Mapy

Internetové portály

Internetové portály dnes nabízí širokou škálu služeb mezi které patří i mapové služby. Jejich ovládání a funkce jsou vesměs stejné: plánovač tras, GPS souřadnice, přidávání ikonek, měření vzdáleností. Často jsou k dispozici letecké snímky. V čem se však liší je množství detailů.

Google
Mapy a satelitní snímky na Googlu. Umožňuje i hybridní zobrazení, kdy se na satelitní snímky promítnou ostatní kartografické údaje. Podrobné mapy se omezují na zobrazení komunikací. Hodí se spíš pro prohlížení satelitních snímků.
Seznam – mapy.cz
Mapový portál mapy.cz vychází z Googlu. Obsahuje poze mapu Evropy, satelitní (letecké) snímky, i hybridní zobrazení. Podrobná mapa má více detailů, ale stále je jich málo. K dispozici jsou pokročilé nástroje jako pravítko a GPS souřadnice.
Atlas
I Atlas nabízí mapy podobné těm z goglu. Oprati Sezamu jsou mapy detailnější, obsahují například vrstevnice a mnohem více textových informací přímo v mapě.
Centrum
Centrum má mapy se starším typem ovládání, které se mi nezdá tak pohodlné. Mapy jsou podobně podrobné jako na Atlasu.
O2 active
Ovládání je podobné jako na Centru, avšak mapy jsou chudší na doplňující informace. Z pokročilých funkcí je k dispozici jen plánovač tras.
Tiscali
Tyto mapy se liší od všech ostatních uvedených výše, jsou rozčleněny do různých typů. Ale kvalita není příliš vysoká. Ovládání je podobné jako na Centru.

Staré a historické mapy

Digitalizované staré mapy Moravy a města Brna
Dodal bych, že především města Brna. Rozhodně to není na škodu, neboť různě staré mapy města umožňují si uvědomit jeho rozvoj.
Staré mapy Českých zemí
Naskenované staré mapy, které věnovala Komerční banka svým nejvěrnějším zákazníkům. Mapy je možné stáhnout v rozlišení, které je vhodné i pro tisk.
Staré a historické mapy Čech, Moravy a Slezska
Rozbíhající se projekt, jež si klade za cíl prezentovat veřejnosti příjemnou formou sbírky starých map s územím našeho státu. Zároveň se snaží být základním zdrojem a rozcestníkem pro zájemce o historickou kartografii v České Republice.
Historické mapy
Naskenované historické mapy. Poslední novinka je z roku 2005, projekt je tedy asi ukončen.
Staré mapy
Vlastně jen mapa Německé říše z roku 1938. Stránky nebyly od roku 2000 aktualizovány. Vzhledem ke stráří webu není ovládání příliš komfortní.
Archivní mapy
Zeměměřický úřad zpřístupňuje veřejnosti archivní mapy na Internetu. Žel ovládání je dost neohrabané, nefunguje v každém prohlížeči a soubor map není ještě kompletně naskenován.
Historické mapy zemí Koruny české
Spousta informací o historických mapách, jež vyhotovili jednotlivci. Zatím je n awebu umístěno 15 map.

Ostatní

Mapový server
Projekt soustřeďuje hůře sehnatelné mapy celého světa v digitální podobě. V době, kdy píši tento seznam, je k dispozici více jak 19 GB dat.
Geofond
Webový portál české geologické služby má ze zákona povinnost zveřejňovat informace o geologickém složení území, ochraně a využití přírodních nerostných zdrojů a zdrojů podzemních vod a o geologických rizicích.
Článek z 0. 0. 2004 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Tagy