Poničená betonová nádrž příliš nepřipomíná kdysi vyhledávané koupaliště, ale v době vzniku, v roce 1911 patřila hlavně v horkých dnech mezi časté cíle výletníků. Tehdy byl celý areál koupaliště oplocen prkenným plotem a vstup uvozoval nápis „Koupelna“, jak se tehdy plovárna nazývala.
celý článek
Koupaliště v Křenovicích bylo postaveno v 50. letech 20. století a přibližně 50 let přinášelo svým návštěvníkům v letních parnech možnost osvěžení a zábavy. Činnost koupaliště byla ukončena v roce 2003 kvůli vysokým nákladům na provoz a údržbu, areál byl také pravděpodobně za hranicí životnosti a na obnovu zařízení zkrátka nebyly v obecním rozpočtu potřebné miliony. Objevily se sice zajímavé snahy o obnovu koupaliště a přebudování areálu ve společensko-kulturní centrum, které by nabízelo kulturní a sportovní zázemí pro obec i okolí, ale tento záměr bohužel nevyšel a budovy v areálu čeká demolice. Osud 50metrového bazénu zatím jasný není, možná bude v rámci revitalizace začleněn do prováděných úprav v tzv. Mezivodí a vznikne z něj vodní plocha určená ke koupání na vlastní nebezpečí.
celý článek
Místní názvy často vytvářejí paradoxní situace, kdy objekt, který dal tomuto názvu vzniknout, přestane existovat, ale samotný název (např. název ulice) je z pochopitelných důvodů zachován. Místní názvy pak v sobě mohou ukrývat vzpomínky na zaniklá místa a historii obecně. V České Třebové zatím platí, že po ulici U Koupaliště ke koupališti skutečně dojdeme, ale osvěžení v letním žáru zde již rozhodně nenalezneme. Stav bazénu a okolních budov vypovídá o blížícím se konci jednoty mezi názvem ulice a funkcí místa.
celý článek
Fenomén zanikajících a opuštěných koupališť má mnoho příčin, přesto lze vysledovat společné jmenovatele. Obecně se jedná o příčiny ekonomického rázu, kdy je provoz koupaliště ztrátový, případně jsou potřeba značné investice do zařízení a vybavení areálu. Příkladem je koupaliště Riviera ve Zlínské místní části Malenovice, které muselo být po zpřísnění legislativy v souladu se směrnicemi EU v roce 2007 uzavřeno, neboť majitelé nebyli ochotni na potřebnou rekonstrukci vynaložit peníze.
celý článek
Že se bude mezi stromy pod beskydským vrcholem Kohútka ukrývat bazén, prozrazuje modrý obdélníček v podrobné mapě. Tímto bohužel význam mapy jako zdroje informací k tomuto objektu končí a jiné nejsou k nalezení, byť se mělký bazén jeví jako relativně mladý.
celý článek
Koupání v lokalitě Mariánského mlýna není žádnou novinkou, 2. července 1921 zde slavnostně zahájilo provoz koupaliště se dvěma bazény s různou hloubkou. Zdrojem vody byl gravitačně přivedený Mušlovský potok i voda čerpaná ze studny. Nádržky nepravidelného tvaru využívají na vhodných místech původní skály, jinak jsou stěny i dno z betonu. Voda z Mušlovského potoka byla přiváděna nejprve do mělčího bazénu pro neplavce, kde mohlo dojít k částečnému prohřátí, a poté byla přes zakrytý propojovací kanál přivedena do hlubšího bazénu.
celý článek
Porostlé mechem, zasypané listím z podzimů dávno minulých lákají staré schody k návštěvě míst ještě zapomenutějších. Ani počet schodů, ani jejich délka nevypovídají o tom, jak daleko od současnosti vedou.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek