Konečné zastávce v Masarykově čtvrti dominuje nevšední čekárna. Ačkoli vznikla asi až v 60. letech, svým stylem navazuje na architekturu předválečné éry. Přístřeší poskytuje nejen cestujícím, ale i řidičům, kterým…
celý článek
Velkoryse pojatá čekárna stojí naproti hlavnímu vstupu do Královopolské strojírny – pod její ochranné křídlo se vejde neobvykle vysoký počet osob, které díky střeše sahající téměř k silnici zůstanou ušetřeny před…
celý článek
Funkcionalistická čekárna pouliční dráhy na Obilním trhu z roku 1926 od Oskara Pořísky ukazuje, že i ryze účelná stavba může být krásná. Architekt pomocí jednoduchých výrazových prostředků dosahuje neobyčejně vyváženého…
celý článek
Ostré paprsky zapadajícího slunce jsou předzvěstí blížícího se jara, které začne probouzet spící rostliny z rozmrzající země. Děje se to každý rok, ale pro kolonii zahrad bylo jaro 2014 jiné než v předchozích letech.…
celý článek
Betonový kopeček je zakončen ocelovou trubkou s kdysi uzamykatelným poklopem. Takto obvykle vypadají geologické či hydrologické pozorovací vrty, kterých se při stavbě sídliště vyvrtalo jistě více.
celý článek
Kus opracované žuly býval kdysi pomníkem s nápisem, který oznamoval, že tudy postupovala Rudá armáda při osvobozování Brna. Dnes se krčí zapomenut v křoví u rušné silnice.
celý článek
Chatrč z vlnitého plechu otočená zády k území, které dříve obývaly ojeté automobily, je snad pozůstatkem doby budování blízkého sídliště, kdy mohla sloužit jako provizorní přístřešek na autobusové zastávce.
celý článek
Hřbitov u kostela sv. Jana Nepomuckého sloužil od roku 1884 poslednímu odpočinku obyvatel Bohunic a Starého Lískovce až do 1. 1. 1962, kdy byl zrušen. Později byly uložené ostatky exhumovány [1].
celý článek