Věž

Jako první upoutaly naši pozornost schody, které sem vedou; poté se mezi stromy začal vynořovat příhradový dřík z ocelových trubek zakončený na vrcholu dřevěnou budkou. Z tabulky umístěné na konstrukci se dozvídáme, že dřík je z jeřábu a byl vyroben v Polsku. Proč skončil zde, je malou záhadou.

Vedle žebříku je na kratičké konzole umístěn jednobubnový vrátek pro transport věcí do budky. Ocelové lano je zamotané a zaseknuté v kladce nahoře, snad proto ještě nezmizelo a stále visí na svém místě. Mezi další dodatečné úpravy patřilo vyplnění stěn prvního pole dříku, takže mohl sloužit jako uzamykatelný sklad.

Dřevěná budka s lichoběžníkovým půdorysem je na svém užším konci vybavena otvorem pro příjem věcí vyzdvihnutých nahoru pomocí vrátku. Ačkoli není příliš velká, lze ji dobře rozpoznat mezi korunami stromů na leteckých snímcích.

Do budky se vystupuje po žebříku otvorem v podlaze. Místa tu není mnoho a pohyb ztěžuje chybějící kryt průlezu na zemi. Okno bylo opatřeno okenicí, zda prosklenou nebo plnou, zjistíme už jen těžko, zůstaly jen panty a kličky k uzavření. Ve střeše je ještě malý vyklápěcí průzor „pro periskop“.

Krátce po zveřejnění tohoto článku se z knihy návštěv dozvídám skutečný účel stavby. V budce nahoře byl umístěn metač asfaltových holubů pro myslivecké soutěže, dřevěná deska pod širokým oknem stále nese stopy po uchycení takového zařízení.