Sklad CO

V suterénu skladu CO se nachází kryt pro 100 osob s třídou odolnosti 5 (tedy nejméně odolný stálý úkryt), a tak rozhodně nepatří mezi špičku v ochraně před ničivými účinky zbraní hromadného ničení. Vnitřní vybavení krytu zahrnuje jen ty nejzákladnější věci předepsané normou.

9. 10. 2008 – 1/50; f/2.8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

V areálu skladu CO se nachází několik budov různého stáří. Vysoká patrová budova na levé straně je nejstarší, pochází z roku 1956 a právě pod ní je vybudován úkryt. Na garáž ve středu fotografie navazovala kotelna, jejíž komín je na fotografii také vidět. Nejmladšího data je pak buňkoviště za hlavní budovou.

21. 10. 2008 – 1/13; f/3.2; ISO 200; ohnisko: 64 mm

Jak v přízemí, kde byly garáže, tak na patře, kde jsou velké temné místnosti určené ke skladování materiálu CO, není nic zajímavého, jen špína a nepořádek. Naproti tomu šipka s nápisem úkryt upoutá pozornost takřka okamžitě.

21. 10. 2008 – 4 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 63 mm

Samotný úkryt se nachází v úrovni prvního suterénu, takže je těsně pod povrchem, i díky tomu má tak malou odolnost. U dveří je tlačítko elektrického zvonku, kterým se během bojového provozu dožadovalo vstupu do úkrytu, poté byl uvnitř zaveden speciální režim, všichni si museli na 15 minut nasadit protiplynové masky.

 © Petr Minařík

Místnost označená jako protiplynová předsíň slouží jednak k vymývání hrubých prachových filtrů vodou a především k základní očistě při vstupu ze zamořeného prostředí. Příchozí tu musel zůstat alespoň 10 minut, než mohl vstoupit dovnitř úkrytu. foto Petr Minařík

21. 10. 2008 – 8 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 66 mm

Až na elektroinstalaci a několik informačních cedulí, které upozorňují ukrývané na jejich povinosti, jsou zdi holé. Na dřevěné lavici stály polní telefony, kterými se zajišťovalo spojení s okolními úkryty.

21. 10. 2008 – 8 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 63 mm

Tento úkrytový prostor nenabízel příliš velkou kapacitu pro ukrývané, ale pro provoz krytu je zdejší vybavení nezbytné. Ať už jde o filtroventilační zařízení, umývadlo nebo odpadní jímku. Splašky by nemohly stékat samospádem do kanalizace, bylo nutné je přečerpávat ručním pákovým čerpadlem.

21. 10. 2008 – 6 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 66 mm

Největší místnost krytu je plná školních židlí a lavic, na kterých by ukrývaní během útoku měli sedět. Zajímavý je původ některých židlí, je na nich totiž napsáno "hlavní nádraží Olomouc". Vzhledem k počtu osob, které by se v této místnosti ukrývali, je i zde FVZ a nouzový východ.

 © Petr Minařík

Filtroventilační zařízení bývá většinou umístěno v samostatné místnosti, kvůli omezeným prostorovým možnostem je pouze v ochranné kleci. Vzduch je nasáván z nouzového výlezu a po průchodu filtry je rovnou vpouštěn do úkrytu, není tu žádné rozvodné potrubí. foto Petr Minařík

5. 9. 2008 – 5 s; f/4; ISO 80; ohnisko: 36 mm

V kleci s FVZ je polička s náhradními díly, které jsou až s neuvěřitelnou pedantérií označeny a přesně umístěny, celé to tak připomíná muzeální expozici. Pro různé provozy (větrání, filtroventilace, …) je třeba některé díly zapojit jinak.

5. 9. 2008 – 4 s; f/8; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Ve štole nouzového výlezu je umístěno sání FVZ, za mřížkou se ukrývá těžký rohový uzávěr, který se při rázu tlakové vlny automaticky uzavřel a chránil tak ostatní části FVZ před poškozením. Štola se jednou mírně zalomí a ústí 2,5 m vysokou šachtou na povrch.

21. 10. 2008 – 1/30; f/8; ISO 80; ohnisko: 67 mm

Nouzák ústí na povrch do tradičního cihlového komínku s betonovou stropnicí; oproti jiným má jen jedny dvířka opatřená železnou mříží, častějším řešením jsou dvířka s vodorovnými lamelami. Přestože se sklad stavěl na otevřeném prostranství umístění nouzáku opět není v předepsané vzdálenosti.

Článek z 20. 12. 2008 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Tagy