#vodojem

Stařičký vodojem z roku 1913 byl vybudován jakou součást tzv. úřednického vodovodu. Voda se do něj čerpala ze studny v Žabovřeskách. Tento zdroj užitkové vody byl zakrátko nahrazen vodovodem z Březové. Samotný vodojem fungoval…

Původně jsem považoval odtok opatřený železnou klapkou a zábradlím u cesty za nějakou součást pramene, avšak zkušenosti z ostatních koutů Brna ukázaly tento předpoklad jako mylný. Ve skutečnosti se jedná o přepad z vodojemu.…

Už v roce 1416 byl v Brně postaven první vodovod, měl napájet kašny na Horním a Dolním trhu a přivádět vodu do pivovaru i do jednotlivých domů. Roku 1818 při úpravě sadů byly vybudovány dva nové zděné vodojemy na parkánové…

Při procházení lesů pod Myslivnou na Kamenném vrchu lze kousek od cesty narazit na podivnou rouru s klapkou. Na první pohled může připomínat některé odlehčovací komory; tato podobnost není jen vnější, roura skutečně plní…

Kamenný vrch je kopcem vodojemů a jiných vodárenských objektů. Některé stále slouží k akumulaci vody, jiné jsou už dávno mimo provoz. Mezi ty nefunkční patří i dvojice malých vodojemů kousek od jedné z cest.

Podivná stavba se zazděnými okenními otvory prozradí svou funkci až při bližším zkoumání dveří, které ve spleti čmáranců a rýh ukrývají nápis "VODOJEM". Není jediný, druhý mnohem větší se nachází na vrcholu Stránské…

V zahradách nad ulicí Ve Vinohradech je k nalezení vodojem s pozorovatelnou. Nachází se ve křoví, díky kterému je obtížněji přístupný.

Trychtýř, čnící nad všechny střechy, se již stal neodmyslitelnou součástí panoramatu kohoutovického sídliště. Jedná se o věžový vodojem, který zásobuje vodou i nejvyšší patra paneláků, musí je tedy převyšovat, aby…

Na neobvyklý zjev narazil Dan Kolouch při cestě z obřanského hradiska mezi zahrádkami k řece. Plechová krabice na výrazném betonovém soklu ihned upoutala jeho pozornost. Pár dnů na to jsem se na základě informací, které mi…

Les nad Veslařskou ulicí ukrývá nejedno překvapení; opustí-li chodec udržované cesty, zavítá záhy do prostoru bývalých zahrad. Ty však připomínají již jen nepatrné fragmenty někdejší zahrádkářské činnosti. Naopak…

Torzo stavby, která byla kdysi vodojemem, leží na hraně hádeckého lomu. V dobách svého provozu zásoboval vodou cementárnu ležící nedaleko. Se zastavením těžby vápence, skončila cementárna a s ní i vodojem.

Kousek od vodojemu je u cesty v lese betonový plácek pod kterým se ukrývalo čerpadlo právě pro zásobování vodojemu vodou (jen mi nesedí, že nejbližší zdroj vody je asi Svitava dole v údolí).

Značná potřeba vody na nádražích byla vyvolána především nutností často doplňovat vodu do vodojemu na tendru parních lokomotiv. Veřejná vodovodní síť (byla-li vůbec na daném místě dostupná) ve svých počátcích nemohla…

Monumentální řešení výpustě do Komínského potoka počítá s větším množstvím vody, než je zrovna na fotografii. Zřejmě se očekává především její náhlý přísun, který zadrží přelivová hrana a voda pomalu odtéká…

Vodojem Chvalovka okupuje vrchol stejnojmenného kopce a zásobuje vodou v část Bystrce a Žebětína. Bezpečnostní přeliv je na kótě 365 m n. m. a jeho vyústění se nachází v lese pod vodojemem.

Vodojemy musí být z principu své funkce umístěny výše než sídlo, které zásobují vodou. Často tedy leží v obtížněji dostupných místech a jsou-li nahrazeny jinými a vyřazeny z provozu, pak jsou nechány napospas okolí,…

Na jednom z kopců svírajících Adamov do těsného údolí narazíme na vysloužilý vodojem. Od cihlové pozorovatelny k němu vede cesta opatřená v místech s prudším stoupáním kamennými schody. Otevřené plechové dveře jasně…

Co by to bylo za kopec v blízkosti města, kdyby na něm nebyl ani jeden vodojem. Ve svahu nad nemocnicí narazíme hned na dva bývalé rezervoáry. Výše položený je běžný zemní vodojem s obdélníkovou nádrží. Patrně sloužil…

Doba, kdy železnici kralovaly parní lokomotivy je dávno pryč, ale mnohá nádraží jejich éru některými drobnostmi stále připomínají. Vodní jeřáb je zařízení určené k doplnění vody do tendru lokomotivy během čekání…

V období, kdy stromy nejsou pokryté listím, může zvědavé oko na vrcholu svahu nad bývalou provozní budovou Lesního lomu v Líšni spatřit betonový portál s plechovými dvěřmi.

Romantické torzo jakési stavby na kopci nás lákalo již z dálky, nadšení vzrostlo v okamžiku, kdy jsme zjistili, že k objektu je volný přístup a dokonce lze vstoupit i dovnitř. Prostor uvnitř stavby sice neposkytoval mnoho vodítek,…

Město Rosice u Brna bylo dlouhou dobu zásobováno vodou z tzv. Pendorfských rol; jedním z mála pozůstatků tohoto systému je část nádrže vodojemu.

Drobná stavba vetknutá do nepřirozeně vyhlížející terénní vyvýšeniny umístěná vysoko v kopci může být jedině zemní vodojem.

Lesík mezi poli, ve kterém je i , marně ukrývá mezi svými stromy nepřehlédnutelný betonový objekt s podobnou funkcí jako samotná studánka.

Věžové vodojemy jsou výraznými prvky rovinatých území, ve kterých jsou technicky nejpřijatelnější možností, jak zajistit dostatečný tlak ve vodovodní síti v případech, kdy v blízkosti spotřebiště není dostatečně…

Kopeček s cihlovým komínem a níže položeným čtvercovým otvorem v zemi může připomínat leccos, nejvíce asi udírnu. Avšak cihlový komín je vyvýšenou vstupní šachtou do nádrže malého vodojemu a pod čtvercovým poklopem…

Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.