Sauna

Na pobořený objekt sauny mě už před lety upozornil Radek Soudek a nějaký čas trvalo, než jsem k němu našel cestu. Doslova. Sauna totiž leží na břehu Svratky obklopena z ostatních stran silnicemi mimoúrovňové křižovatky a úpravnou vod. Stav z roku 2009, kdy je podstatná část stavby srovnána se zemí.

Při první návštěvě v roce 2006 byla cesta k sauně snažší, křižovatka na Hlinkách nebyla dokončena a bylo snadné přejít přes staveniště. Také samotný objekt nebyl tak pobořený a bylo možné podniknout bližší průzkum a rozpoznat funkce některých částí.

První veřejná sauna v Československu vznikla roku 1946 v Brně-Pisárkách, vyhořela a na jejím místě byla postavena nová, která se dočkala rozšíření. Není to jisté, ale možná jde právě o tento objekt, ze kterého už dnes nezbývá téměř nic.

Součástí saunovací procedury je po prohřátí těla jeho ochlazení. K tomu sloužil mělký bazén se studenou vodou, který se nacházel v části stavby obložené kamením, která snad nebyla zastřešena. Sauna disponovala oddělenými potírnami a bazény pro ženy a muže.

Blízký mostní přivaděč k pisáreckému tunelu je jakousi veřejnou galerií sprejera (a kupodivu je zbytkem komunity respektována), jež se podepisuje jako Timo, a tak ani zdi sauny nezůstaly bez využití. Jeho graffiti jsou vtipná a promyšlená, můžeme je najít i jinde po Brně.

Z druhého břehu řeky je část sauny vidět, avšak pohled, který se nabízí, není příliš lákavý. Ukazuje přízemní dřevostavbu s rozbitými okny a opadaným obložení stěn se zbytky izolace. Zřejmě se jedná o pozdější dostavbu, která zvýšila kapacitu sauny.