Pramen ve Wilsonově lese je charakteristický dvojicí výtokových stanovišť s malým nebo žádným průtokem. Přesto je vzniklý potok ke svému konci poměrně vydatný.
celý článek
Denisovy sady, dříve nazývané park Františkov, byly rozděleny prodloužením ulice Husovy a spodní část dostala název park Studánka, podle pavilonu Fons salutis. Svého času byl pramen velmi vydatný a voda výborné chuti s teplotou 5 °C.
František Myslivec, 1926
celý článek
Nenápadná úzká cestička vysypaná pískem a ohraničená kameny nás proklestěným houštím zavede až k lesní studánce, která bude pro mnohé překvapením. Leží sice blízko hlavních cest, ale krčí se v dolíku, a tak je zapomenuta.
celý článek
Pramen Blaženka je uzavřen v betonovém dolíku s obvodovým zábradlím a přístupovým schodištěm, díky těmto úpravám může snadno vzbudit mylný dojem, že se jedná o kvalitní pitnou vodu. Bez převaření nebo desinfekce není voda ve studánce pitná!
celý článek
Levý břeh Svitavy lemuje množství rozpadlých a zapomenutých objektů. Po některých zbyly jen základy. Takovým příkladem jsou i ruiny několika objektů u studánky Marcelka. V někdejších místnostech jsou už vzrostlé stromky a v létě pravidelně zarůstají a mizí i poslední známky obydlení.
celý článek
Schody z kamení poslepovaného betonem vedou k nepříliš vydatnému prameni Čertík; uprostřed lesa to je celkem zajímavý úkaz, i když město není daleko a hluk z blízkého Pisáreckého tunelu doléhá až sem.
celý článek
Kousek od zasypaného vchodu do krytu je k nalezení menší domek. Asi se jedná o krytý pramen,
pravděpodobně ten samý, který zatopil konec krytu.
celý článek
Součástí parku, ve kterém se altán s vrtem nachází, je kromě lavičky a dětského hřiště i boží muka s vyobrazením piety a svatého Floriana datovaným rokem 1994. Tento rok zřejmě souvisí i se současnou podobou areálu.
celý článek
Bezejmenná studánka na úpatí Kuřimské hory je drobným krajinným prvkem, který si však zaslouží pozornost. Nehonosí se sice významným průtokem, ani nevyniká mistrně provedenou úpravou prameniště. Je skromná a prostá; připomíná nám, jak asi mohly vypadat studánky v dobách, kdy žil člověk v souladu s přírodou a nechoval se jako drzý agresor.
celý článek
Svahy nad Českou Třebovou jsou bohaté na podzemní vody, o čemž svědčí množství studánek a vývěrů. Některé zdroje byly podchyceny do pramenných jímek a sloužily (a dost možná, že i nadále slouží) k zásobení osamocených objektů vodou. Tyto pramenné jímky jsou na povrchu charakteristické těžkým litinovým poklopem s větracím komínkem, pod kterým je na dně šachty malá nádrž. Pramen je zachycen drenážním potrubím a sveden do této nádrže odkud je odebírán, přebytečná voda je přes bezpečnostní přeliv odvedena odpadním potrubím volně do terénu, a takové místo je pak obvykle chápáno jako studánka.
celý článek
Pověst praví, že na místě dnešní kaple kázali asi roku 865 věrozvěsti Cyril a Metoděj. Když kázáním znavený Cyril upadl do mdlob, Metoděj (slovansky zvaný Strachota) udeřil patou do skály a objevil se pramen, kterým znaveného Cyrila vzkřísil. Později se pramen, nazvaný po svém původci Strachotínka, stal poutním místem a v roce 1871 zde byla postavena pseudogotická kaple.
celý článek
Studánka Na Primále je oázou přírody v ploché krajině s poli a průmyslovými areály. Ačkoli úprava pramene z kamenných kostek a betonu nemusí nutně působit esteticky, je účelná a trvanlivá.
celý článek
Ivančický park Réna se v roce 2009 dočkal částečné rekonstrukce, při které byly mimo jiné vykáceny nemocné stromy a vybudován malý amfiteatr. V dalších etapách se počítá i s obnovou původních vodních prvků a vytvořením nových.
celý článek
Pramen Grbal, zvaný též U Tří bříz, vyvěrá na konci mělkého údolí, ve kterém se přirozeně koncentrují srážkové a podpovrchové vody.
celý článek
Pramen v zahrádkářské kolonii za královopolským nádražím byl v minulosti cenným zdrojem vody pro její uživatele, což dokazují betonové skruže k jímání vody, které asi sloužily i jako sací jímky pro čerpadla.
celý článek
Přestože jsou nápisy na tabulkách stále dobře čitelné, žalostný stav oplocení dává tušit, že seriózní využívání vody z pramene už nejspíš neprobíhá.
celý článek
Důvodem ke neobvyklému umístění pramene je skutečnost, že vlastně nejde o podchycený pramen, který by vyvěral někde v prostoru za zdí, ale o přepad z vrtu, který slouží obci jako zdroj vody.
celý článek
Údolí Šelše bylo před 2. světovou válkou vyhledávaným rekreačním areálem, jehož součástí byla i studánka s pamětní deskou. Zbudováním dálničního náspu došlo k zániku areálu a nejspíš i studánky, je však pravděpodobné, že pramen byl podchycen a sveden mimo dálniční těleso, aby neohrožoval jeho stabilitu.
celý článek
Pro nádražní stavby charakteristická architektura z režného zdiva přísluší věžovému vodojemu, ze kterého se v minulosti napájely tendry parních lokomotiv.
celý článek
V roce 2014 působilo prázdné parkoviště před uzavřeným hobbymarketem velmi apokalypticky, na dveřích vylepená informace suše sdělovala, že reklamace vyřizují ostatní prodejny, přičemž ta nejbližší je v Brně. Apokalypsa měla zřejmě pouze lokální charakter.
celý článek
19. 8. 2020 Šipky
Za období nacistické okupace měla organizace Luftschutz na starosti mimo jiné zřizování protileteckých krytů v budovách, na přítomnost takového krytu upozorňovaly bílé šipky namalované na fasádě. Označení sloužilo jako rychlá orientace obyvatel při vyhlášení náletu, tak i po jeho skončení při případných vyprošťovacích pracích.
celý článek
Ostravská aglomerace měla být v případě vojenského napadení monitorována pěticí [1] pozorovatelen vystavěných jako součást systému CO. Pro tyto pozorovatelny je charakteristický šestiúhelníkový půdorys pozorovací místnosti.
celý článek
3. 8. 2020 Úkryt
Nebýt podivného umístění, dal by se masivní betonový objekt považovat za podstavec pozůstalý po soše titánských rozměrů. Po vystřízlivění z romantických představ je potřeba si přiznat, že pod kompenzačním ohybem parovodu je nadzemní protiletecký kryt pro ukrytí zaměstnanců nádraží. Zkosení silného stropu bylo nejspíš zamýšleno k odražení přímého zásahu, avšak aby tento efekt byl úplný, musel by mít kryt tvar pyramidy.
celý článek