Čelovka

Čelovka je šikovný pomocník s širokým uplatněním nejen v podzemí. Možnost svítit si přesně tam, kde je potřeba a mít přitom volné ruce je k nezaplacení. Protože čelovka je v mém případě primárním osvětlením při pohybu v podzemí, šetřit na ní se nevyplácí. Zdroj světla, na který není spolehnutí, je k ničemu. Když zklame během lezení po žebříku, při prostém úklidu věcí po focení, nebo mapování většího labyrintu, je zaděláno na řadu nepříjemností, a to v lepším případě.

9. 7. 2009 – 1/80; f/4; ISO 200; ohnisko: 36 mm

Postupně jsem vlastnil 3 exempláře této laciné čelovky. Otravné bylo především ovládání - čelovka začala svítit až po třetím stisku tlačítka, po dvou zbytečných režimech blikání. Přesto mi vydržela překvapivě dlouho.

14. 7. 2009 – 2 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Nepříjemné zážitky se starou čelovkou celkem logicky vykrystalizovaly v pevné rozhodnutí investovat větší peníz do kvalitní svítilny od známé firmy Petzl. Po dlouhém rozhodování jsem nakonec vybral model Tikka XP s jednou výkonnou led diodou napájenou třemi mikrotužkami (AAA).

14. 7. 2009 – 1 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Přestože čelovka nabízí celkem 5 režimů svícení, ovládání je snadné. Tlačítko s bleskem po dobu svého stisku, nejdéle však na 20 vteřin, rozsvítí diodu na nejvyšší výkon. Druhým tlačítkem se cyklují tři různé intenzity a režim blikání. Před diodu je možné vysunout rozptylné sklíčko a změnit tak úzký paprsek na široký světelný kužel.

10. 7. 2009 – 10 s; f/2.8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Ukázka intenzit jednotlivých režimů; všechny snímky byly pořízeny se stejnou expozicí a bez rozptylného sklíčka. Při nejúspornějším režimu vydrží svítilna až 120 hodin, ale barva světla jde lehce do zelena, pro orientaci je to však plně dostačující.

Článek z 14. 7. 2009 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Odkazy a zdroje
Tagy