Jako brownfields se označují místa zpustlá, opuštěná a nevyužitá. Doslovný překlad by zněl „hnědá pole“, toto označení vychází ze skutečnosti, že na leteckých snímcích jsou takové lokality nejčastěji hnědě zbarvené. Přítomnost brownfields s sebou přináší spíše negativní společenské jevy; do těchto míst se stahují bezdomovci, zloději kovů a lokalita samotná je pro krajinu ekologickou zátěží. Častými brownfields jsou proto průmyslové areály a tovární budovy, které vytváří ony charakteristické hnědé plochy.
celý článek
Řada několika skleníků působí dojmem, že se z posledních sil snaží v sobě udržet bující vegetaci a tento boj nezadržitelně prohrává. Můžeme pozorovat, jak nejhouževnatější stromy už pronikly skrz rozbitou skleněnou výplň k blíž obloze.
celý článek
Zchátralé a pomalu mizející zahradnictví je dobře vidět z vlaku. Nachází se v prostoru vymezeném z východu železniční tratí, na západě říčkou Křetínkou a bývalým náhonem z Křetínky do Svitavy, který tvoří severní hranici. Trojúhelníkové území má pouze jediný přístup z jihu, kde se koleje a řeka téměř setkávají, odtud vede cesta k provozní budově.
celý článek
Zahradní domek maskuje svoji opuštěnost dovedněji než jeho soused skleník, kterého na první pohled prozradí popraskané tabulky skla i uvězněné rostliny prodírající se ven.
celý článek
Areál bývalé Střední zahradnické školy v Bohunicích, jehož součástí je i památkově chráněná budova od architekta Dušana Jurkoviče z roku 1903, byl po přesunu výuky do Rajhradu opuštěný. Kraj ani město o něj nejevili zájem. Několikaletá absence či významné omezení péče se na areálu nejvíce podepsaly na dříve obdělávaných pozemcích a na sklenících, které se jako první staly cílem najezdů průzkumníků a bohužel i sběračů kovů a vandalů.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek