V příkrých svazích Mariánského údolí byly v 50. letech podle návrhu architekta Františka Krejčího vybudovány tribuny pro desítky tisíc lidí (udávaná kapacita byla až 200 000 návštěvníků). Pro komunistický režim mělo údolí značný symbolický význam, neboť zde 7. srpna 1938 proběhla manifestace proti vzrůstajícímu vlivu fašismu, na které promluvil i komunistický poslanec (a pozdější premiér a prezident) Klement Gottwald.
celý článek
Označovat malý plácek ukrytý pohledům z ulice za řadou domů jako amfiteatr je možná přehnané, ale i v tomto případě platí, že (sice do malého) svahu jsou zasazeny tribuny pro diváky, ze kterých je možné sledovat dění ve vymezeném prostoru. Naopak zcela v nepoměru k velikosti a kapacitě tribun je prostranství chráněno vysokými topoly, ať už ve funkci větrolamu a nebo jako tvůrci stínu.
celý článek
Podle mapy se na nevysokém, ale výrazném kopci měly nacházet zbytky středověkého hradu Dědice, který zanikl někdy během husitských válek. Dnes je jeho někdejší existence připomínána pouze terénními nerovnostmi; po 2. světové válce bylo totiž jádro hradu upraveno na letní divadlo, čímž byla lokalita z archeologického hlediska značně znehodnocena.
celý článek
Zastrčený amfiteátr na Réně byl vybudován v 60. letech 20. století, nejspíš za pomoci brigádníků v rámci akce Z; od té doby již na jeho údržbu zřejmě nebylo vynaloženo žádné významné úsilí, a tak nikým nerušen, v poklidu chátrá.
celý článek
Součástí oploceného areálu koupaliště na Kraví hoře je malý amfiteatr, který je od roku 2016 možné navštívit i mimo provozní dobu venkovního koupaliště, v letních měsících je v terénu vinou rozbujelé vegetaci hůře rozeznatelný.
celý článek
Přírodní divadlo existovalo v Šelši již za 1. republiky, avšak zaniklo při stavbě dálnice. V roce 1958 bylo na náspu dálnice vystavěno nové přírodní divadlo, které mělo navázat na předválečnou tradici. Bohužel zde bylo odehráno jediné představení hry Maryša.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek