#obřany

Na území města Brna bylo díky příznivým geologickým poměrům velké množství cihelen. Přestože velká většina z nich už dávno zanikla, stále lze narazit artefakty po jejich činnosti. Příkladem budiž zbytek komínu, který…

Objevování nových míst má své jedinečné kouzlo, a i když jde člověk na jistotu, po cestě ho leccos může překvapit. Na tuto pískovcovou stěnu mě upozornil Radek cestou k malému úkrytu vydlabanému rovněž v pískovci.

Když jsme dorazili na místo, byl vstup zaházen starým nábytkem. Radek soudil, že uvnitř mohou být schované ukradené věci, které si sem schoval nějaký zloděj před nástupem do vězení. Proto jsem místo nazval skrýš.

Levý břeh Svitavy lemuje množství rozpadlých a zapomenutých objektů. Po některých zbyly jen základy. Takovým příkladem jsou i ruiny několika objektů u studánky Marcelka. V někdejších místnostech jsou už vzrostlé stromky…

V lesích mezi Obřany a Lesnou lze narazit na množství malých jeskyňek a úkrytů hloubených převážně v měkkých jílových půdách. ojedinělým úkazem je rozsáhlejší systém vykutaný v třetihorních píscích.

Fotografie z roku 2008 zachycuje vstup do skalního skladu rozbušek tak, jak si jej upravil nějaký bezdomovec. Branka byla na zámek a vstup dál tehdy nebyl možný.

Pomníček Rudé armádě zasazený v terénním zářezu silnice z Obřan do Bílovic je prakticky zapomenut, protože k němu nevede žádná cesta pro pěší a řidiči rychle projíždějících aut jej stěží zaznamenají.

Zarostlá parcela ve svahu oddělená od chodníku zdí sloužila mezi lety 1832 a 1961 obyvatelům Obřan jako hřbitov [1]. K 1. lednu 1961 byl hřbitov zrušen (tedy o rok dříve než některé další menší hřbitovy), později byly…

Signalizační stavby nad geodetickými body umožňují zeměměřiči snadnější zaměření bodu, neslouží však k jeho ochraně, samy jsou totiž lehce zranitelné, například při setkání se zemědělskými stroji.