Rybí oko

Fotografování uzavřených prostor často přináší úskalí v podobě nedostatku místa – fotoaparát je na stativu přiražen téměř ke zdi, a záběr přesto neobsahuje vše podstatné. Situaci je možné řešit pomocí pořízení více snímků, které se v PC pomocí specializovaného programu složí jako panorama. Tento postup je však pracný a ne vždy se vydaří obrázky správně spojit; avšak povede-li se vše tak jak by mělo, je nám odměnou ostrá fotografie ve vyšším rozlišení.

13. 10. 2009 – 1/50; f/2.8; ISO 200; ohnisko: 36 mm

Širokoúhlá předsádka je druhým východiskem, které vede k většímu úhlu záběru. Na trhu jich existuje velké množství lišící se výrobcem, závitem, koeficientem prodloužení ohniska a v neposlední řadě optickou kvalitou, která není obecně příliš dobrá.

13. 10. 2009 – 1/40; f/2.8; ISO 200; ohnisko: 36 mm

Ve snaze získat co nejkratší ohnisko jsem si pořídil neoriginální (Panasonic nabízí předsádku 0,75) rybí oko Soligor s lákavým faktorem 0,25. Nízká cena a poznámka, že konvertor je vhodný pro fotoaparáty s rozlišením maximálně 6 Mpx, jasně signalizovaly horší kvalitu.

První snímek byl pořízen s nasazeným rybím okem. K odstranění efektu rybího oka na druhém snímku je použito vhodného přiblížení, jsme sice ochuzeni o část scény, avšak je využita celá plocha snímače. Právě zde se nejvíce projeví optické vady především aberace a odlesky. Poslední záběr dokumentuje situaci bez předsádky. Ohniska jsou přepočtená na 35 mm kinofilm.

Článek z 4. 12. 2009 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Tagy