Sklad

„Sklad neobložen MIMO PROVOZ“, tímto nápisem charakterizoval sklad rozbušek kus papíru ve fólii pohozený poblíž. Už když jsem přicházel mne zaujal větrací komínek, který signalizoval nějaký objev. Podivný areál oplocený zeleným vlnitým plechem, navíc s otevřenými dveřmi, vypadal velmi slibně.

Vstupní část je krátká místnost s klenutým stropem, ze kterého stoupá na povrch větrací komínek, od druhé je oddělena dveřmi. Část druhá je ve skále ražená, asi 20 m dlouhá chodba s nízkými zelenými skříňkami po levé straně. Nad nimi se táhne široké potrubí, určené pro odvod vzduchu, které je na jednom místě propálené. Jinak zde nic není, všechno vybavení bylo buď odvezeno nebo vyrabováno.

30. 3. 2006 – 1/44; f/7; ISO 100; ohnisko: 35 mm

Sklad se nalézá na úpatí Wilsonova lesa na Žabovřeské ulici, hned za tramvajovými kolejemi je uzavřený vjezd do prostoru, ale po straně je vchod "pro pěší", který je otevřený.

 © Barbora Malá

Vlevo od vstupní branky je masivní protitlaková stěna. Otázkou je zda měla chránit sklad před výbuchy v okolí, či okolí před výbuchy ze skladu.

 © Barbora Malá

Vstupní dveře, za nimi se nachází místnost oddělená od chodby stejnými dveřmi. V této vstupní místosti je, stejně jako ve zbylé části skladu, relativně prázdno. Židle přede dveřmi je nově umístěná, má zabránit samovolnému zavření dveří.

 © Barbora Malá

A zde je již samotný prostor skladu, roura na zemi sloužila pro odvod vzduchu (tehdy byla připevněná ke stropu a napojena na komínek) zelenožlutý plech sloužil pro uzemění. Vůbec, vše kovové je uzemněno, i vlnitý plech, co ohraničuje prostor skladu.

 © Barbora Malá

Propálená trubka odvětrávacího systému. Na stropě je pletivo, které zřejmě slouží jako elektromagnetické stínění či mělo zabránit padání části stropu, což se mi jeví jako krajně nepravděpodobné.

 © Barbora Malá

Úplný konec chodby, na levé straně jsou neustále skříňky, kde byly uskladněny rozbušky. Skříňky i poličky v nich jsou posypány pískem, v některých je popel.

 © Barbora Malá

Pohled chodbou zpět, na východ (ne světová strana, ale východ ze skladu). V popředí je pěkně vidět hrubý reliéf ražby chodby.

 © Barbora Malá

Skoro stejný pohled, jen o kousek blíž k východu. V této přední části je strop vyzděný do pěkné cihlové klenby. U pravého horního rohu dveří je průchod pro trubky odvětrávání.

 © Barbora Malá

Jiný typ skříněk na rozbušky, tento se nachází za vlnitým plechem vpravo od vchodu. Jediné co tu zbylo, je pár sáčku s nápisem „Elektrické rozbušky“ hned v několika jazycích.

 © Barbora Malá

Odvětrávací komínek. Je asi nejnápadnějším místem celého skladu, bude to asi i tím, že je na povrchu.

9. 12. 2006 – 1/40; f/4; ISO 80; ohnisko: 36 mm

Jednou jsem šel přes Wilsonův les do Pisárek. Blížíce se ke skladu, začal jsem napínat oči v naději, že spatřím vlnitý plech a za ním se ukrývající vstup do skladu. To co jsem spatřil mne doslova šokovalo, po skladu nezbyly téměž zádné stopy.

Článek z 14. 7. 2005 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Tagy