V dobách, kdy jsem výpravy za Kafélankou podnikal zásadně pěšky, jsem si při cestě ke studánce sv. Antoníčka všimnul, že je možné se bez obtíží dostat do opuštěného domu na rohu Lidické a Burešovy ulice. Hned druhý den se zorganizovala velká průzkumná akce, během které jsme budovu prolezli od sklepa až po střechu. Procházeli jsme po opuštěných výrobních halách, vylezli po kdejakém žebříku do strojoven výtahů a sestoupili do sklepní výměníkové stanice. Vše bylo relativně zachovalé a známky po rabování byly jen nepatrné. Bohužel takový stav netrval věčně a jednoho dne došlo k nevyhnutelnému – všechny vstupy byly zavařeny železnými mřížemi.
celý článek
Jednoúčelové stavby mlýnů prošly během průmyslové revoluce radikální přeměnou. Romantické stavby s charakteristickým vodním kolem, vodníkem a bodrým panem mlynářem, vystřídaly patrové budovy poháněné parním strojem a později elektrickým motorem. Moderní mlýn už není závislý na rozmarech přírody, kdy nedostatek vody nebo bezvětří jej prakticky ochromí, a může být postaven téměř kdekoli.
celý článek
Továrna Ergon spala pod Hády více než 20 let. Za tuto dobu se stihla proměnit z téměř hotového provozu na výrobu protetických pomůcek v umírající torzo, které čeká demolice. Na jejím místě by měla vzniknout nová obytná čtvrť; developer, společnost Trikaya, však dosud nemá vykoupené všechny pozemky potřebné k realizaci, a tak zchátralý areál propůjčuje hasičům a záchranářům k nácviku specifických situací.
celý článek
Staré chátrající továrny jsou vždy pamětníky lepších časů. V Hrubé Vodě to byly ruiny závodu na zpracování břidlice vytěžené v blízkých dolech a lomech. Zarůstající stavba s vymlácenými okny celkem výmluvně dokládala, že zde éra alespoň nějakého blahobytu již minula.
celý článek
Ani pestrobarevná vrata garáží, které obklopují chátrající objekt bývalé medlánecké cihelny, nedokáží projasnit mračna a stíny pochybností vznášející se nad osudem této stavby s bohatou lokální historií. Prvního většího ohlasu se cihelně dostalo již v roce 1905, kdy byly při těžbě cihlářské hlíny v hliníku objeveny pozůstatky kultury z konce doby kamenné [1]. Tehdy se cihelna nacházela v katastrálním území Medlánek.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek