Vodojem

Už v roce 1416 byl v Brně postaven první vodovod, měl napájet kašny na Horním a Dolním trhu a přivádět vodu do pivovaru i do jednotlivých domů. Roku 1818 při úpravě sadů byly vybudovány dva nové zděné vodojemy na parkánové zdi. K uvedení do provozu došlo o dvě léta později. V důsledku přebudovaní vodovodního systému, byl vodojem roku 1873 zrušen a začínal chátrat.

 © Lukáš Edelman

Dnešní vzhled získal vodojem v letech 2004 - 2005 zároveň s úpravou Denisových sadů. Návštěvníky procházející kolem ani nenapadne, jak velké prostory se ukrývají za zdí. foto Ben

V rámci dne splněných přání s Komerční bankou byl veřejnosti umožněn přístup do Sklepení u Fajfky a právě do těchto vodojemů. Zájem veřejnosti byl opravdu velký. Fronta se táhla přes celý ochoz až k východu.

 © Lukáš Edelman

Vstup zajišťují nízká dvířka, pro méně šikovné návštěvníky nebyl problém se uhodit do hlavy. Za dvířky se nachází malá plošina s výhledem na nádrž vodojemu. foto Ben

A zde je již pohled do nádrže vodojemu. Na délku měří nádrž 16,5 m; šířka kolísá mezi 3,7 - 6,3 m. Valená klenba se nachází 8 m nad podlahou. Na historický vodojem úctyhodné rozměry.

Plošina v nádrži vodojemu byla velmi malá, vešli se tam sotva tři lidé, a tak mnozí ve spěchu přehlédli okénko do první nádrže. O moc nepřišli, nádrže se od sebe příliš neliší.

Článek z 29. 9. 2005 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Odkazy a zdroje
Tagy