Labyrint

Pískovcový labyrint v Židenicích není příliš rozsáhlý, ale díky složitějšímu prostorovému členění tvoří zajímavý typ podzemí, jakých v Brně není mnoho. Lahůdkou je pak větší místnost položená o úroveň níž než ostatní chodby.

18. 4. 2006 – 7 s; f/7; ISO 200; ohnisko: 35 mm

Vstupní část je sice využívána jako odkladiště nepotřebných věcí, ale díky obtížnému přístupu je toto pískovcové podzemí uchráněno před častým zlozvykem ukládat do podzemí všechen odpad.

18. 4. 2006 – 4 s; f/3.5; ISO 200; ohnisko: 35 mm

Po vstupu na nás čeká překvapení, zúžený profil chodby možná není samoúčelný, ale zajistí, že může projít vždy jen jeden člověk. Lze se tak velice účinně bránit proti napadení zvenku.

18. 4. 2006 – 8 s; f/7; ISO 200; ohnisko: 35 mm

Průřez většiny chodeb je obdélníkový, strop totiž tvoří pevnější vrstva pískovce, a tak není třeba jej jakkoli klenout. Otvor ve zdi je jen jakýmsi průduchem do další části systému.

 © Petr Minařík

V těchto místech byl nejspíš druhý vstup, nasvědčuje tomu především množství odpadků, které sem byly naházeny, než došlo k definitivnímu zasypání. Pro postup do další části labyrintu jsme museli vykopat malý průlez. foto Petr Minařík

 © Petr Minařík

V opačné části leží ona nížeji položená místnost, vede k ní úzká, prudce se svažující chodba. Na fotografii je její zakončení do prostoru místnosti. foto Petr Minařík

Článek z 3. 7. 2009 byl naposledy upraven 23. 9. 2020
Kafélanka doporučuje
Badatelna – výpravy do minulosti
Spolek Za Zdravé Řečkovice
Výtvarný spolek Artschool
Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK
Hanks Technology
Pali Srna - Svatební a portrétní fotograf, Brno a okolí
Podobná místa
Tagy