U Fajfky

Původně zde stály čtyři domy, které patřívaly kněžím, regenschorimu, kostelníkovi a kapitulní hospodě U Fajfky. Hospoda byla známá především svým dobře odleželým ležákem – přijímaly se zakázky na celá vědra piva.

8. 9. 2005 – 1/47; f/7; ISO 100; ohnisko: 35 mm

80. léta 19. století znamenala pro domy konec, ne tak pro středověké sklepení. To se nachází pod uzamčeným poklopem dodnes.

Když probíhal den splněných přání, bylo podzemí na jeden den zpřístupněno, zájem veřejnosti byl značný.

Podobně jako na Běhounské, se i do tohoto podzemí sestupuje po žebříku. Někteří návštěvníci s tím zřejmě nepočítali a tak jim špatná obuv činila nemalé potíže.

Spolu s dalšími návštěvníky sestupujeme po prudkých schodech dolů – další důvod pro dobrou obuv.

Chodba vedoucí k první studni. Díky puklinovým pramenům jsou studny velmi vydatné a není-li ze sklepení pravidelně odčerpávána voda, hladina stoupá a sklepení je postupně zaplavováno spodní vodou.

Přístup ke druhé studni, zde je již slabá vrstva vody. Při průzkumu v 90. letech zde bylo vody podstatně více a byl proto použit nafukovací člun. Právě zatopené podzemí dalo možná vzniknout legendě o jezeře pod Petrovem.

Po důkladné prohlídce nám zbývá jen počkat ve frontě, táhnoucí se po celé délce schodů až k žebříku. Ale myslím, že nikdo návštěvy nelitoval.

Pilný organizátor pomáhá každému, kdo má problémy s vylezením ven. Díky jim za tuto a další podobné akce.

Článek z 29. 9. 2005 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Odkazy a zdroje
Tagy