíš i studánky, je však pravděpodobné,…

Opuštěný nádražní věžový vodojem v Ostravě

Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.

Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí