#obřany

Komín a pec bývalé cihelny v Obřench

Na území města Brna bylo díky příznivým geologickým poměrům velké množství cihelen. Přestože velká většina z nich už dávno zanikla, stále lze narazit artefakty po jejich činnosti. Příkladem budiž zbytek komínu, který…

Pískovcová stěna v Obřenech

Objevování nových míst má své jedinečné kouzlo, a i když jde člověk na jistotu, po cestě ho leccos může překvapit. Na tuto pískovcovou stěnu mě upozornil Radek cestou k malému úkrytu vydlabanému rovněž v pískovci.

Pískovcová skrýš v Obřanech

Když jsme dorazili na místo, byl vstup zaházen starým nábytkem. Radek soudil, že uvnitř mohou být schované ukradené věci, které si sem schoval nějaký zloděj před nástupem do vězení. Proto jsem místo nazval skrýš.

Studánka Marcelka v Obřanech

Levý břeh Svitavy lemuje množství rozpadlých a zapomenutých objektů. Po některých zbyly jen základy. Takovým příkladem jsou i ruiny několika objektů u studánky Marcelka. V někdejších místnostech jsou už vzrostlé stromky…

Pískovcový labyrint v Obřanech

V lesích mezi Obřany a Lesnou lze narazit na množství malých jeskyňek a úkrytů hloubených převážně v měkkých jílových půdách. ojedinělým úkazem je rozsáhlejší systém vykutaný v třetihorních píscích.

Štolový sklad rozbušek u Obřanského lomu

Fotografie z roku 2008 zachycuje vstup do skalního skladu rozbušek tak, jak si jej upravil nějaký bezdomovec. Branka byla na zámek a vstup dál tehdy nebyl možný.

Zchátralý pomník Rudé armády v Obřanech

Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.

Pozůstatky bývalého hřbitova v Obřanech

Zarostlá parcela ve svahu oddělená od chodníku zdí sloužila mezi lety 1832 a 1961 obyvatelům Obřan jako hřbitov [1]. K 1. lednu 1961 byl hřbitov zrušen (tedy o rok dříve než některé další menší hřbitovy), později byly…

Padlá signalizační stavba nad geodetickým bodem v Obřanech

Signalizační stavby nad geodetickými body umožňují zeměměřiči snadnější zaměření bodu, neslouží však k jeho ochraně, samy jsou totiž lehce zranitelné, například při setkání se zemědělskými stroji.

Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí