Retenční nádrž
Bývalý Dolní rybník dnes plní funkci retenční nádrže říčky Ponávky, v případě prudkého nárůstu průtoku v říčce se může vlastně celý Zamilovaný hájek ocitnout pod vodou.
Pohled proti proudu říčky, budka v popředí slouží k ovládání elektromotorů zdvihající stavidla a měření průtoku.
V případě potřeby umožňuje soustava dvou stavidel nasměrovat celý tok do nádrže, nebo naopak vynutit jeho průtok přímo. Za normálních okolností jsou obě stavidla zdvižená.
Stavidlo přítoku do nádrže, vpravo se nachází přelivná hrana, která zabraňuje Ponávce vylití z koryta. Prostor zaplněný vodou pod stavidlem a přelivem je vývar, slouží k uklidnění rychle přitékající vody.
Nádrž o rozloze přibližně 10 ha využívají lidé z okolí k procházkám a rekreaci, je tu také baseballové hřiště. Hráz (na fotce vpravo) zpevňují topoly, které zároveň fungují jako větrolam.
Blízká chemička Lachema mohla být v minulosti zdrojem kontaminace podzemní vody, proto jsou v jejím okolí rozmístěny hydrogeologické pozorovací vrty určené k odběru vzorků podzemní vody pro provedení rozborů.
Zvláštní betonové zídky s drážkami, které mohly sloužit k přehrazení potůčku pochází možná ještě z doby před vybudováním nádrže, také může jí o měrné přelivy, ve kterých se průtok určí z výšky hladiny nad přelivem.
Nějakým omylem se až do dnešních dnů dochovala plechová cedulka zakazující vstup do prostoru nádrže.
Klenba tvořená keři a stromy vytváří jakýsi tunel, který dělá z obyčejné cesty po hrázi nevšední zážitek.
Kde se vzala, tu se vzala. Najednou je v korytu uvnitř nádrže tekoucí voda a míří si to rovnou k betonové hrázi.
K odtoku vody slouží malý otvor s klapkou u paty hráze. Ovládá se prostým otáčením tyče na jejímž konci je závit. Kdyby došlo k zaplnění nádrže, bude z ní voda odtékat velmi dlouho.
Betonové dno proti výtoku je tvarováno tak, aby rozptylovalo silný proud vytékající vody. Za běžného stavu věcí je takové opatření zcela nevyužité, voda sotva vytéká.